(40 POINTS) In an Integer Card Game, what card would you need to draw to get a score of 0 if you have a −12, −28, and 15 in your hand?

Answers

Answer 1

Answer:

33

Step-by-step explanation:

−16−35+18+x=0

-51+18+x=0

-33+x=0

x=33

Answer 2
It’s something because if you add 09.899999 time 20 u get 155162626

Related Questions

ASAP some answer this ASAP

Answers

Answer:

(-3, 7)

Step-by-step explanation:

minus the x value by 2, minus the y value 3, rule for reflection over line y=-x is (-x, -y), so just swap the signs, and thats your answer.

This answe would have to be (-3,7)

Need answer as soon as possible please

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Y is 2 Up X is 1 To the Right

Answer:

  y = 4/3x +2

Step-by-step explanation:

You want a linear function that relates y to x as shown in the graph.

Linear function

A linear function can be written in slope-intercept form as ...

  y = mx + b . . . . . . line with slope m and y-intercept b

Slope

The slope is the ratio "rise"/"run". Each of these can be found by counting grid squares where the line crosses grid points.

The point on the y-axis is on a grid intersection, and the point at the top with coordinates (6, 10) is also on a grid intersection. There are 4 vertical squares between these points, and 3 horizontal squares. This means the slope is ...

  m = rise/run = 4/3

Y-intercept

The line crosses the y-axis on the grid line that would be labeled 2. So, b=2 in our equation of the line.

Function

The desired linear function is ...

  y = mx +b

  y = 4/3x +2

__

Additional comment

You can also find the slope between two points using the slope formula:

  m = (y2 -y1)/(x2 -x1)

For points (0, 2) and (6, 10), the slope is ...

  m = (10 -2)/(6 -0) = 8/6 = 4/3 . . . . . . as above

<95141404393>

Charlie will run at most 30 miles this week. So far, he has run 12 miles. What are the possible numbers of additional miles he will run?

Use t for the number of additional miles he will run.

Answers

Answer:

t<=18

Step-by-step explanation:

30-12 = 18

t= 18 explained: 30-12=18

Elo can yall help me pls I don't know how to answer this so can you also have an explanation on how to do this, Thank you.


-Obunga

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The perimeter of a polygon is the total length of the boundary. For a triangle, we can find it by adding the lengths of its three sides. So, if ABC is a triangle. We find the perimeter of triangle ABC by adding the length of all the three sides.

Simply, add all sides of the triangle, you are trying to get the entire area of the triangle. Meaning you must add all sides to get the whole area. So, 2.3x + 14 - 0.2x + 15 + 2x. Simply add everything up together and get your answer! 4.1x + 29.

Which is the better buy? a 12 pack of soda for $3.50 or a six pack of soda for $1.80? To know the better buy, find the unit rate of each.

Answers

Answer:

12 pack of soda for $3.50

Step-by-step explanation:

1 x 3.50 is 3.5 divided by 12 is 0.29 per can

1 x 1.80 is 1.8 divided by 6 is 0.30 per can

12 pack of soda for $3.50

I need help. QUICK PLEASE

Answers

Answer:

well. its been months so im sure you dont need this answer anymore but for the people who need the answer to this question

the answer is

(2-2) in the first box

(-2-2) 2nd box

last one in 4th

Please help show ur work

Answers

Answer:

1: 2295

2: 480

3: 320

4: 840

5: 2255

6: you pay $0.43 for 1 peach at Walmart and $0.21 for 1 peach at Win Dixie, therefore, Win Dixie is the better place to buy from

7: you pay $0.90 for 1 can at Publix and $0.36 for 1 can at Sam's Club, therefore, Sam's Club is the better place to buy from

Step-by-step explanation:

Answer:

1: 2295

2: 480

3: 320

4: 840

5: 2255

6: you pay $0.43 for 1 peach at Walmart and $0.21 for 1 peach at Win Dixie, therefore, Win Dixie is the better place to buy from

