Can someone explain this question to me?

Can Someone Explain This Question To Me?
Can Someone Explain This Question To Me?

Answers

Answer 1

Answer:

The error in this problem is the answer because -3.7+(-0.25) does not equal -0.62

Step-by-step explanation:

-3.7+(-0.25) equals -3.95

Answer 2
In general just skim through the problem(answer it) then explain how you answered it and a hypothesis on how the other person( original answer) could have solved it wrong, or point out the difference and a probable mistake.

Related Questions

Which of the following values is less than −|73|?

−88
−58
58
88

Answers

88 is the correct answer for the question.

ASAP some answer this ASAP

Answers

Answer:

(-3, 7)

Step-by-step explanation:

minus the x value by 2, minus the y value 3, rule for reflection over line y=-x is (-x, -y), so just swap the signs, and thats your answer.

This answe would have to be (-3,7)

yoooooooooooooo I need help

Answers

Answer:

The answer Would Be C

Step-by-step explanation:

I Took The Test And looked back at what i got wrong...

I’m not that sure but C?

Ansley and Maria were baking a birthday cake. The recipe called for 2 3/4 cup of flour. Both girls took turns pouring in the flour. Maria poured in 1 2/4 cup of flour into the mixing bowl and then Ansley poured in the remaining amount.

Which of these equations BEST tells how to identify the amount of flour Ansley poured into the mixing bowl?
A- 11/4 - 5/4 = 6/4
B- 11/6 - 6/4 = 5/4
C- 1 2/4 + 2 3/4 = 4 1/4
D- 6/4 + 5/4 = 11/4

Answers

Answer:

Answer: Flour is the ingredient you need the most as it is 21/3 = 7

baking soda is the ingredient you need the least as it is 2/3 = 0.6

A- 11/4 - 5/4 = 6/4

The recipe needs 2 3/4 in total so you need to subtract 1 2/4 from it. You can do this by using the improper fractions 11/4 for 2 3/4 and 5/4 for 1 2/4.

Part 2

Directions: Use the information in the charts to answer the questions.

Type of Fruit/Cost
apple $1.75/pound
orange $2.35/pound
banana $1.50/pound

Annie bought 5 pounds of apples, 4 pounds of oranges, and three pounds of
bananas.
a. Round each price to the nearest whole dollar. Then estimate how much
money she spent on each type of fruit. Fill in the blank.
Type of Fruit Cost Rounded Cost per pound Estimated Total
apple $1.75/pound
orange $2.35/pound
banana $1.50/pound

b. About how much money did Annie spend in all?

c. How much money did Annie actually spend? Complete the equation to
show the amount of money that Annie spent. Was your estimation
more or less than the actual amount? Why do you think that might be? Fill in the blank.
(_*_) + (_*_) + (_*_) = _

Answers

A.

Apples- About $10/pound

Oranges- About $8/pound

Bananas- About $6/pound

B.

Annie spent about $24 in total.

C.

(1.75 X 5) + (2.35 X 4) + (1.50 X 3) = 22.65 (dollars)

My estimation was more than the actual amount. I think that the estimation was more because most of the unit prices had to be rounded up, not down.

I don’t know but hopefully knows it good luck

51 PTS Rename 3/5 and 1/20 using the least common denominator.

Answers

Answer:

3/5 and 1/20= 3/4

Explanation:

If you divide 20 by 5 you get 4 and the least common denominator for 5 and 20 is 4

Answer: 3/5 and 1/20= 3/4

Step-by-step explanation:

Grant uses 3 pounds of ground beef to make 12 hamburger patties.

What is the rate of pounds per patty?

Responses

9 poundspatty9 poundspatty

0.25 poundspatty0 point 2 5 poundspatty

4 poundspatty4 poundspatty

15 poundspatty15 poundspatty

Answers

Answer:

1 : 4

Step-by-step explanation:

the ratio of pounds per patty is:

3 : 12

simplified, it would be 1 : 4

so, that means that for every pound of beef, 4 hamburgers would be made.

