3+
2+
1+
+
+
-3
+
-1
2
-2
1
2
3
4
-11
-2 +
-3+
-4
What is the slope of the line?
Answer:
????????????????????????
A United agent observes nine consecutive passengers without a frequent flyer account. She presumes the next passenger is very likely to have a frequent flyer account. Explain the flaw in this argument.
Answer:
It never said it was in greatest to least order.
Step-by-step explanation:
Answer:
DID you get the answer?
Step-by-step explanation:
Solve the formula I=Prt to find the principal, P, when I=$121.10, r=2.8%, and t=5 years.
Answer:
P = $865Step-by-step explanation:
I=Prt
when I=$121.10,
r=2.8%,
t=5 years.
I=Prt
find: P
plugin values into the equation:
121.10 = P (0.028) 5
P = 121.10
0.028 (5)
P = $865
PLEASE HELP 30 POINNTS URGENT
rewrite 34 as a difference of two numbers
Answer:
64 - 30
Step-by-step explanation:
We can subtract 30 from 64 to get 34.
Answer:
100-66=34
Step-by-step explanation:
100-34=66
100-66=34
What is 2 5/8 - 5 1/3 in simplest form?
Answer:
-65/24 is your answer
Step-by-step explanation:
1
How many tablespoons of sugar are
needed for 4.25 cups of flour?
?/1
Answer:
c
Step-by-step explanation:
If f(x) = -9x +3, find f(-5).
42
48
45
57
Answer:
48
Step-by-step explanation:
Answer:
48
Step-by-step explanation:
You want to plug in -5 to replace x.
-9(-5) +3
multiply -9 times -5
keep in mind that when you multiply a negative number by a negative number, the product should be positive.
45 +3
add 45 and 3 and the answer should be 48. hope this helps
2(3x – 5) = 8
Solve using distributive property
Answer:
x = 3
Step-by-step explanation:
Step 1: Write equation
2(3x - 5) = 8
Step 2: Solve for x
Distribute 2: 6x - 10 = 8Add 10 to both sides: 6x = 18Divide both sides by 6: x = 3Step 3: Check
Plug in x to verify it's a solution.
2(3(3) - 5) = 8
2(9 - 5) = 8
2(4) = 8
8 = 8
If f(x)=x^(2)+3x-2, find f(-2)
Answer:
hello
Step-by-step explanation:
juan had 24700 and chose to split in to two different mutual funds. during the first year fund a earned 2% interest fund b earned 6% interest. if he received a total of $1030 how much did he invest into each account
Answer:
At the 2% rate $11300
At the 6% rate $13400
Step-by-step explanation:
Jocelyn's first three test scores are 85, 76 and 88. if the final
exam counts as two tests, what must jocelyn score on the
final exam to raise her average to 85 ?
Answer:
96
Step-by-step explanation:
Jocelyn scored on the final exam to raise her average to 85 and will be 176.
What is Mean?The mean is the straightforward meaning of the normal of a lot of numbers. In measurements, one of the markers of focal propensity is the mean. The normal is alluded to as the number-crunching mean. It's the proportion of the number of genuine perceptions to the absolute number of perceptions.
Jocelyn's first three test scores are 85, 76, and 88. If the final exam counts as two tests.
Jocelyn scored on the final exam to raise her average to 85 and will be
Let the sum of two tests be x. Then we have
85 = (85 + 76 + 88 + x) / 5
425 = 249 + x
x = 176
Jocelyn scored on the final exam to raise her average to 85 and will be 176.
More about the mean link is given below.
https://brainly.com/question/521501
#SPJ2
Convert the measurement as indicated.
31 pt=__ gal __ qt __ pt
HELPPP PLEASEEEE
Answer:
31pt=3875gal
Step-by-step explanation:
To convert a pint measurement to a gallon measurement, divide the volume by the conversion ratio. One gallon is equal to 8 pints, so use this simple formula to convert:
gallons = pints ÷ 8
The volume in gallons is equal to the pints divided by 8.
For example, here's how to convert 5 pints to gallons using the formula above.
5 pt = (5 ÷ 8) = 0.625 gal
Pints and gallons are both units used to measure volume. Keep reading to learn more about each unit of measure.
Pints
The US liquid pint is a unit of fluid volume equal to one-eighth of a gallon, one-half of a quart, or two cups. The liquid pint should not be confused with the dry pint (US) or the imperial pint, which are different units.
The pint is a US customary unit of volume. Pints can be abbreviated as pt; for example, 1 pint can be written as 1 pt.
Gallons
The US liquid gallon is a unit of fluid volume equal to four quarts, eight pints, or sixteen cups.[1] The US liquid gallon should not be confused with the US dry gallon or the imperial gallon, which are different units of measure.
