Can you help me solve these questions?

Can You Help Me Solve These Questions?
Can You Help Me Solve These Questions?
Can You Help Me Solve These Questions?
Can You Help Me Solve These Questions?

Answers

Answer 1

Answer: 1.50 for each ball not sure for the other ones

Step-by-step explanation:

Answer 2

Answer:

question one : choice b ( $1.50 )

question two : choice b ( 3 1/2 miles )

question three : about 250 hotdogs

question four : choice d ( $20 per ticket )

Step-by-step explanation:

question one : 2 dozen - 24 - 36/24 = 1.5

question two : 1 3/4 - 7/4 - 1/2 X 7 = 3 1/2

question three : 50/12 - about 4.17 - 4.17 X 60 = about 250

question four : 480/24 = 20


Related Questions

Simplify by dividing.
(- 5/8) / (- 3/4)

Select one:
a. 20/24
b. - 20/40
c. - 15/32
d. 15/32

I know its not b or c plz help

Answers

the answer that i got is D. 15/32
It is A because it is not b or c cuz it is negative and d is not even applicable and you would do LCC you would leave ( the first fraction alone) change( change the division sign to multiply)change ( switch numerator and denominator)

A bakery can make 4 cheesecakes for every 5 blocks of cream cheese. Which table represents the relationship between the number of cheesecakes the bakery makes and the number of blocks of cream cheese the bakery uses?
A
\text{\footnotesize Cheesecakes}Cheesecakes \text{\footnotesize Cream Cheese} \newline \text{\footnotesize (blocks)}Cream Cheese
(blocks)
88 1010
1616 2020
2020 2525
B
\text{\footnotesize Cheesecakes}Cheesecakes \text{\footnotesize Cream Cheese} \newline \text{\footnotesize (blocks)}Cream Cheese
(blocks)
44 55
88 1515
1616 2525
C
\text{\footnotesize Cheesecakes}Cheesecakes \text{\footnotesize Cream Cheese} \newline \text{\footnotesize (blocks)}Cream Cheese
(blocks)
44 55
88 99
1616 1717
D
\text{\footnotesize Cheesecakes}Cheesecakes \text{\footnotesize Cream Cheese} \newline \text{\footnotesize (blocks)}Cream Cheese
(blocks)
88 1010
1010 1212
1212 1414

Answers

No entiendo inglés podes traducirlo porfa para ayudarte kingsobdbdjsk

A large community college has professors and lecturers. The total number of faculty members is 136. The school reported that they had 6 professors for every 11 lecturers. How many professors does the community college employ?

Answers

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

6+11=17, 136/17=8 8 sets of 6 professors and 11 lecturers, 6*8=48 professors

The questions are in the picture

Answers

Answer:

Q1 is D Q2 is A Q3 is C

Step-by-step explanation:

Luis and his best friend Faith want to spend as much time as possible at the local amusement park this summer, so they’re going to buy season passes. The passes are normally $120 each, but for three days only, they’re on sale: Buy one, get one half off. Luis agrees to wait in line to buy them the season passes, and they’ll split the cost evenly. How much will Faith owe Luis?

Answers

First, we have to find how much it costs in total.
120+60(the pass half off)=180.
Since they decide to split the cost evenly, they will divide the cost by 2
180/2=90. Faith will owe Luis $90.

Matthew made a fruit salad, in which the ratio of blueberries to red grapes is 8:6. If Matthew used 28 blueberries, how many red grapes did he use?

Answers

Answer:

21

Step-by-step explanation:

Answer:

21 :))))))))))))))

Step-by-step explanation:

Store a charges $1200 for repairs with a 6% sales tax. Store be charges $1350 with a 7% sales tax. Explain how you could determine the amount of money saved by using store a instead of store B?

Answers

Answer:

First you multiply 1200 by .06. Then subtract the answer from 1200. Next multiply 1350 by .07 and subtract the answer from 1350. Last subtract the amount for store a from store b. Shopping at Store B would save you $127.50

store a: 1200 x.06= 72

1200-72= 1128

store b: 1350×.07= 94.5

1350-94.5=1255.5

store a and b: 1255.5-1128=127.5

Store B saves 127.5

What is Unitary method?

It is a method where we find the value of a single unit from the value of multiple units and the value of multiple units from the value of a single unit.

Steps to Use Unitary Method

First, let us make a note of the information we have. There are 5 ice-creams. 5 ice-creams cost $125.