Please help show ur work

Answers

Answer:

1: 2295

2: 480

3: 320

4: 840

5: 2255

6: you pay $0.43 for 1 peach at Walmart and $0.21 for 1 peach at Win Dixie, therefore, Win Dixie is the better place to buy from

7: you pay $0.90 for 1 can at Publix and $0.36 for 1 can at Sam's Club, therefore, Sam's Club is the better place to buy from

Step-by-step explanation:

Answer:

1: 2295

2: 480

3: 320

4: 840

5: 2255

6: you pay $0.43 for 1 peach at Walmart and $0.21 for 1 peach at Win Dixie, therefore, Win Dixie is the better place to buy from

7: you pay $0.90 for 1 can at Publix and $0.36 for 1 can at Sam's Club, therefore, Sam's Club is the better place to buy from

Step-by-step explanation:

what is x? This was a question I had and I got it wrong!! Please Help!
y=mx+b

Answers

Answer:

the x axis

Step-by-step explanation:

x= x axis

y=y axis

Answer:

x is what you put by the slope after that then put + whatever your b is +b so EXAMPLE NOT ANSWER  this is a  random answer y=7x+4 so thats the body of it

Step-by-step explanation:

A metal alloy block of mass 56 kg consists of copper, zinc, and tin in the ratio 4 : 3: 1. What is the mass of copper?

Answers

Answer:

28 Kg

Step-by-step explanation:

4+3+1=8, so 56/8 equals 7, and 4*7=28.

Dominick drew a triangle on a map connecting his house, his school, and his favorite skate park. He used a scale on the map to determine that the height of the triangle that he drew represented 2 miles, and the base of the triangle that he drew represented 6 miles. What is the area of the triangle in square miles?

A triangle has points House, skate park, school. The height of the triangle is 2 miles and the base is 6 miles.

Use the formula for the area of a triangle, A = one-half b h, where A is the area of the triangle, b is the base, and h is the height.

Square miles
Please check your answer for mistakes and make sure to explain. if you do this while being correct I will give you a brainliest or whatever its called

Answers

Answer: 6 square miles

Step-by-step explanation:

A =1/2•B•H

A=1/2•6•2

A=6

Step-by-step explanation:

I believe the answer would be 6 square miles

There are 357 seniors in Harris High School. The ratio of boys to girls is 7:10. How many boys are in the senior class? A 210 B 147 C 117 D 107​

Answers

Answer:

147

Step-by-step explanation:

Sharing in a ratio

Add up the terms of the ratio:

7 + 10 = 17

Divide 357 by this value:

357 / 17 = 21

Multiply by the side of the ratio you want (in this case 7, for boys):

21 * 7 = 147

B you take the questions and do something

PLS HELP ASAP ASAP ASAP PLS HELP

Answers

Answer:

-52.....................

Solve for x, y

Solution Steps

5(2x−4)−2yx=−2y=6?

Consider the second equation. Divide both sides by −2.

y=

−2

6

Divide 6 by −2 to get −3.

y=−3

Consider the first equation. Insert the known values of variables into the equation.

5(2x−4)−2(−3)x=−2(−3)

Use the distributive property to multiply 5 by 2x−4.

10x−20−2(−3)x=−2(−3)

Multiply −2 and −3 to get 6.

10x−20+6x=−2(−3)

Combine 10x and 6x to get 16x.

16x−20=−2(−3)

Multiply −2 and −3 to get 6.

16x−20=6

Add 20 to both sides.

16x=6+20

Add 6 and 20 to get 26.

16x=26

Divide both sides by 16.

x=

16

26

Reduce the fraction  

16

26

 to lowest terms by extracting and canceling out 2.

x=

8

13

The system is now solved.

x=

8

13

y=−52

Which is the better buy? a 12 pack of soda for $3.50 or a six pack of soda for $1.80? To know the better buy, find the unit rate of each.

Answers

Answer:

12 pack of soda for $3.50

Step-by-step explanation:

1 x 3.50 is 3.5 divided by 12 is 0.29 per can

1 x 1.80 is 1.8 divided by 6 is 0.30 per can

12 pack of soda for $3.50

I need help :><><>:>

Answers

Answer:

reflection x-5

Step-by-step explanation:

Answer:

reflection x-5

Step-by-step explanation:

Is y = 7/3x proportiomal

Answers

Answer:

Yes, it is.

Step-by-step explanation:

It is proportional, because 7 is bigger than 7. :)

yes because 7 is bigger

Baker 1 bakes the same number of cookies each hour she works. She baked 1,200 cookies in a 6-hour period of working. Baker 2 bakes 250 cookies each hour. Compare the proportional relationships. Which baker bakes fewer cookies per hour?

