The points on the graph of the equation represent the solution set to the equation.
What are algebraic expressions?In mathematics, an expression or mathematical expression is a finite combination of symbols that is well-formed according to rules that depend on the context.
Given is the equation as -
- x - y = 4
The given equation is -
- x - y = 4
x + y = 4
The graph of the given equation will represent a straight line. All the points on the line represent the solution set to the equation.
Therefore, the points on the graph of the equation represent the solution set to the equation.
To solve more questions on functions & expressions, visit the link below
brainly.com/question/17613163
#SPJ9
{Question in english -
How can i solve this?
- x - y = 4}
Degree of expression??? Please help!
The table shows the heights (in feet) of a high jump bar and the number of people who successfully complete each jump. Identify the correlation of coefficient. Round your answer to three decimal places
The value of correlation cofficient between the number of people who complete successfully complete each jump, y and height of jump, x is equals to the - 0.091.
We have a table which consists height ( in feet ), x and completions, y present above figure. We have to calculate the correlation coefficient for variables x and y. Correlation coefficients are used to measure how strong the relationship is between two variables. The commonly used cofficient in linear regression is Pearson's correlation (also called Pearson's R) coefficient . Formulas return a value between -1 and 1, where,
A strong positive relationship, r = 1Strong negative relationship, r= -1A result of zero indicates no relationship at all.Formula used to determine the cofficient is r = (n∑ xy - (∑x)(∑y))/√[ n∑x² - (∑x)²][n∑y² - (∑y)²]
Here, n = 6, ∑xy = 375.8 , ∑ x =22.4, ∑y
= 102, ∑ x² = 96.5, ∑y² = 1978
so, r = 6×(375.8) - 102(22.4))/√[(6×96 - (22.4)²)(6×1978 - 102²)]
= -30/329.68
= - 0.091
Hence, required value of r is - 0.091.
To learn more about coorelation cofficient, refer:
https://brainly.com/question/4192933
#SPJ4
Complete question:
The above table shows the heights (in feet) of a high jump bar and the number of people who successfully complete each jump. Identify the correlation of coefficient. Round your answer to three decimal places.
if you want to wear 4 of your 10 bow ties next week (monday through sunday), how many ways can this be accomplished?
There are 10/4 ways ( [tex]\frac{10}{4}[/tex] ) to accomplish the given task by wearing the ties for a week according to the permutations and combinations.
Given if you wear tie for a week, where one need t wear 4 of his ties from the 10 of total. The number of ways to wear the ties will be equal to the value. So there are many ways to wear a tie of different types and also to remove the tie there are different ways. Now we will see the ways to wear a tie accordingly.
According to the permutations and combination rules the formula will be:
Number of ways: (Number of ties want to wear) / (Number of Total ties)
Therefore total number of ways to wear ties = 10/4
Number of ways this can be accomplished is 10/4
Learn more about permutations and combinations.:
https://brainly.com/question/16837159
#SPJ4
Graph the solution to the following system of inequalities.
y>-3x-5
y≥ 3x-2
Answer:
Solution to system of inequalities is y≥ 3x-2
Graph attached
Step-by-step explanation:
We have the following two inequalities:
y>-3x-5
y≥ 3x-2
To get the solution and graph
1. Graph each inequality separately
2. Choose a test point to determine which side of the line needs to be shaded
3. The solution will be the area where the shadings from each inequality overlap one another
The graph is attached. The heavily shaded region is the set of all points which satisfy all inequalities
We see that any point that satisfies y≥ 3x-2 also satisfies y>-3x-5
In other words, the solution set for y≥ 3x-2 is a subset of the solution set for y>-3x-5
Expand and simplify (2x^2+3)(4x+5)-8x(x^2-2)
Answer:
[tex]10x^2+28x+15[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex](2x^2+3)(4x+5)-8x(x^2-2)\\\\=(2x^2)(4x)+(2x^2)(5)+(3)(4x)+(3)(5)-8x^3+16x\\\\=8x^3+10x^2+12x+15-8x^3+16x\\\\=10x^2+28x+15[/tex]
How much money in dollars and cents did Julie have to spend after buying the chair?