7: you pay $0.90 for 1 can at Publix and $0.36 for 1 can at Sam's Club, therefore, Sam's Club is the better place to buy from

Step-by-step explanation:

20 POINTSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS do these pairs of values (x and y) represent two quantities that are proportional x 1, 4,10,18 y 3, 8, 15, 27, A. no, because mot all pairs represent the same ratio. B, yes, because all of the pairs represent the same ratio. C. yes, because as x increases y increases. D. no, because not all of the x-values can be divided by 2 evenly

Answers

Answer:Answer: B) No, because not all of the pairs represent the same ratio

For each row, divide y over x

Row 1:  y/x = 5/3 = 1.67 approximately

Row 2: y/x = 7.4 = 1.75

Row 3: y/x = 10/6 = 1.67 approximately

Row 4: y/x = 15/9 = 1.67 approximately

We see that row 2 has a ratio different from the others. If we were able to ignore this row, then the answer would be "yes x and y are proportional". However, we cannot ignore this row so that's why the answer is choice B.

THANKS

10

4.5

(11 votes)

Step-by-step explanation:

I need help :><><>:>

Answers

Answer:

reflection x-5

Step-by-step explanation:

Answer:

reflection x-5

Step-by-step explanation:

Please answer and type how you got the answer.
An airplane covers 94 miles in 1/6 of an hour.
The plane can cover (???)
miles in 6 hours.

Answers

you multiply 94 x 6 and you would get 564 and that’s how you get ur answer (i’m not really good at math so i’m not sure but make sure u get an expert to do this!)

Answer:

you multiply 94 x 6 and you would get 564 and that’s how you get ur answer

Step-by-step explanation:

In a certain​ chemical, the ratio of zinc to copper is 3 to 17. A jar of the chemical contains 340 grams of copper. How many grams of zinc does it​ contain?

Answers

Answer: 60 grams

Step-by-step explanation:

60g

divide 340 by 17 then multiply the answer by 3

Dominick drew a triangle on a map connecting his house, his school, and his favorite skate park. He used a scale on the map to determine that the height of the triangle that he drew represented 2 miles, and the base of the triangle that he drew represented 6 miles. What is the area of the triangle in square miles?

A triangle has points House, skate park, school. The height of the triangle is 2 miles and the base is 6 miles.

Use the formula for the area of a triangle, A = one-half b h, where A is the area of the triangle, b is the base, and h is the height.

Square miles
Please check your answer for mistakes and make sure to explain. if you do this while being correct I will give you a brainliest or whatever its called

Answers

Answer: 6 square miles

Step-by-step explanation:

A =1/2•B•H

A=1/2•6•2

A=6

Step-by-step explanation:

I believe the answer would be 6 square miles

Baker 1 bakes the same number of cookies each hour she works. She baked 1,200 cookies in a 6-hour period of working. Baker 2 bakes 250 cookies each hour. Compare the proportional relationships. Which baker bakes fewer cookies per hour?

Answers

1200/6hours=200 cookies an hour for baker 1
Since baker 2 bales 250 an hour, she makes more. Therefore Baker 1 bakes less per hour
Baker 1:
1200/6=200

Baker 2:
250

Baker 1 bakes fewer cookies

HELP ME ASAP PLS

Use the table to answer the question.

A restaurant is placing an order for paper towels. The data table shows the amount of paper towel rolls compared to the number of cases. At which ratio in the data table does the constant of proportionality appear? Write your answer as an ordered pair.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

1;12!

answer to this is 1;12

There are 357 seniors in Harris High School. The ratio of boys to girls is 7:10. How many boys are in the senior class? A 210 B 147 C 117 D 107​

Answers

Answer:

147

Step-by-step explanation:

Sharing in a ratio

Add up the terms of the ratio:

7 + 10 = 17

Divide 357 by this value:

357 / 17 = 21

Multiply by the side of the ratio you want (in this case 7, for boys):

21 * 7 = 147

B you take the questions and do something

Howard has a garden in the shape of a rectangle.
The length is 5.4 meters.
The width is 1.5 meters.

