12−7=13(−12) what is this i need help

Answers

Answer 1

Answer:

5 no = 1 .................m

Answer 2
That’s false it not true

Related Questions

Help!!! How do you figure it out? Will give 20 points

Answers

Answer:

its c i think

Step-by-step explanation:

Answer:

I really want to say its ASA but im not really sure

Step-by-step explanation:

The height of water shooting from a fountain is modeled by the function f(x) = -4x2 + 24x - 29 where x is the distance from the spout in feet. Complete the square to determine the maximum height of the path of the water.

Answers

Step-by-step explanation:

f(x) = -4x^2+24x-29

= -4(x^2-6x)-29

= -4(x-3)^2 -4(-9) -29

= -4(x-3)^2 +36-29

= -4(x-3)^2 +7

maximum height = 7m

Find x. Round to the nearest tenth

Answers

Answer:

not here

Step-by-step explanation:

Answer:

it should be 29

Step-by-step explanation:

The cost of shipping a package overnight from San Antonio to Dallas is $5.50 plus $0.85 per ounce. Which function rule could you use to find
the cost to ship a package that weighs x ounces?

c(x) = 5.50x + 0.85
c(x) = 0.85x + 5.50
c(x) = 5.50 - 0.85x
c(x) = (0.85 +5.50)x

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

5.50+0.85x=

The function rule to find the cost to ship a package that weighs [x] ounces is c[x] = 0.85x + 5.5.

What is Equation Modelling?

Equation modelling is the process of writing a mathematical verbal expression in the form of a mathematical expression for correct analysis, observations and results of the given problem.

Given is the cost of shipping a package overnight from San Antonio to Dallas, which is $5.50 plus $0.85 per ounce.

We can write -

Fixed cost of shipping overnight = $5.50

Cost per ounce for shipping = $0.85

The function rule that could be used to find the cost to ship a package that weighs [x] ounces will be -

c[x] = 0.85x + 5.5

Therefore, the function rule to find the cost to ship a package that weighs [x] ounces is c[x] = 0.85x + 5.5.

To solve more questions on equation modelling, visit the link below-

https://brainly.com/question/13516618

#SPJ2

The equation below shows the cost, in dollars, of a T-shirt, selling at $12.00, and 3 pairs of socks. What is the cost of one pair of socks, s? 12 + 3s = 42

Answers

Answer:

The answer is one pair of socks = $10

Step-by-step explanation:

I subtracted 42 by 12 and got 30. I then divided 30 and 3 and got 10.

42-12=30

30/3=10

Or you can subtract 12 from both sides to get the variable on one side. Then you divide the variable by the coefficient (3) and divide 30 by 3 to get 10.

               

12+3s=42. 12+3(10)=42
-12 -12. 12+30 =42
3s. = 30. 42=42 ✔️
/3. /3
S. =. 10
The answer is s=10


A WOMAN WANTS ANSWERS FOR THIS JUST GIMMIE THE ANSWER!

When adding two negative integers you'll get a sum that's negative. -When adding one integer that's negative and one that's positive the sum will depends on how large the absolute value is for the two integers to tell if the answer will be positive or negative.

Answers

Positive is the answer i’m sure i’m sorry if I'm wrong

i have a photo can someone solve it

Answers

Answer:

I think the answer is B.6.4ft

Step-by-step explanation:

I'm sry pls help! im bad at math:(((​

Answers

Choice B: I’m good a math and

STEP BY Step EXPLAINATION: 45 is double 25 and if you double 3.49=6.98 and choise B shows 4.79 soooo it’s choise B boooom.

Pls mark me Brainlyist

When solving using Elimination:
After multiplying the top equation by -6, what would the equations look like?
x + 2y = 8
6x + 9y = 39
-6 . (x + 2y = 8)
6x + 9y = 39

Answers

Answer:

-6 * (x+2y=8)

Step-by-step explanation:

1.) lost negative sign  

2.) correct

3.) lost negative sign

-6 * (x+2y=8) = (-6x-12y=-48)

Given the function h(x)=-4+6,
Find the value of h(-2)

Answers

h(x) = -4 + 6

h(x) = 2

h(-2) = 2 because It's a constant function, when you substitute any x-values, you still get the same y-value.

Even if you substitute x = 1000, you still get y = 2.

Therefore, h(-2) = 2

-----------

If you mean h(x) = -4x+6

then h(-2) = 8+6 = 14

therefore, h(-2) = 14 for h(x) = -4x+6

Alex earned $176 for working
8 hours. How much did Alex earn
per hour?

Answers

He earned 22$ per hour

Whichever equation represents the data shown in the table?

Answers

Answer:

y= -3x+6

Step-by-step explanation:

Someone help me with the bottom question I will mark brainliest

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Multiply 3.25*4+3.75= 16.75

Answer:

B

Step-by-step explanation:

First, we can set up an equation to determine how much it will cost for any amount of time greater than one hour.