Ashley created 3 music playlists using a total of 48 rock and pop songs. Each playlist has 9 rock songs. Each playlist also has the same number of pop songs. Which equation could be used to determine the number of pop songs, x
, Ashley has in each playlist?
Responses
1. x(3+9)=48
2. 3(x+9)=48
3. 3x+9=48
4. 9x+3=48
Answer:
2. 3(x + 9) = 48
Step-by-step explanation:
We are given
There are a total of 3 playlistsThere are a total of 48 rock and pop songsEach playlist has 9 rock songsEach playlist has x pop songsIf each playlist has 9 rock songs and x pop songs, then each playlist has 9 + x songs.
If there are three playlists, there are three playlists which each have x + 9 songs. In other words, 3(x+9). This represents the total number of songs, which is 48. Therefore the answer is 3(x+9)=48.
Hope this helps!
Solve the system of equations. State the decimal solution to the nearest hundredth.
2.5x+3.75y=10.5
1.25x−8.5y=−5.25
The solution to the system of equations is (2.68, 1.01)
How to solve the system of equationsFrom the question, we have the following parameters that can be used in our computation:
2.5x+3.75y=10.5
1.25x−8.5y=−5.25
Express properly
2.5x + 3.75y = 10.5
1.25x − 8.5y = −5.25
Next, we make a plot of the system to determine the solution
The point of intersection in the plot represent the solution to the equations
In this case, the intersection has a coordinate of (2.68, 1.01)
Hence, the solution is (2.68, 1.01)
Read more about equations at
https://brainly.com/question/2972832
#SPJ1
Anna runs 3/4 miles in 6 minutes, or 1/10 hour. Assuming she runs at a constant rate, what is her speed, in miles per hour?
Speed of Ana = 7.5miles/hour
Step-by-step explanation:
Given,
Ana runs 3/4 mile in 6 minutes.
To find,
The speed of Ana in miles per hour
Recall the formula,
Speed = distance travelled/time taken
60 minutes = 1 hour
Solution:
Distance traveled = 3/4 mile
Time taken = 6 minutes
Since 60 minutes = 1 hour, we have
1 minute =1/60 hour
6 minutes = 6/60 hour
=1/10 hour
Hence speed = distance travelled/time taken
= 3/4 / 1/10 miles/hour
= 15/2 miles/hour
= 7.5miles/hour
∴ Speed of Ana = 7.5miles/hour
3. Meenakshi bought 12 books, each costing 250.75, if she gave the shopkeeper ₹ 4000. How much money will returned?
ans
4. One crayon set costs 25. How many crayon sets can be bought for rupees 2750
ans
5. Manu goes to buy a new bicycle in an exchange offer. The price of the new bicycle is bike on exchange is he pays for his new bike?
ans
pls put the questin number and give the answer
3. The amount that should be returned to Meenaski for buying 12 books worth R250.75 each and giving the shopkeeper R4,000, using mathematical operations, is R991.
4. The number of crayon sets that can be bought for R2,750 if one set costs R25, using division operation, is 110.
5. Manu will pay R1,700, exchanging his old bike for a new bike.
What are the mathematical operations?The four basic mathematical operations include addition, subtraction, division, and multiplication.
These mathematical operations are performed to solve algebraic problems using the relevant mathematical operands and rules.
Books:The number of books bought = 12
The unit cost of each book = R250.75
The total cost of the 12 books = R3,009 (R250.75 x 12)
The amount advanced to the cashier = R4,000
The balance to be returned = R991 (R4,000 - R3,009)
Crayon:The cost of a set of crayon = R25
The amount of money for the purchase = R2,750
The number of crayon sets that can be bought with R2,750 = 110 (R2,750/R25).
Bicycle:The price of the new bicycle = R2,500
The value of the old bike for exchange = R800
The amount to be paid = R1,700 (R2,500 - R800)
Learn more about mathematical operations at https://brainly.com/question/20628271.
#SPJ1
Question Completion:The price of the new bicycle is R2,500. The bike on exchange is worth R800. How much does he pay for his new bike?
The vertex form of the function is y = (x +)2+.
The vertex form of the function is [tex]y = (x+4)^{2} - 19[/tex]
Vertex form of function:
The vertex of the function is located at (h,k) of its vertex form, and will be located at the peak or trough of the parabola on a graph. This is the highest or lowest point of the function, depending on its direction.