Answers

1200/6hours=200 cookies an hour for baker 1
Since baker 2 bales 250 an hour, she makes more. Therefore Baker 1 bakes less per hour
Baker 1:
1200/6=200

Baker 2:
250

Baker 1 bakes fewer cookies

20 POINTSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS do these pairs of values (x and y) represent two quantities that are proportional x 1, 4,10,18 y 3, 8, 15, 27, A. no, because mot all pairs represent the same ratio. B, yes, because all of the pairs represent the same ratio. C. yes, because as x increases y increases. D. no, because not all of the x-values can be divided by 2 evenly

Answers

Answer:Answer: B) No, because not all of the pairs represent the same ratio

For each row, divide y over x

Row 1:  y/x = 5/3 = 1.67 approximately

Row 2: y/x = 7.4 = 1.75

Row 3: y/x = 10/6 = 1.67 approximately

Row 4: y/x = 15/9 = 1.67 approximately

We see that row 2 has a ratio different from the others. If we were able to ignore this row, then the answer would be "yes x and y are proportional". However, we cannot ignore this row so that's why the answer is choice B.

THANKS

10

4.5

(11 votes)

Step-by-step explanation:

The shortest side of a right triangle measures 6, and the longest side measures 10. Determine the measurement of the unknown side.
A. 5
B. 8
C. 9
D. 10

Answers

Answer: B=8

Step-by-step explanation: find the numbers squared and subtract the shorter side from the longest; 100-36=64 then you find the square root of that which is 8

Its B=8 because every triangle

help me plaeeeeeeeeese

Answers

The last one because you can find out w y and z

Answer:

All the angles

Step-by-step explanation:

help please and thank you
question is in picture.

Answers

from the picture, you can see there's two type of boxes which are oval and rectangle, the oval one indicate the factors inside the apple while the square one indicate that the numbers can still be divided

for the first one on the upper left,
54/2 = 27
since the number 2 can't be divided by any other numbers except the number itself,
thus , 2 is the prime factor

next,
since 27 can't be divided with 2, then we can try dividing it with 3 to find intiger
thus, 27/3=9

since 3 can't be divided with any number except the number itself, thus 3 is the prime number

this pattern follows for every question
Number one is 27, 26
12,13.
6,6
3,3

Elo can yall help me pls I don't know how to answer this so can you also have an explanation on how to do this, Thank you.


-Obunga

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The perimeter of a polygon is the total length of the boundary. For a triangle, we can find it by adding the lengths of its three sides. So, if ABC is a triangle. We find the perimeter of triangle ABC by adding the length of all the three sides.

Simply, add all sides of the triangle, you are trying to get the entire area of the triangle. Meaning you must add all sides to get the whole area. So, 2.3x + 14 - 0.2x + 15 + 2x. Simply add everything up together and get your answer! 4.1x + 29.

What is the relationship between the figure number in the number of stars in the figure represents the relationship in as many ways as possible.

Answers

they have a close relationship

Charlie will run at most 30 miles this week. So far, he has run 12 miles. What are the possible numbers of additional miles he will run?

Use t for the number of additional miles he will run.

Answers

Answer:

t<=18

Step-by-step explanation:

30-12 = 18

t= 18 explained: 30-12=18

Need answer as soon as possible please

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Y is 2 Up X is 1 To the Right

Answer:

  y = 4/3x +2

Step-by-step explanation:

You want a linear function that relates y to x as shown in the graph.

Linear function

A linear function can be written in slope-intercept form as ...

  y = mx + b . . . . . . line with slope m and y-intercept b

Slope

The slope is the ratio "rise"/"run". Each of these can be found by counting grid squares where the line crosses grid points.

The point on the y-axis is on a grid intersection, and the point at the top with coordinates (6, 10) is also on a grid intersection. There are 4 vertical squares between these points, and 3 horizontal squares. This means the slope is ...

  m = rise/run = 4/3

Y-intercept

The line crosses the y-axis on the grid line that would be labeled 2. So, b=2 in our equation of the line.

Function

The desired linear function is ...

  y = mx +b

  y = 4/3x +2

__

Additional comment

You can also find the slope between two points using the slope formula:

  m = (y2 -y1)/(x2 -x1)

For points (0, 2) and (6, 10), the slope is ...

  m = (10 -2)/(6 -0) = 8/6 = 4/3 . . . . . . as above

<95141404393>

I WILL GIVE BRAINLY PLS ANSWER QUICK!!!!!!!!