[tex]c=total cost[/tex]

[tex]h=[/tex] additional hours after the first hour

The equation I came up with is:

[tex]c=3.75+3.25h[/tex]

Now, using the information given to us in the problem, we can solve using this equation. You're using the bike for 5 hours, but since the first hour has a different rent, [tex]h=[/tex] 4.

So,

[tex]c=3.75+3.25(4)[/tex]

[tex]c=3.75+13\\c=16.75[/tex]

The cost of renting a bike for 5 hours is $16.75.

Hope this helps!

a farmer has eight and one six acres of land unplanted the farmer plants corn in three quarters of the remaining land how many acres does the farmer use for corn show how to use the model to help you find the number of acres of corn​

Answers

Answer:

old mcdonald had a farm eee aye eee aye oooh

Step-by-step explanation:

And on that farm there was a dinosaur eee aye eee aye oooh with a RAwR RawR here and a rAWr RAWR there here a RawR there a rawR everywhere a RAwr rAWR ol mcdonald had a farm ee aye ee aye ohhhhhhhh

What is the quotient (3х2 + 8x - 3) = (х + 3)?
A. 3x +5, r = 1
B. 3х – 5
C. 3х + 1
D. 3х – 1

Answers

Answer:

B. 3x-1 is the answer.

Step-by-step explanation:

please help me ill give brainliest to the right answer

(plato course unit 3)

Answers

The answer to your question is A

-6+x4=-5
Please show steps

Answers

Answer:

x= 1/4

Step-by-step explanation:

-6+x4=-5

+6       +6

x4= 1

/4    /4

x= 1/4

Answer:

 [tex]\boxed{x_{4}=1}[/tex]

Solution Steps:- Steps for solving 2 step-equations -

______________________________

1.) Add 6 to both sides:[tex]-6+6=[/tex] Cancels out[tex]-5+6=1[/tex]

- You can simplify this to be in fraction form: [tex]\frac{1}{4}[/tex], But it can't be simplified further.

______________________________

3/4 page per 2 minutes

how much of a page in 1 minute?​

Answers

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

0.75/2=x/1. Solve proportion: 0.75*1/2=x x=0.375 or 3/8.

Hope this helps plz mark brainliest :D

Determine if given table represents a function. Explain
your answer.
domain
range
-1
2
3
2
5
5
1
9
2
the table is a function because the domain values are
different.
the table is not a function because of the same domain and
different range values.
the table is not a function because of the same range and
different domain values.
the table is a function because the range values are the
same.

Answers

Answer:

The table is not a function because of the same range and different domain values.

How would you compare two ratios given in words?

Answers

Answer:

Write the ratios as fractions. Then identify a common denominator. Rewrite the fractions using the common denominator. Compare the numerators. The greater numerator indicates the greater ratio.

Step-by-step explanation:

find the measure of angle 1

Answers

Answer:

42

Step-by-step explanation:

Angle 1 and the angle that is 138 degrees is on the same line. A line is 180 degrees, so you subtract 138 from 180 and you get 42. I hope this helps (:

Answer:

42 degrees

Step-by-step explanation:

every line is 180 degrees, right, so you need to subtract the number you know another angle to find the missing number.

180-138

42

angle 1 is 42 degrees

Which statement best describes a graph of paired points that form a proportional relationship?

A) a straight line can be drawn through all the points and the line passes through the point (3,0).
B) a straight line can be drawn through all of the points but the line does not pass through the origin.
C) a straight line can be drawn through all the points and the line passes through the origin.
D) a straight line can be drawn through all the points and the line passes through the point where x = 0 and y = 0.

Answers

Answer: d took the test

Step-by-step explanation:

HELPPP ASAP WILL MARK BRAINLEST!!!

Answers

Answer:

19

Step-by-step explanation:

x will be 19. Hope this helps!!!

Which is bigger 0.05 or 50 %

Answers

Answer:

50% because 0.05 is 5% :)

Write an equation in standard form for the line that passes through the given points.
(0,-6) and (7,0)

What is the line in standard form is ___?

Answers

y=6/7x-6. is your answer

Find the unit rate.
$1.32 for 12 ounces
The unit rate is $ 0.11:___ ounce​

Answers

$1.32 for 12 ounces

$0.11 for 1 ounce.

12 ounces for $1.32 then the unit rate is $0.11 will be equal to 1 ounce.

What is Unit conversion?

Multiplying or dividing by a numeric number, or more specifically, a correction factor, is a procedure comprising several steps known as conversion.

Rounding and choosing the appropriate number of significant digits may also be necessary steps in the procedure.

As per the given information provided in the question,

$1.32 for 12 ounces.

Let the unit rate $0.11 for x ounce,

Then, the unit rate will be,

x = (0.11 × 12)/1.32

x = 1 ounce.