Howard will increase both the length and the width by 20% each.

Part A: What will be the perimeter, in meters, of the enlarged garden?

Part B: By how many square meters will the area of the garden increase?

Answers

Part A: P = 16.56m
Part B: 3.56m^2 increase

Step-by-step explanation:

The actual length of 5.4 is increased by 20%.

-  (20/100) × 5.4

-  0.2 × 5.4

-  1.08

Part A- 5.4 + 1.08 = 6.48 meters.

The actual width of 1.5 is increased by 20%.

-  (20/100) × 1.5

-  0.2 × 1.5

- 0.3

Part B- 1.5 + 0.3 = 1.8 meters

The perimeter of the enlarged rectangle is seen by replacing the enlarged values of length and width in the perimeter formula.

(       2 (length + width)  )

-   2 (6.48 + 1.8)

-   2 × 8.28

-   16.56 meters.

Glad to help!

Ansley and Maria were baking a birthday cake. The recipe called for 2 3/4 cup of flour. Both girls took turns pouring in the flour. Maria poured in 1 2/4 cup of flour into the mixing bowl and then Ansley poured in the remaining amount.

Which of these equations BEST tells how to identify the amount of flour Ansley poured into the mixing bowl?
A- 11/4 - 5/4 = 6/4
B- 11/6 - 6/4 = 5/4
C- 1 2/4 + 2 3/4 = 4 1/4
D- 6/4 + 5/4 = 11/4

Answers

Answer:

Answer: Flour is the ingredient you need the most as it is 21/3 = 7

baking soda is the ingredient you need the least as it is 2/3 = 0.6

A- 11/4 - 5/4 = 6/4

The recipe needs 2 3/4 in total so you need to subtract 1 2/4 from it. You can do this by using the improper fractions 11/4 for 2 3/4 and 5/4 for 1 2/4.

yoooooooooooooo I need help

Answers

Answer:

The answer Would Be C

Step-by-step explanation:

I Took The Test And looked back at what i got wrong...

I’m not that sure but C?

A metal alloy block of mass 56 kg consists of copper, zinc, and tin in the ratio 4 : 3: 1. What is the mass of copper?

Answers

Answer:

28 Kg

Step-by-step explanation:

4+3+1=8, so 56/8 equals 7, and 4*7=28.

what is x? This was a question I had and I got it wrong!! Please Help!
y=mx+b

Answers

Answer:

the x axis

Step-by-step explanation:

x= x axis

y=y axis

Answer:

x is what you put by the slope after that then put + whatever your b is +b so EXAMPLE NOT ANSWER  this is a  random answer y=7x+4 so thats the body of it

Step-by-step explanation:

51 PTS Rename 3/5 and 1/20 using the least common denominator.

Answers

Answer:

3/5 and 1/20= 3/4

Explanation:

If you divide 20 by 5 you get 4 and the least common denominator for 5 and 20 is 4

Answer: 3/5 and 1/20= 3/4

Step-by-step explanation:

The shortest side of a right triangle measures 6, and the longest side measures 10. Determine the measurement of the unknown side.
A. 5
B. 8
C. 9
D. 10

Answers

Answer: B=8

Step-by-step explanation: find the numbers squared and subtract the shorter side from the longest; 100-36=64 then you find the square root of that which is 8

Its B=8 because every triangle

Grant uses 3 pounds of ground beef to make 12 hamburger patties.

What is the rate of pounds per patty?

Responses

9 poundspatty9 poundspatty

0.25 poundspatty0 point 2 5 poundspatty

4 poundspatty4 poundspatty

15 poundspatty15 poundspatty

Answers

Answer:

1 : 4

Step-by-step explanation:

the ratio of pounds per patty is:

3 : 12

simplified, it would be 1 : 4

so, that means that for every pound of beef, 4 hamburgers would be made.