Answers

Answer:

Uh did you already anwser this  i think the comment said the answer

Step-by-step explanation:

Answer:

Screenshot

Step-by-step explanation:

replace the e d b e with the corresponding values then complete the equation.

also, I'm not sure if this is what you were asking

HELP ME ASAP PLS

Use the table to answer the question.

A restaurant is placing an order for paper towels. The data table shows the amount of paper towel rolls compared to the number of cases. At which ratio in the data table does the constant of proportionality appear? Write your answer as an ordered pair.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

1;12!

answer to this is 1;12

Ken earned $128 from his part-time job this summer. He spent 25% of his money on games. He is going to donate 1/6 of the remaining money to charity. How much will the charity receive?

Answers

Answer:

$16 goes to charity

Step-by-step explanation:

First you do $128 x .25, which gives you 32

128-32=96

96/6 = 16

Therefore your answer

Please give brainliest!!!

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

25% of 128 is 32

128 - 32 = 96

1/6 of 96 = 16

The charity will receive $16.

I need help. QUICK PLEASE

Answers

Answer:

well. its been months so im sure you dont need this answer anymore but for the people who need the answer to this question

the answer is

(2-2) in the first box

(-2-2) 2nd box

last one in 4th

Need answer as soon as possible please

Answers

1/3!

input is x, output y

y = 1/3x

The output is 1/3 of the input. x is the input, y is the output:

output = (1/3)input

y = (1/3)x

Other Questions
An aquarium can hold 3,744 cubic inches of water. ben fills the aquarium 9/10 full of water. water weighs about 0.036 pound per cubic inch. which estimate of the weight of the water in the aquarium is closest to the exact value? An ice cream shop has 12 flavors of ice cream. How many ways can you choose three different flavors for a sundae? when jess is mailing a jewelry box to a customer, she packs it inside a larger shipping box. The sides of a shipping box are 2 inches longer than the sides of a jewelry box For the following exercises, rewrite each expression as an equivalent ratio of logs using the indicated base.25. log7 (15) to base e The sum of two numbers is 6. If one number is subtracted from the other, the result is 2. Find the numbers. Which of the following stands out in Native American culture compared to the cultures of early river valley civilizations? Craftsmanship Agriculture Polytheism Tribal governments diaphragms group of answer choices are effective even without spermicides. must be removed within two hours following intercourse. create a physical and chemical barrier to sperm. have a low effectiveness rate. Which set of ordered pairs does not represent a function? o{(-5,-2),(3,-2),(5,-9), (6, -7)} o{(-1, -3),(-4,9), (-7,2), (-3,9)} O {(4,5),(-8,-6), (-7,-1), (6,-1)} o {(-4,-9), (-4,4),(-2,2), (9,5)} Submit Answer can someone help me please i will give brainlest Solve for the missing length using trig. Use the calculator below to help you. Round your answer to the nearest tenth. The reference angle measures 190. Calculate the density of a rectangular solid with a mass of 95.5 g, length of 3.55 cm,height of 250 mm, and width of 0.0175 m. In a bag of Jolly Ranchers, the ratio of blue to red is 3 to 4. If I have a TOTAL of 56 Jolly Ranchers, how many of them are blue? You spend $4 to get into an event and spend $1.25 per soda you buy. In your pocket you have a $20 bill that you can spend at the event Fix the one word that is used incorrectly.Long lines at security delayed departures and missed connecting flights can sometimes test even the most experienced airline traveler's patientsThen rewrite the sentence correctly A train car with a mass of 1 kg is stuck to another train car with a mass of 2 kg. An Explosion pushes the two carts away from each other. After the recoil, the 1 kg train car is now moving at -2 m/s and we need to find the Velocity of the 2 kg train car. hello friends 10 lines about targeting something in your life . to get a comprehensive look at your competition, you should consider firms that free radicals can damage the dna inside cells, which directs how cells grow and develop. this damage is particularly influential in the development of How did the Black Power movement change the civil rights movement?It encouraged African Americans to work together with whites.It discouraged alliances with supportive and sympathetic whites.It discouraged African Americans from creating their own political organizations.It encouraged the African American community to shift its focus back to integration. please help me i will mark brainliast