To know more about unit conversion:

https://brainly.com/question/19420601

#SPJ5

What is the equation of the line that is perpendicular to the line y equal minus 1 over 2 open parentheses x minus 18 close parentheses and intersects the y-axis at open parentheses 0 comma space minus 1 close parentheses ?

Answers

Given:

The equation of line is

[tex]y=-\dfrac{1}{2}(x-18)[/tex]

The perpendicular line intersect the y-axis at (0,-1).

To find:

Equation of perpendicular line.

Solution:

Point slope form of a line is [tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex], where m is slope.

We have,

[tex]y=-\dfrac{1}{2}(x-18)[/tex]

Thus, the slope of this line is [tex]m_1=-\dfrac{1}{2}[/tex].

Product of slopes of two perpendicular lines is -1.

Let the slope of perpendicular line is [tex]m_2[/tex]. Then,

[tex]m_1\times m_2=-1[/tex]

[tex]-\dfrac{1}{2}\times m_2=-1[/tex]

[tex]m_2=2[/tex]

Slope of perpendicular line is 2 and it passes through (0,-1). So, the equation of perpendicular line is

[tex]y-(-1)=2(x-0)[/tex]

[tex]y+1=2x[/tex]

[tex]y=2x-1[/tex]

Therefore, equation of perpendicular line is [tex]y=2x-1[/tex].

help me pleaseee lol!!!!!!!

Answers

Answer: b = 4

Step-by-step explanation: isolate the variable by diving the sides that dont contain a variable

o
Find the values of x and y.
480
(5x – 17)
6
2
and y
(
o

Answers

Answer:4

Step-by-step explanation: trust me it’s correct

(6n-6)(n-1)

simplify by multiplying

Answers

6n2 - 6n - 6n + 6
= 6n2 - 12n + 6
Other Questions
Which of the following data sets represents a linear function? A. (2, 4), (3, 9), (4, 16), (5, 25)B. (-2, -1), (-3, 0), (-4, 1), (-5, 0)C. (2, 12), (3, 6), (4, 0), (5, -6)D. (2, 1), (3, 0), (4, 1), (5, 4)I will give brainliest if you are correct Which of the following is the best way to correct this sentence?"I can't find my pen," she said, "do you know where it is?""Do you know where my pen is." she said. "I can find itThe sentence is correcto can find my pen - she said do you know where it iscantindy pen she said. "Do you know where it is? CAN ANYONE HELP ME WITH THE QUESTION ABOVE A local hamburger shop sold a combined total of 762 hamburgers and cheeseburgers on Friday. There were 62 more cheeseburgers sold than hamburgers. How many hamburgers were sold on Friday? 1. Iron plantations were not designed to care for workers' welfare.O TrueO False my grade right now is a 79.7 percent this is my final grade but my teacher said I can do extra credit which is 10 points. If I do extra credit could I reach 80 percent? also, guys help me. with the budgies, i have if ur a bird expertwhenever I come into the room they start chirping.....so do they like me? or hate me? the green one, the female also steps on my finger only when she's outside like inside the house outside of the cage. when she is inside she would be nervous...to step on my finger...also the blue one, also female, doesn't even come near my hand.......but green one does .............so what do u say? they like me or no? The Third Amendment prohibitsa.free speech.c.the housing or quartering of soldiers.b.persons from bearing arms.d.a trial by jury. Which sentence best uses parentheses and dashes effectively?A. Some people (rich people especially) are born with - but rarely earn -everything they need.B. Safe - although nothing is perfectly safe - bungee jumping requiresassistance (from professionals).C. Water (not food) is the most important thing to bring hiking - although afew snacks are O.K.D. French cooking - such as rabbit stew - can be easy to prepare (but canbe hard to master). Represent 3.41.2 in an area model using base 10 blocks. Your state legislature is considering raising the minimum driving age from 16 to 18. Do you think the minimum driving age should be raised? Take a position on this issue.(YES or NO) Support your response with a reason and/or specific example. What did the Populist Party initially seek? Which one is the correct answer!!!! If an animal has four legs, then the animal is a horse.Is this true or false?If the statement is false, provide a counter example.Please help! Ill give brainliest!!! Who was Thomas Jefferson and why was he important? Three numbers are in ratio 2:5:7. The middle number is 75. What are the other two numbers? 2 which amoungthe following measurementsthe highest number of significantcontainsFiquresa) 1.23x10^-3 kg b) 1.2x10^-3 kg c)0.12310^3kg d) 2x 10^5 kg I'll give Brainliest to the 1st right answerWhat is an example of a text feature a reader might find in an expository article? A) Headings B) Graph C) Photograph D) All of the above What foreign policy tools did President Barack Obama adopt in 2009? RESISISStudy the photo and use what you have learned about the history of the Plague to choose the best caption for the photoa. Mass burials of Bubonic Plague victims in the Middle Agesb. Over population leads to The Black DeathC. Large areas of population led to an increase in the spread of The Black Deathd. Great suffering throughout Europe