find the unknown length of triangle side

Find The Unknown Length Of Triangle Side

Answers

Answer 1
triangle ABC and DEF are similar triangles so AB/ED =AC/DF which is 20ft/15ft =28ft/x
=> x=(28*20)/15=21
So, x=21ft
Answer 2
Answer: 21 ft

Step by step explanation:

Related Questions

Which expression would the model be most helpful in solving?

An area model has 5 shaded parts and 1 unshaded part. The shaded part is labeled StartFraction 5 Over 6 EndFraction.
One-sixth divided by StartFraction 5 Over 6 EndFraction
StartFraction 5 Over 6 EndFraction divided by one-sixth
6 divided by one-sixth
6 divided by StartFraction 5 Over 6 EndFraction

Answers

Answer:

StartFraction 5 Over 6 EndFraction divided by one-sixth

Step-by-step explanation:she was right

Answer:

5/6 divided by 1/6

Step-by-step explanation:

Can someone please help me on this thx

Answers

Answer:

31

Step-by-step explanation:

because if k and m are equal then 31 is on one side so 31 must be on the other side

149 degrees because the straight angle equals 180 degrees so you subtract the known angle with the unknown which in total would equal 180 degrees

I think this is the last one then ill be in the 70's
so help please!

Answers

Answer: The answer is 7:21

7 goes into 21 three times
1 = 7
3 = 21

There ya go

Answer:

10:30

Step-by-step explanation:

10:30 is equivalent to 1:3 because its just multiplied by 10

Amir has a $2 off coupon for his favorite sub shop. To get the deal, he must buy a 6” sandwich and chips, a soda, or a cookie. His favorite sub costs $5.50, and he can add chips for $0.75, a soda for $1.25, or a cookie for $1.50. If he really wants the soda, how much will his bill be?

Answers

His total would be $5.50

5.50+0.75+1.25= 7.50

7.50-2(the coupon) = $5.50 total

The total cost of the 6 sodas bill after applying the $2 off coupon will be $5.5.

What is Algebra?

The analysis of mathematical representations is algebra, and the handling of those symbols is logic.

PEMDAS rule means the Parenthesis, Exponent, Multiplication, Division, Addition, and Subtraction. This rule is used to solve the equation in a proper and correct manner.

Amir has a $2 off coupon for his favorite sub shop. To get the deal, he must buy a 6” sandwich and chips, a soda, or a cookie. His favorite sub costs $5.50, and he can add chips for $0.75, a soda for $1.25, or a cookie for $1.50.

If he really wants the soda. Then the total cost of 6 sodas will be

⇒ 6 x $1.25

⇒ $7.5

Then the total cost of 6 sodas bill after applying the $2 off coupon will be

⇒ $7.5 - $2

⇒ $5.5

The total cost of the 6 sodas bill after applying the $2 off coupon will be $5.5.

More about the Algebra link is given below.

https://brainly.com/question/953809

#SPJ2

What is the equation of this line?

y=2/3x
y=3/2x
y=−2/3x
y=−3/2x

Answers

Answer:

i would say y=-2/3x

Step-by-step explanation:

I would say that y=3/2x I think

Jackie followed these steps to evaluate the expression 15- (37+8) divided by 3.
37+8=45
45-15=30
30 divided by 3=10
Mark looks at Jackie's work and says she made a mistake. He says she should have divided by 3 before she subtracted.
Part A
Which student is correct?
???
Part B
Evaluate the expression.
???

Answers

Answer:

Nothing is wrong with the equation but the order of operations still applies.

PEMDAS ( Parenthesis, Exponents, Math/Division, Addition/Subtraction)

First do what's in the parenthesis then division then subtract that number from 15

Step-by-step explanation:

Answer:

I'm confused...

Step-by-step explanation: Sorry

⚠️HELP ME!!!⚠️
ITS URGENT (NO FUNNY ANSWERS)

Answers

Answer:

They will buy 4 hotdogs and 3 drinks

Step-by-step explanation:

4 hotdogs 3 drinks I’m am Greussibg

Bob sets the price of the plants according to their height in inches. A plant that is 9.5 inches high costs $2.28 in his store. What is the price per inch of a plant? Show your calculation.What is the price of a plant that is 5.5 inches high? Show your calculation.