Part 2

Directions: Use the information in the charts to answer the questions.

Type of Fruit/Cost
apple $1.75/pound
orange $2.35/pound
banana $1.50/pound

Annie bought 5 pounds of apples, 4 pounds of oranges, and three pounds of
bananas.
a. Round each price to the nearest whole dollar. Then estimate how much
money she spent on each type of fruit. Fill in the blank.
Type of Fruit Cost Rounded Cost per pound Estimated Total
apple $1.75/pound
orange $2.35/pound
banana $1.50/pound

b. About how much money did Annie spend in all?

c. How much money did Annie actually spend? Complete the equation to
show the amount of money that Annie spent. Was your estimation
more or less than the actual amount? Why do you think that might be? Fill in the blank.
(_*_) + (_*_) + (_*_) = _

Answers

A.

Apples- About $10/pound

Oranges- About $8/pound

Bananas- About $6/pound

B.

Annie spent about $24 in total.

C.

(1.75 X 5) + (2.35 X 4) + (1.50 X 3) = 22.65 (dollars)

My estimation was more than the actual amount. I think that the estimation was more because most of the unit prices had to be rounded up, not down.

I don’t know but hopefully knows it good luck

I WILL GIVE BRAINLY PLS ANSWER QUICK!!!!!!!!

Answers

Answer:

Uh did you already anwser this  i think the comment said the answer

Step-by-step explanation:

Answer:

Screenshot

Step-by-step explanation:

replace the e d b e with the corresponding values then complete the equation.

also, I'm not sure if this is what you were asking

Is y = 7/3x proportiomal

Answers

Answer:

Yes, it is.

Step-by-step explanation:

It is proportional, because 7 is bigger than 7. :)

yes because 7 is bigger

What is the relationship between the figure number in the number of stars in the figure represents the relationship in as many ways as possible.

Answers

they have a close relationship

PLS HELP ASAP ASAP ASAP PLS HELP

Answers

Answer:

-52.....................

Solve for x, y

Solution Steps

5(2x−4)−2yx=−2y=6?

Consider the second equation. Divide both sides by −2.

y=

−2

6

Divide 6 by −2 to get −3.

y=−3

Consider the first equation. Insert the known values of variables into the equation.

5(2x−4)−2(−3)x=−2(−3)

Use the distributive property to multiply 5 by 2x−4.

10x−20−2(−3)x=−2(−3)

Multiply −2 and −3 to get 6.

10x−20+6x=−2(−3)

Combine 10x and 6x to get 16x.

16x−20=−2(−3)

Multiply −2 and −3 to get 6.

16x−20=6

Add 20 to both sides.

16x=6+20

Add 6 and 20 to get 26.

16x=26

Divide both sides by 16.

x=

16

26

Reduce the fraction  

16

26

 to lowest terms by extracting and canceling out 2.

x=

8

13

The system is now solved.

x=

8

13

y=−52

help me plaeeeeeeeeese

Answers

The last one because you can find out w y and z

Answer:

All the angles

Step-by-step explanation:

Ken earned $128 from his part-time job this summer. He spent 25% of his money on games. He is going to donate 1/6 of the remaining money to charity. How much will the charity receive?

Answers

Answer:

$16 goes to charity

Step-by-step explanation:

First you do $128 x .25, which gives you 32

128-32=96

96/6 = 16

Therefore your answer

Please give brainliest!!!

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

25% of 128 is 32

128 - 32 = 96

1/6 of 96 = 16

The charity will receive $16.