The vertex form of the equation is written as,
[tex]y = (x+h)^{2} + k[/tex]
Given function is,
y = x² + 8x + 16 - 3 -16
It is observed that,
x² +8x + 16 = (x+4)²
So that, we can write as above function,
y = x² + 8x + 16 - 3 -16 = (x+4)² - 3 -16
or
y = (x+4)² - 19
Learn more about the quadratic function here:
brainly.com/question/25841119
#SPJ1
if we are given a right-tail probability (or area) a and want a measurement m, which function in excel should we use? assume that the mean of the distribution is mu and the standard deviation is sigma.
The function in Excel that we should use to find a measurement M given a right-tail probability (or area) A is = NORM.INV(1-A, mu, sigma)
In order to find a measurement M given a right-tail probability A in Excel, we can use the NORM.INV function. The NORM.INV function in Excel returns the inverse of the normal cumulative distribution for a given probability.
The formula for NORM.INV function is:
= NORM.INV(1-A, mu, sigma)
where:
A is the right-tail probability (or area)
mu is the mean of the distribution
sigma is the standard deviation
The function returns the measurement M such that the right-tail area from M to infinity under the normal curve is equal to A.
Note - In some versions of Excel, the function may be called NORM.INV.RT instead of NORM.INV.
Read more about standard deviation:
brainly.com/question/24298037
#SPJ4
2. 10,175 rounded to the nearest thousand 0 is the target, aka the number place I’m rounding to
pins each cost £1.10
1000 pins are sold
35% of the pins are donated to charity
the rest are sold: 60% are sold for £3
40% are sold are sold £5 for 2
work out the percentage profit the company should make
The profit is £1,370. Then the percentage profit of the company will be 124.54%.
What is a profit?A monetary profit, particularly the distinction between the amount gained and the actual cost of purchasing, running, or creating anything.
The profit is given as,
Profit = Selling price - Cost price
The number of pins left after the donation to charity is given as,
⇒ (1 - 0.35) x 1,000
⇒ 0.65 x 1,000
⇒ 650 pins
The selling price when 60% are sold for £3 and 40% are sold for £5 is given as,
Selling price = 0.60 x 650 x £3 + 0.40 x 650 x £5
Selling price = £1,170 + £1,300
Selling price = £2,470
The cost price is given as,
Cost price = £1.10 x 1,000
Cost price = £1,100
The profit is given as,
P = £2,470 - £1,100
P = £1,370
Then the percent of profit is given as,
P = [(£1,370) / £1,100] x 100
P = 124.54%
The profit is £1,370. Then the percentage profit of the company will be 124.54%.
More about the profit is given below.
https://brainly.com/question/15036999
#SPJ9
What is the range of f(x) = 3* + 9?
{yly<9}
{yly > 9}
{yly > 3}
{yly <3}
Answer:
{y l y > 9}
Step-by-step explanation:
Given function:
[tex]f(x)=3^x+9[/tex]
The given function is an exponential function.
The parent function is the basic equation before the function has undergone any transformation(s). Therefore, the parent function of the given function is:
[tex]f(x) = 3^x[/tex]The range of the parent function is restricted to positive real numbers as it never takes a negative value. Furthermore, it never reaches zero (although it approaches y = 0 as x → -∞). Therefore, the range of the parent function is {y | y > 0}.
As the given function has been translated up 9 units (by the addition of "+ 9"), the range of the given function is translated 9 units up. So as x approaches negative infinity, y approaches (but never reaches) 9. Therefore, the range of the given function is:
{y | y > 9}Please help I don't understand.
The surface area of the sphere is 113.2 ft².
Surface area of the Sphere:The area that a sphere's outer surface covers in three dimensions is known as the surface area of the Sphere. A sphere is a three-dimensional solid that resembles a circle in shape and is round.
The formula for a sphere's total surface area is given by
Surface area = 4 π r² square unitsHere we have
The formula for the radius of a sphere r = 1/2 [√S/π]
Diameter of the Moeraki boulder radius = 3 feet
=> 3 feet = 1/2 [√S/π]
=> 6 = [√S/π]
Squaring on both sides
=> 36 = [√S/π]²
=> S/π = 36
=> S = 36π
=> S = 113.2
Therefore,
The surface area of the sphere is 113.2 ft².