Answers

Answer:2.5

Step-by-step explanation:

Answer:

0.24 is the first one, I can't seem to figure out the second question though I'm sorry :(

Step-by-step explanation:

to find out how much it is per inch we have to divide the price by the amount

2.28 divided by 9.5 = 0.24

so $0.24 or 24 cents is the price per inch of a plant

Desiree went to the store to buy potatoes. She noticed a sign that said that she could get 3 for $1.05. How much would it cost her to buy 8 potatoes?

Answers

Answer:

$2.80

Step-by-step explanation:

1.05/3 =0.35 price per unit

0.35*8

$2.80

Answer:

$2.35

Step-by-step explanation:

you would add the 1.05 three times and then divide the answer by 3.and then you would get 2.35

Place the steps needed to solve the inequailty in the correct order.
-2(x-4) + 4x < 18

Answers

Answer:

X<5

Step-by-step explanation:

Step 1: Simplify both sides of the inequality.

2x+8<18

Step 2: Subtract 8 from both sides.

2x+8−8<18−8

2x<10

Step 3: Divide both sides by 2.

2x/2

<

10/2

So in conclusion  , x<5

Hoped I helped-

Sleepy~

answer is x < 5

steps:
-2(x-4)+4x<18
2x+8<18 (simplify both sides)
2x+8-8<18-8 (subtract 8 from both side)
2x <10
2x/2 < 10/2 (divide both sides by 2)

x<5

I need more help please

Answers

Answer:

3, 6, 7, 9

Step-by-step explanation:

1/3 = 0.33...

1/6 = 0.1666...

1/7 = 0.1428571428...

and 1/9 = 0.11...

The answers are indeed 3, 7, 9

PLZZZ HELP ME OUT THIS DUE RIGHT NOW AND I FREAKING OUT PLEASE HELP ME P.S YOU HAVE WRITE ANSWERS FOR ALL OF THEM

Task 1 – Operations on the Number Line
(Variation of the above task)
A number line is shown below. The numbers 0 and 1are marked on the line, as are two other numbers a and b.

For each of the following expressions determine if the answer would be positive, negative, or zero. For each one PROVE HOW YOU KNOW.

1. a−1

Answer:
Explanation:








2. a−2

Answer:
Explanation:







3. b−1

Answer:
Explanation:









4. -b−b

Answer:
Explanation:









5. a−b
Answer:
Explanation:








6. ab+1
Answer:
Explanation:








7. b− a
Answer:
Explanation:








8. a a-b x b

Answer:
Explanation:

Answers

Answer:

a is greater than 1, so a−1 is positive.

Step-by-step explanation:

PLEASE HELP NOW!!!!!!!!!!!!!!!!! Rick is buying a $115 tennis racquet from a


sporting goods store. If the racquet is on sale


for 35% off and sales tax is 8%, how much will


he pay in total?

Answers

In total he pays $68.77

the answer is $68.77

Rules for Dividing Two Integers:
1. A quotient is negative if the divisor and the dividend have _______ signs.
2. A quotient is positive if the divisor and the dividend have _______ signs.





1) Fill in the blanks for the rules, respectively.
A) opposite, the same
B) the same, opposite
C) opposite, opposite
D) the same, the same



2) If p and q are integers, which expression is NOT equal to the others?
A) -p/q
B) -p/q
C) p/-q
D) -p/-q

(A and B aren't the same)

Answers

Answer:

1. C. Oppisite and Oppisite

2.D. the same and te same

Step-by-step explanation:

help meh please i want help

Answers

12

because the greatest common factor (gcf) of the two numbers 36 and 24 is 12. Hence, if he makes 12 packages, they would be identical.

Clare made a smoothie with 1 cup of yogurt, 3 tablespoons of peanut butter, 2 teaspoons of chocolate syrup, and 2 cups of crushed ice.

Kiran tried to double this recipe. He used 2 cups of yogurt, 6 tablespoons of peanut butter, 5 teaspoons of chocolate syrup, and 4 cups of crushed ice. He didn't think it tasted right. Describe how the flavor of Kiran's recipe compares to Clare's recipe.
How should Kiran change the quantities that he used so that his smoothie tastes just like Clare's?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:he needs to only add 4 teaspoons of chocolate syrup instead of 5 take make it taste like Clare's smoothie

he needs to put 4 cups of chocolate syrup instead of 5.