Step 1: Let’s find the cost of 1 ice cream. In order to do that, divide the total cost of ice-creams by the total number of ice-creams. The cost of 1 ice-cream = Total cost of ice-creams/Total number of ice-creams = 125/5 = 25. Therefore, the cost of 1 ice cream is $25.

Step 2: To find the cost of 3 ice-creams, multiply the cost of 1 ice cream by the number of ice-creams. The cost of 3 ice-creams is cost of 1 ice-cream × number of ice-creams = 25 × 3 = $75. Finally, we have the cost of 3 ice-creams i.e. $75.

Given:

Repair charges= 1200

sales tax= 6%

Store B:

Repair charges= 1350

Sales tax= 7%

For store A:

=1200 x.06= 72

Money =1200-72= 1128

For store B:

1350×.07= 94.5

Money = 1350-94.5=1255.5

Now,

Money saved,

store a and b: 1255.5-1128=127.5

Hence, Store B saves 127.5

Learn more about Unitary method here:

https://brainly.com/question/22056199

#SPJ6

helppppppppppppppppppppp asap

Answers

The answer should be 2x-5

Store A charges $20 per t-shirt. They’re having a limited “buy 2, get one free” promotion. You could buy similar t-shirts at Store B, where each shirt is $20 but you have a coupon for $5 off every shirt. Give one good reason to buy from Store A and one good reason to buy from Store B.

Answers

Answer:

It is good to buy from Store A because you can spend $40 ($20 + $20) and get one free. And it is also good to buy from Store B because you can spend $15 ($20 - $5) for each t-shirt.

A unit rate is a rate for one of something.

It is written as a ratio with a denominator of one.

It is best to buy from store A since we will spend less as compared to buying from store B.

What is a unit rate?

A unit rate is a rate for one of something.

It is written as a ratio with a denominator of one.

We have,

Store A:

Cost of one shirt = $20

It has a limited buy two, get one free.

To get three shirts from store A, we spend $40.

Store B:

Cost of one shirt = $20

It has a coupon of $5 off for every shirt bought.

To get three shirts from store B, we spend $45

i.e $15 + $15 + $15 = 45

We see that to get the same number of the same shirt in both stores we spend $5 less in store A.

Thus, it is best to buy from store A since we will spend less as compared to buying from store B.

Learn more about unit rates here:

https://brainly.com/question/28394073

#SPJ2

Olivia is making bead bracelets for her friends. She can make 3 bracelets in 15 minutes.

What does the proportionality constant represent in this situation?

Answers

3:15 is the answer to the question
3 hours and 15 seconds! 3:15*

At a conference, there are 121 math teachers and 11 science teachers. Write the ratio of math teachers to science teachers in simplest form.
Question 3 options:
A. 11 to 1
B. 1 to 11
C. 11 to 121
D. 121 to 11

Answers

Answer:

It is A: 11 to 1 :)

It's true!

(edited my answer btw, you have to simply also welp)

The answer is A. you have to simply in order to get the right answer. 121 is 11 squared so it can be simplified. hope his helps!

What is the domain of the function y = 10 - 5x?
A. x ≤ 2 B. x ≥ 2
C. all real numbers D. not here

Answers

Answer:

Domain is equal to x. The answer is D.

Step-by-step explanation:

The only answer is D, because the answer is 2 which isn't present

D because there’s no 5x or 10 and there’s no way you can get it with a two

PLEASE ANSWER ASAP!! ive been stuck on this for 2 hours please help me with this!

Answers

Answer:

Whats the question?

Step-by-step explanation:

I don't see a picture anywhere. Put the picutre in either the comments or make another question.

...Wht did u need help w

a country will produce 3000 missels this year. each of the short range missles costs $200,000 to produce. Each of the medium range missles cost $300,000 to produce. the ratio of the number of short range to medium range missles to long range missles the country plans to produce this year is 3:3:4. the country plans to use $870,000,000 to produce these missles. how much does it cost to produce longe range missles?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

3000/10=300   300=10% of total missiles

300*3=900(30%)   That country (assuming it is Iran) would produce 900 short missiles and 900 medium missiles. 3000-900(2)=3000-1800=1200.

Iran will produce 1200 long range missiles.

For the cost of the missiles,

200,000*900=180,000,000. 300,000*900=270,000,000.

870M-(180M+270M)=870M-450M=420M

420,000,000/1200=350,000.