Other Questions
Find the monomial if the expression is the square of that monomial i can make my own food sometimes i also eat food i can have one or two parents my cells have an organized.nucleus i am usually madenof only one cell but sometiems i am made of many cells.what domain and kingdom am.i What are the 6 reasons that Presidential powers grow? describe competition among state and local governments. explain how changes in population (the consumers of government) impact the actions of government officials when competition exists. What is the reflection image of X? 0 (3,7) O (73) (5,7) (7,5) When the following equation is balanced, one of the terms of the balanced equation is:PbO2 PbO + O2 A. PbO2 B. 3PbO2 C. 3PbO D. O2 John Paul Jones rented a helicopter. There was a one-time charge of $500, plus an hourly rate of $150. His total for the night was $1700. How many hours did he rent the helicopter for?a. Create an equation that represents the situationb. Solve the equationPLEASE I NEED ANSWER FAST is accounting interesting? Help plss more idea Which is true about the domain and range of a function in the form f(x) = m, where m is a real number greater than 0? The only value that must be in both the domain and range is 0. The only values that must be in both the domain and range are 0 and 1. There are no values that are in the domain and the range. There is an infinite number of values that are in both the domain and range. 1 True or false? a Africa needs to work on its own, without the rest of the world. Which of the number below are whole numbers? Types of laws that might be passed to address your concerns, including measures that factory owners should take to improve conditions, or steps the government could take to protect workers and insure better living conditions Your thoughts on the problem:Some solutions: Convert to an algebraic expression and simplify, if y stands for the unknown number: Sixteen more than five times a number. What is the approximate circumference of a circle with a radius of 13 feet? Two lines are perpendicular to one another when the product of their slopes is equal to. The following transactions were completed by Winklevoss Inc., whose fiscal year is the calendar year:Year 1 July 1 Issued $71,900,000 of 20-year, 6% callable bonds dated July 1, Year 1, at a market (effective) rate of 7%, receiving cash of $64,222,669. Interest is payable semiannually on December 31 and June 30.Oct. 1 Borrowed $420,000 by issuing a six-year, 5% installment note to Nicks Bank. The note requires annual payments of $82,747, with the first payment occurring on September 30, Year 2.Dec. 31 Accrued $5,250 of interest on the installment note. The interest is payable on the date of the next installment note payment. 31 Paid the semiannual interest on the bonds. The bond discount amortization of $191,933 is combined with the semiannual interest payment.Year 2 June 30 Paid the semiannual interest on the bonds. The bond discount amortization of $191,933 is combined with the semiannual interest payment.Sept. 30 Paid the annual payment on the note, which consisted of interest of $21,000 and principal of $61,747.Dec. 31 Accrued $4,478 of interest on the installment note. The interest is payable on the date of the next installment note payment. 31 Paid the semiannual interest on the bonds. The bond discount amortization of $191,933 is combined with the semiannual interest payment.Year 3 June 30 Recorded the redemption of the bonds, which were called at 98. The balance in the bond discount account is $6,909,599 after payment of interest and amortization of discount have been recorded. Record the redemption only.Sept. 30 Paid the second annual payment on the note, which consisted of interest of $17,913 and principal of $64,834.Required:1. Journalize the entries to record the foregoing transactions. Round all amounts to the nearest dollar. Refer to the Chart of Accounts for exact wording of account titles.2. Indicate the amount of the interest expense in (a) Year 1 and (b) Year 2.3. Determine the carrying amount of the bonds as of December 31, Year 2. 1. What were three major problems that led to the decline of the Roman Empire? In your response, identify at least one ineffective ruler and the decisions he made. Answer: (a) (b) (c)2. Write a paragraph about three problems faced by western Europe following the fall of the Roman Empire.Answer:3. Briefly describe three different aspects of manor life.(a) The Fields and Farmlands:(b) The Village:(c) The Manor House (Castle): Karen has 48 inches of ribbon. She wants to place the ribbon along the edge of a rectangular frame that is 12 inches wide and 16 inches long. Will Karen have enough ribbon or will she need more? Explain how you know. how to thank a friend for giving you a garlic flavored gum? compare | -0.125 | and | 0.0125 |