PLEASE HELP....... I will give you the brainiest, give you a five star, a heart, and a friend request. PLEASE HELP.

Answers

Determine the side of the Lengths and you’d you’ll be good
Determine the side and lengths and you’ll be good.

Jenna multiplied four numbers together and then divided by -2. The result was a positive value.

Which of the following statements MUST be true?

Answers

Answer:

An odd number of factors were negative

Step-by-step explanation:

EXAMPLE: -3 × 4 × 8 × 2 = -192  then -192 ÷ -2 = 96

An odd number of the factors were negative
Example 2 x -5 x -7 x -6 = -420

I will be marking brainliest!.....So i have 10 math questions whoever gets it right will be marked at brainliest. If your answer is not applicable with the question it will be reported and removed and you will lose points :) First Question!!

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

there are six spots, which the arrow will land on only one, making it 1/6

Answer: 1/6~0.17~17%

Step-by-step explanation: There are 6 thing on the spinner and they each take up 1/6 of the spinner and 1/6 roughly = 0.17 witch =17%

Solve the equation.

8=−2/5c
c=

Answers

Answer:

c = -20

Step-by-step explanation:

just cross multiply, then simplify

8 = -2/5c

8(5) = -2c

c = 40/-2

c = -20

Answer:

c= -20

Step-by-step explanation:

8= -2/5c

Step 1:

-2/5c = 8

step 2:

5/-2* -2/5c = 5/-2 *8

c= -20

Justin is going to the school dance. He went to the mall and bought two new shirts for $21.99 each and a new pair of dress shoes for $45.59. Which two operations would be used in order to figure out how much he spent at the store?

A. multiply and add

B. add and subtract

C. multiply and subtract

D. divide and add

Answers

Answer:

A- Multiplication and Addition.

Step-by-step explanation:

Two shirts for $21.99 each, you'd need to use multiplication to find that out.

$45.59 and $21.99 (2x), you'd need to use addition to find out that total.

The answer is A: multiply an add

I will give the brainliest crown to whoever gets it right!
A student wrote a list of six consecutive odd integers. If the sum of the fourth integer and sixth integer is 250, what is the third integer?

Answers

Answer:

71

Step-by-step explanation:

x + (x+2) + (x+4) + (x+6) + (x+8) + (x+10) = 456

6x + 30 = 456

add -30 to each side

6x = 426

divide each side by 6

x = 71

Answer:

500.

Step-by-step explanation:

The net of a rectangular prism is shown below.


28624

What is the surface area of the rectangular prism?

Answers

Answer:

28

Step-by-step explanation:

Using a net to find the surface area of a rectangular prism

Finding the areas of each of the rectangles and squares of the net of a rectangular prism and adding up those areas gives the surface area or total surface area of the prism.

For example, if the length of one side of the cube 4 units then the area of one its face is 4 × 4 = 16 square units. From the net, we can see that there are six equal faces and so we get the total surface area is 6 × 16 = 96 square units.

Surface Area of a Rectangular Prism using Nets

A rectangular prism or cuboid is formed by folding a net as shown −

Cuboid

We can see from the net that there are two rectangles with dimensions 3 cm by 6 cm, two rectangles with dimensions 2 cm by 6 cm and two rectangles with dimensions 2 cm by 3 cm. The total surface area is then

2 × 3 × 6 + 2 × 2 × 6 + 2 × 2 × 3 = 72 cm2

Example 1:

Find the surface area of the given rectangular prism in square cm.

Rectangular Prism in Square cm

Solution

Step 1:

Using net, the surface area of a rectangular prism

= 2lw+wh+lh; l = 6 ; w = 5; h = 3

Step 2:

Surface area of given prism = 26×5+6×3+3×5

= 230+18+15

= 126 square cm

Example 2:

Find the surface area of the given rectangular prism in square cm.

Rectangular Prism Square cm

Solution

Step 1:

Using net, the surface area of a rectangular prism

= 2lw+wh+lh; l = 5; w = 6; h = 4

Step 2:

Surface area of given prism = 25×6+5×4+6×4

= 230+20+24

= 148 square cm

28 = area of trapezoid

Help me w/ math pleaseeeeeeeeeeeeeeee

Answers

8.7-10.3=1.6 you add the 2 and you give one tenth to the ones place and subtract to get your answer

Answer:

2.6 kilograms

Step-by-step explanation:

Tebow weighs 3.2 and Tiger weighs 4.5, so adding those numbers together...