Long Range Missiles are $350,000 each... got me thinkin bout buying some...

Last Question!
(if the answer is not applicable to the question it will be reported and removed)

Answers

The first answer because it’s 43/100

There are 18 apple trees in my orchard. If I can harvest the fruit from 1 ⅔ trees each day, how many days will it take to harvest the entire orchard?

Answers

11 is your answer your welcome

gcf help help plz i need help

Answers

Answer:

9

Step-by-step explanation:

9/27 divided by 9 = 1/3

Answer:

27

Step-by-step explanation:

with GCF's you can only go bigger and 27 is the biggest one out of the options and also fits divides into both numbers 9 and 27 with no remainder  (example: 27 divided by 9 is 3 and 27 divided by 27 is 1)

Someone help me with this and tell me how you did it!

Answers

Answer:

Quotient- 68 Remainder-38

Step-by-step explanation:

The quotient is going to be 68 and the remainder is going to be 38!

please answer the questions and give explanation.

Answers

It doesn’t show pic or question

Answer:

there's no pic or question

If a+b>a−b, which of the following must be true?

(A) a>b (B) a=b (C) a> 0 (E) b > 0

Answers

Answer:

(E) b > 0

Step-by-step explanation:

a+b > a-b

Subtracting a on both sides,

a+b-a > a-b-a

b > -b

Adding b on both sides,

b+b > b-b

2b > 0

b > 0

Answer:

e. b>0

Step-by-step explanation:

what is the answer?????

Answers

1/3 is equivalent to 0.333 (repeating)                        

it’s 1/3 definitely

Can someone help pls

Answers

Answer:

Step 1: Given

Step 2: Distributive Property

Step 3: Simplify

Step 4: Addition Property of Equality

Step 5: Simplify

Step 6: Division Property of Equality

Step 7: Given

Add-on:

Just saying next time you should pay attention in class.

anyways, hope this helps.

Answer:

yes i can help you

Step-by-step explanation:

Find all numbers whose absolute value is -5.

If there is more than one, separate them with commas.

Answers

There are none. Absolute values are always positive

The answer is none hope this helps

Abbey wants to use her savings of $1,325 to learn yoga. The total charges to learn yoga include a fixed registration fee of $35 and a monthly fee of $50. Choose the inequality that would be used to solve for the maximum number of months for which Abbey can learn yoga with her savings. HELP ME PLEASE! I WILL GIVE BRAINLILEST
1.) 35x + 50 ≤ 1,325 2.) 35 + 50x ≥ 1,325 3.)35 + 50x ≤ 1,325 4.) 35x + 50 ≥ 1,325

Answers

Let number of months be x

Monthly charge is $50It must be multiplied with x

Expression is

[tex]\\ \sf\longmapsto 35+50x\leqslant 1325[/tex]

Let's find x

[tex]\\ \sf\longmapsto 50x\leqslant 1290[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto x\leqslant 25.8[/tex]

Ok so I can't create another account so I'm keeping this one. and i need help " If k = 7, what is the value of the expression 6k + 5? "

Answers

Plug in k = 7 into 6k + 5

6(7) + 5

42 + 5

47

The value is 47.

Hope this helps

Answer:

47

Step-by-step explanation:

6 × 7 + 5

multiply

42 + 5

add

47

When Stacey’s son, Kevin, solved the problem, he changed the equation from part C to one that didn't have any fractions. In other words, he eliminated the denominator on both sides of the equation 9/2=x/24. Explain how to get rid of both denominators in the equation .

Answers

I would try to find out was 24/2 is in order to get x because 24/9 will give u a decimal

WILL GIVE BRAINLIEST! IF YOUR RIGHT!!!
Match the number to the MOST SPECIFIC classification.
options:

200%

-9

√30

1.

Real
2.

Rational
3.

Integer
4.

Whole
5.

Natural
6.

Irrational

Answers

200% -real
-9- integer
/30 -rational
200% is a rational number because it can be converted to a decimal
-9 is an integer because integers are all negative and positive numbers
The square root of 30 is an irrational number because I looked it up

PLEASE HURRY!!!
which is bigger 4/8 or 26/52

Answers

Answer:

equal

Step-by-step explanation:

Answer:NeitherStep-by-step explanation:

Simplify both fractions

4 and 8 are divisible by 4 making the fraction for 4/8 simplify to  1/2

26 and 52 are divisible by 26 making 26/52 simplify to 1/2

They are both equal

WHAT'S THE ANSWER???????????