Learn more about surface area
https://brainly.com/question/14692728
#SPJ1
1^4 x 1^? = 1^12 Find '?'
What percentage of winners driving a chevrolet won with an average speed of at least miles per hour?
The percentage of winners driving a Chevrolet who won with an average speed of at least miles per hour is fifty percent (50%).
We can infer that for a Chevrolet car,
the percentage of average speed (in miles/hour) for the range of 150-159.9 is 25%,
the percentage of average speed (in miles/hour) for the range of 160-169.9 is 18.75%,
and the percentage of average speed (in miles/hour) for the range of 170-179.9 is 6.25%.
Thereby, the percentage of winners of the race who were driving a Chevrolet and had an average speed of at least 150 miles/hour is,
50%.
Learn more about percentages on
https://brainly.com/question/29306119?referrer=searchResults
#SPJ4
to decide which thing of coffee is better value-for-money calculate the price per gram of a 250 g of coffee for 2949 stands and a 750 grams of coffee for $69.99
The second option has the better value-for-money.
Which coffe has the better value-for-money?To find the price per gram, you need to take the quotient between the cost and the mass for each case.
The first brand costs $29.49 for 250 grams, then the cost is:
c = $29.49/250g = $0.12 per gram.
The other brand costs $69.99 for 750 grams, then the cost per gram is:
C = $69.99/750g = $0.09 per gram
We can see that the second option has the better vale-for-money.
Learn more about costs at:
https://brainly.com/question/19104371
#SPJ1
3= g/-4 -5
tysm for helping me
For the equation 3 = (g/-4) - 5, the value of g is g = -32.
What is an equation?
A mathematical definition of an equation is a claim that two expressions are equal when they are joined by the equals sign ("=").
The given equation is -
3 = (g/-4) - 5
The equation contains a fractional component.
Simplify the equation to get the value of g.
First collect all the like terms -
g/-4 = 3 + 5
Then use arithmetic operation of addition -
g/-4 = 8
Then move the denominator of the fraction to right hand side of the equation -
g = 8 × -4
Then use arithmetic operation of multiplication -
g = -32
Therefore, the value of g is -32.
To learn more about equation from the given link
https://brainly.com/question/28871326
#SPJ1
Please help i’ll give brainliest
Answer: 4.5
Step-by-step explanation:
Julia went to the movies and bought one jumbo popcorn and two chocolate chip cookies for $5. 0. Marvin went to the same movie and bought one jumbo popcorn and four chocolate chip cookies for $6. 0. How much does one chocolate chip cookie cost?
One chocolate chip cookie costs $0.50. This is found by setting up two equations using the given information and solving for the cost of one cookie.
To solve this problem, we can assume that the cost of one jumbo popcorn is P and the cost of one chocolate chip cookie is C. We can then set up two equations based on the given information.
The first equation comes from Julia's purchase, which includes one jumbo popcorn and two chocolate chip cookies. We know the total cost is $5.0, so we can write:
1P + 2C = 5.0
The second equation comes from Marvin's purchase, which includes one jumbo popcorn and four chocolate chip cookies. We know the total cost is $6.0, so we can write:
1P + 4C = 6.0
To solve for the cost of one chocolate chip cookie, we can eliminate P by adding the two equations. This gives us:
2P + 6C = 11.0
Dividing both sides by 2, we get:
P + 3C = 5.5
We can then substitute the value of P in terms of C from either of the two original equations into this equation, and solve for C. In this case, it's easier to use the first equation:
1P + 2C = 5.0
P = 5.0 - 2C
Substituting into the equation we just obtained:
(5.0 - 2C) + 3C
= 5.5
Simplifying and solving for C, we get:
C = 0.5
Therefore, one chocolate chip cookie costs $0.50.
To learn more about equations Click here:
brainly.com/question/10413253
#SPJ4
Sidney made root beer floats for her friends when they came over. The table shows the ratio of cups of ice cream to cups of soda used to make the floats. Ice Cream (cups) Soda (cups) 3.5 10.5 8 24 12.5 37.5 17 ? At this rate, how much soda will Sidney use for 17 cups of ice cream? 42 cups 51 cups 54 cups 62 cups
Answer: the correct answer is 51
Step-by-step explanation: i solved this on my quiz
i hope this helps!