The gallon is a US customary unit of volume. Gallons can be abbreviated as gal; for example, 1 gallon can be written as 1 gal.
Pint to Gallon Conversion Table
Pint measurements converted to gallons
Pints Gallons
1 pt 0.125 gal
2 pt 0.25 gal
3 pt 0.375 gal
4 pt 0.5 gal
5 pt 0.625 gal
6 pt 0.75 gal
7 pt 0.875 gal
8 pt 1 gal
9 pt 1.125 gal
10 pt 1.25 gal
11 pt 1.375 gal
12 pt 1.5 gal
13 pt 1.625 gal
14 pt 1.75 gal
15 pt 1.875 gal
16 pt 2 gal
17 pt 2.125 gal
18 pt 2.25 gal
19 pt 2.375 gal
20 pt 2.5 gal
21 pt 2.625 gal
22 pt 2.75 gal
23 pt 2.875 gal
24 pt 3 gal
25 pt 3.125 gal
26 pt 3.25 gal
27 pt 3.375 gal
28 pt 3.5 gal
29 pt 3.625 gal
30 pt 3.75 gal
31 pt 3.875 gal
32 pt 4 gal
33 pt 4.125 gal
34 pt 4.25 gal
35 pt 4.375 gal
36 pt 4.5 gal
37 pt 4.625 gal
38 pt 4.75 gal
39 pt 4.875 gal
40 pt 5 gal
6,397 x 349 ≈ __________ x __________ = 1,800,000
i need help really bad
6,397 x 349 = 6000 x 300 = 1,800,000
I rounded 6,397 to 6,000
I rounded 349 to 300
Multiplying 6,000 and 300 is the same as multiplying 6 and 3 to get 18, then we tack on five zeros to the result. The five zeros come from the total number of zeroes in 6000 and 300
We have 3 zeros in 6000 and 2 zeros in 300, so 3+2 = 5 zeros total.
So this estimation technique allows you to multiply large numbers like this very quickly without needing a calculator or pencil/paper.
Since 6397 rounded down, and 349 rounded down too, this means the result of 1,800,000 is an underestimate of the true value which is
6,397 x 349 = 2,232,553
The estimate isn't too far off.
The initial price for wingstop is $40. After using a 30% discount, what is the
new cost?
Answer:
$28 dollars is the new cost
Step-by-step explanation:
$40 - 30% = $28
What is the first step to solving this problem: 3x – 10 = 2(x + 3)
Answer: The first step is to Distribute
Hope this helps
1. The cost of powdered milk os Php 450.00 per 1 kg.
Another brand contains 1.5 kilograms at Php 485.00.
What is more economical ?
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
brand A = 450 / 1
= P 450 per kg
brand B = 485 / 1.5
= P 323.33 per kg
therefore, brand B is much cheaper
A student recorded a temperature of 75 degrees Fahrenheit at hour 9 and 95 degrees Fahrenheit at hour 13. calculate the rate of change between these temperatures
If the student recorded a temperature of 75 degrees Fahrenheit at hour 9 and 95 degrees Fahrenheit at hour 13. The rate of change between these temperatures will be 5 Fahrenheit per hour.
What is the rate of change?It is defined as the change in values of a dependent variable with respect to the independent variables.
It is given that, A student recorded a temperature of 75 degrees Fahrenheit at hour 9 and 95 degrees Fahrenheit at hour 13.
The term "rate of change" refers to the pace at which one quantity changes with respect to another.
The rate of change is the ratio of temperature to the time elapsed,
Rate of Change = change in temperature/time elapsed
Rate of Change = (95°F - 75°F) / (13 -9) hour
Rate of Change =20 / 4
Rate of Change = 5 Fahrenheit per hour
Thus, if the student recorded a temperature of 75 degrees Fahrenheit at hour 9 and 95 degrees Fahrenheit at hour 13. The rate of change between these temperatures will be 5 Fahrenheit per hour.
Learn more about the rate of change here:
brainly.com/question/12786410
#SPJ2
Use the graph to find the value of f(2)
Answer:
f(2) = -3
Step-by-step explanation:
Let x= 2
What value is y when x=2
Y = -3 when x =2
f(2) = -3
The parallelogram shown below has an area of 21 units. 7 6 8 Find the missing base. B.
Answer:
this question doesn't make sense, can u fix it please
If 23 is added to a number, the result is 43 less than twice the number. Find the number.
9514 1404 393
Answer:
66
Step-by-step explanation:
Let n represent the number.
n +23 = 2n -43
66 = n . . . . . . . . add 43-n to both sides
The number is 66.