Answers

Answer:

13/99

Step-by-step explanation:

hope this helps you

13/100 I I’m pretty sure sorry if it’s wrong

I NEED THIS ASAP. PLZ HELP

Answers

Answer:

i dont even know

Step-by-step explanation:

Answer:

Translate every point (A,B and C individually) 5 units up and 4 units right.

Step-by-step explanation:

^

Other Questions
By which of the following can the government not intervene in the mobile market? O A. participating in the mobile market O B. providing mobile services O C. regulating the mobile market O D. adjusting the interest rates. The letter of intent clarifies the merging or acquiringfirms intentions and outlines the terms for future negotiations.Which THREE specific items of information does the letter of intentseek to how is this scientific notation: 12,050,000 = 1.25107 wrong Jim and Jan were racing in a 400 meter event. Jim ran the race in 44.32 seconds. Jan ran the race in 42.21 seconds. Calculate the difference in their pacing in meters per second. When Austin first wrote letters to his friends and family what did he urge them to do?a. March on Anahuacb. March on Mexico CityC. Remain calmd. Protest in Texas Create a business scenario where having a ""Real-time"" Updated information always lead to customer dissatisfaction. Describe the current system and show how it can be improved using any ERP system. (2 to 5 pages max) 5. Most of Earths major population centers are over 1,000 km away from an active plate tectonic boundary. A. True B. False8. The main contributing mechanisms responsible for lithologic plates moving across the top of the Earths asthenosphere is _______.A. slab pushB. basal frictionC. slab pullD. all of the aboveE. none of the above Let x represent the number of squirrels on the farm, set a to be the second-to-last digit of your student number, and set b to be the last digit of your student number.The revenue and cost functions of the farm are given by:Rx=x(2000+100a-8x)Cx=10000+500b+40xSubmit the following:Find the x -intercepts for the revenue function.What information do these x -intercepts give us with regard to the farm and revenue?What is the profit function, Px ?Find the number of squirrels that will maximize the profit, and find the maximum profit.Explain in words the process you used to find the maximum profit.Find the break-even point, when revenue and costs are equal.Plot the graphs of the revenue, cost, and profit functions. A 520-ftlong equal-tangent crest vertical curveconnects tangents that intersect at station 340 + 00 andelevation 1325 ft. The initial grade is +4.0% and thefinal grade is 2.5%. Determine the elevation andstationing of the high point, PVC, and PVT Hidden Hollow Mining Co. acquired mineral rights for $63,750,000. The minesal deposit is estimated at 75,000,000 tons. Duting the current yeat, 17,250,000 tons were mired and sold, a. Determine the deplietion rato. If required, rocand your answer to two decinial places, 1 per fon b. Betermine the amount of depletion expense for the current yeac. 1 c. Journalize the adjusting entry on December 31 to recognise the depletion expense. If an amouct bog does not reizure an entry, leave it blank: Dec, 71 Summary and discussion how Doing It Right in medicine relates to the core requirement for medicine that Gawande discusses in his book "Better, A Surgeon's Notes on Performance" and use three articles to support the critical analysis. millions of dollars): Pretax accounting income: 195 Pretax accounting income included: Overweight fines (not deductible for tax purposes) 5 Depreciation eperse 10 Taxable Income included:Overweight fines (not deductible for tax purposes) 5 Depreciation expense 70 Taxable Income included: Depreciation in the tax retum 110 Franklin Freightways should have recorded $ in militosst? Tax benefit of $10 due to the NOL 108 can someone please answer all the questions i am very confused PLEASEE THANK UUU 1.1 The VP Estates of your organisation is considering procuring an additional office floor in a corporate skyscraper in anticipation of the expected additional office space that will be required foll which of the following are behaviors you might expect to see from a transformational leader? check all that apply.transformational leaders cause followers to believe in themselvestransformational leaders are always conscientioustransformational leaders look primarily for the most efficient way of doing thingstransformational leaders challenge people to look at old problems in new ways Which expression is equivalent to 8x + 5x? Light of a single wavelength is incident on a diffraction grating with 500 slits/mm. Several bright fringes are observed on a screen behind the grating, including one at 45.7 and one next to it at 72.6 . What is the wavelength of the light? Which side of the war was Boston massacre on? Compare and contrast all the periodic trends as you move down a group of metais. Organize your response into a heading for each trend what is the net charge of a copper atom if it gains two electrons?