Sidney will use 54 cups of soda for 17 cups of ice cream, So the answer is 54 cups.
What is the ratio?
A ratio is a relationship between two things when it is expressed in numbers or amounts. For example, if there are ten boys and thirty girls in a room, the ratio of boys to girls is 1:3, or one to three.
We can start by noticing that the ratio of cups of ice cream to cups of soda used to make the floats is always 1:3.
To find out how much soda Sidney will use for 17 cups of ice cream, we can set up a proportion:
3.5/10.5 = 8/24 = 12.5/37.5 = 17/x
Solving for x, we can cross-multiply:
3.5x = 10.5 * 17
x = 54
Therefore, Sidney will use 54 cups of soda for 17 cups of ice cream, So the answer is 54 cups.
To learn more about ratios visit:
https://brainly.com/question/12024093
#SPJ1
The Jayden family eats at a restaurant that is having a 15% discount promotion. Their meal costs $78.30 before the discount, and they leave a 20% tip. If the tip applies to the cost of the meal before the discount, what is the total cost of the meal? Round your intermediate calculations and answer to the nearest cent.
The total cost of the meal is $
Answer:
$82.21
Step-by-step explanation:
cost of meal: $78.30
15% discount: 15% of $78.30 = 0.15 × $78.30 = $11.75
tip: 20% of $78.30 = 0.20 × $78.30 = $15.66
total cost = $78.30 - $11.75 + 15.66 = $82.21
Answer: $82.21
15. Find the perimeter.
11.8
13.3
7.5
11.9
Answer: 47.20cm
Step-by-step explanation:
Students at the college
answer:
Huh?
Step-by-step explanation:
students at the college what...?
What is the slope of the line that passes
through the points (10, 3) and (7,0)?
Write your answer in simplest form.
Answer:
slope = 1
Step-by-step explanation:
[tex]m=\frac{0-3}{7-10} =\frac{-3}{-3} =1[/tex]
Hope this helps.
To plot the point (6, -8), you would start at the origin and move
6 units to the ____ and
8 units ______
up, down, left, right
The coordinates ( 6,-8 ) are plotted by moving 6 units right and 8 units down.
What is the cartesian plane?The intersection of the x- and y-axes creates the two-dimensional coordinate plane known as the cartesian plane. The origin is the point at which the x- and y-axes cross perpendicularly.
here, we have,
Given coordinates (6,-8)
for the cartesian plane, we know that the origin has points (0, 0)
and divided into four Quadrants,
the left side of the origin is a negative x-axis and the right side is a positive x-axis.
and the upside of the origin is a positive y-axis and the downside is a negative y-axis.
here coordinates of x =6 and y = -8
6 is 6 units right from the origin
and -8 is 8 units down from the origin.
Hence for the coordinates , 6 units to the right and 8 units down , is correct.
Learn more about cartesian plane;
brainly.com/question/28574364
#SPJ1
WILL MARK BRANLIEST!!! PLEASE HelP
The sum of the geometric sequence for this problem is given as follows:
S = 665.
How to obtain the sum?The sum of the first n terms of a geometric sequence of first term [tex]a_1[/tex] and common ratio q is given by the equation presented as follows:
[tex]S_n = \frac{a_1(1 - r^n)}{1 - r}[/tex]
The parameters for this problem are given as follows:
[tex]a_1 = 32, n = 6, r = 1.5[/tex]
Hence the sum is obtained as follows:
S = 32 x (1 - 1.5^6)/(1 - 1.5)
S = 665.
More can be learned about geometric sequences at brainly.com/question/24643676
#SPJ1
Solve for the value of d.
(8d+4)⁰
(6d+8)⁰
Hi there, here's your answer:
Given 2 angles:
(6d + 8)° and (8d + 4)°
Observe the figure carefully. You will notice that the two angles form a linear pair.
We know that in a linear pair, sum of the two angles = 180°.
Hence,
(8d + 4 + 6d + 8)° = 180°
(14d + 12)° = 180°
(14d)° = (180 - 12)°
= 14d = 168°
Or
d = 12
Thus, we find the value of d to be d = 12.
Hope it helps! Please mark as Brainliest!