_____
Check
23 added to the number is 89
43 less than twice the number is 132 -43 = 89 . . . . as it should be
Friday - Ron, Mary and Pauline are three children in the same family.
Pauline is three times Mary's age.
In two years, she will be twice the age Ron will have at that time.
Ron is a year older than Mary.
How old are the children?
Answer:
Pauline: 12 Mary: 4 Ron: 5
X + 9 < 4x
PLS HELP!
Answer:
1.8 < x
Step-by-step explanation:
you add the 1 x to the 4 x
9< 5x then u divided by 5
1.8 <x
Evaluate this expression.
8x, if x = 6
Answer:
48
Step-by-step explanation:
8 times 6 = 48
Answer:
[tex] \huge{ \fbox{ \sf{48}}}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex] \underline{ \sf{Given}} = \sf{x = 6}[/tex]
[tex] \underline{ \sf{To \: Find}} : \sf{Value \: of \: the \: given \: expression} [/tex]
[tex] \sf{8x}[/tex]
plug the value of x
[tex] \mapsto{ \sf{8 \times 6}}[/tex]
Multiply the numbers
[tex] \mapsto{ \sf{48}}[/tex]
Hope I helped!
Best regards! :D
~[tex] \text{TheAnimeGirl}[/tex]
Find the x and y intercepts of the graph
of the equation 13x + 5y = 65.
Answer:
x-intercept: (5,0)
y-intercept: (0,13)
Step-by-step explanation:
x-intercepts are when y=0, so plug it into the equation
[tex]13x+5\cdot 0=65[/tex]
[tex]x=5[/tex] so (5,0)
y-intercepts are when x=0, so plug it into the equation
[tex]13\cdot 0 + 5y=65[/tex]
[tex]y=13[/tex] so (0,13)
Booster Juice needs to combine three different juices to make a smoothie, and one cup of smoothie needs one pound of three different juices combined. Assume one pound of apple juice costs $1, one pound of orange juice costs $2, and one pound of peach juice costs $4.
a. What would be the price of the smoothie if Booster Juice makes the smoothie by combining 30% of apple juice, 20% orange juice and 50% of the peach juice.
b. What would be the price of the smoothie if the Booster Juice makes the smoothie by using all three equally.
Answer:
A.) $2.70
B.) $2.33
Step-by-step explanation:
Given that:
Smoothie is made from 3 different juice ;
1 cup of smoothie requires 1 pound combination of 3 different juices.
Cost of 1 pound of apple juice = $1
Cost of 1 pound of orange juice = $2
Cost of 1 pound of peach juice = $4
A.) What would be the price of the smoothie if Booster Juice makes the smoothie by combining 30% of apple juice, 20% orange juice and 50% of the peach juice.
30% of 1 pound apple juice :
(30/100) * $1 = $0.3
20% of 1 pound orange :
(20/100) * $2 = $0.4
50% of 1 pound peach :
(50/100) * $4 = $2
Hence, price of smoothie = $(0.3 + 0.4 + 2) = $2.70
b. What would be the price of the smoothie if the Booster Juice makes the smoothie by using all three equally.
If all three juice are used equally:
100% / 3 = 33.333% = 0.3333
0.3333 * $1 = $0.333
0.333 * $2 = $0.667
0.333 * $4 = $1.332
Hence, price of smoothie :
$(0.333 + 0.667 + 1.332) = $2.332
(6x-11)=53
Please help
Ndkxnsnsnssnsnskjdjjxjdjxxjjbssnnsnxjxjxjzkkkzmsns
Answer:
[tex]x = \frac{32}{3}[/tex]
Step-by-step explanation:
Simplify: 6x - 11 = 53Add 11 to each side, so it now looks like this: 6x = 64Divide each side by 6 to cancel out the 6 next to x. It should now look like this: x = 32/3I hope this helps!
In a large school, it was found that 70% of students are taking a math class, 72% of student are taking an English class, and 50% of students are taking both.
Find the value of p and q such that 2x² - 4x + 3 = 2(x-p)²+q
Answer:
q= 4xp - 2p² - 4x + 3
p=
Step-by-step explanation:
2x² - 4x + 3 = (x -p) + q
OPEN BRACKET:
2x² - 4x + 3 = 2(x² - 2xp + p²) + q
2x² - 4x + 3 = 2x² - 4xp + 2p² + q
-4x + 3= 4xp + 2p² + q
-q = -4xp + 2p² + 4x - 3
q = 4xp - 2p² - 4x + 3
What is the measure of
Answer:
The measure of blank is 8
Step-by-step explanation:
5 and (-5) are 0 pair
Answer:
Yes they are a 0 pair
Step-by-step explanation:
5+(-5)=0
5-5=0