3.2 + 4.5 = 7.7

-3 + 4 = 7      

-0.2  + 0.5 = 0.7  

-7 + 0.7 = 7.7

Bear weighs 10.3 kilograms.

10.3 - 7.7 = 2.6

10 - 7 = 3

Now you had the 0.3 to the whole 3.

3.3 - 0.7 = 2.6

(Think of each number as a group of 10, and then subtract the decimal from it.)

Describe how to estimate a non-perfect square root to the hundredths place without using a calculator.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

pick an estimate of the square root. Exampl, if we find sqrt (squade root) of 5, if we pick 2. Divide the number by the estimat, example, 5/2 = 2.5

Answer:First, estimate between two whole numbers by finding the perfect squares nearest to the target number. Next, identify which value the non-perfect square root is closer to, then use the iterative process to approximate further to the tenths place, and then further to the hundredths place.

Step-by-step explanation:thats what i put

Margaret gave the waitress $50 for 6 burgers. She received $9.80 in change. Each burger cost the same amount. How much was each burger?

Answers

Answer = $6.70
Explanation - you have to subtract 9.80 from 50 first which equals 40.2. You then have to divide 40.2 by 6 to figure out how much each burger cost, which equals 6.7. Therefore each burger cost a total of $6.7
$6.70
explanation - subtract $9.80 from the $50 she paid in total which leaves $40.2 and then you divide $40.2 by 6 and you get your answer, $6.70

Write the word sentence as an equation. Then solve.

A number x divided by −9 is −16.

Equation:

Solution: x=

Answers

Answer:

Solution: X=144

Equation: x/(-9)= -16

Step-by-step explanation:

the / is divide

the first part of the word problem states that a number x is being divided by -9, x/-9 then it states that this equation equals -16 therefore,x/-9=-16.

An equation is a mathematical statement that is made up of two expressions connected by an equal sign.

x ÷ (-9) = -16

x = 144

The value of x is 144

What is an equation?

An equation is a mathematical statement that is made up of two expressions connected by an equal sign.

Example:

2x + 4 = 7 is an equation.

2x8 + 4 ÷ 8 is an equation.

We have,

A number x divided by −9 is −16.

This can be written as,

x ÷ (-9) = -16

x/-9 = -16

-x/9 = -16

negative gets canceled.

x = 16 x 9

x = 144

Thus,

The value of x is 144

Learn more about equations here:

https://brainly.com/question/17194269

#SPJ2

Combine the like terms by adding or subtracting
-7m-2m+18+4

Answers

Answer:

-9m + 22

Step-by-step explanation:

.............

Answer:

-9m+22

Step-by-step explanation:

-7m-2m+18+4

-9m+22

Which decimal number is the same as 2/9?

A. 0.2 with the line above it

B. 0.2

C. 0.22

D. 0.20

Answers

A , because the line above the 2 means which is caused by the division of 9
A because 2 divided by 9 = 0.2 repeating and the line above it is represented as repeating

The function y = 0.99x represents the price y for x in-game power boosts. Which of the following is a reasonable domain for this function?
A. All real numbers B. All integers
C. All whole numbers D. All positive whole numbers

Answers

The answe is B.All integers
Other Questions
answer the equation -4(z-12)=42 Problem 9-34 Yield on investment [LO9-4] C. D. Rom has just given an insurance company $32,500. In return, he will receive an annulty of $3,800 for 20 years. At what rate of return must the insurance Does the unfettered operation of the market mechanismdeliver "equity" to society? In your view, what would fairlabor-market processes or out comes look like? Variable Costing Lindquist Company has the following information for February: Determine the following for Lindquist Company for the month of Februaryz Veriable Costing-Production Exceeds Sales Fixed manufacturing costs are $55 per unit, and variable manufacturing costs are $165 per unit. Production was 104,000 units, while sales were 98,BDO units. a. Determine whether variable costing operating income is less than or greater than absorption costing operating income. Variable costing eperating income is greater than absorption costing. b. Determine the difference in variable costing and absorption costing operating income. Variable Costing-Sales Exceed Production The beginning inventory is 18,600 units. All of the units that were manufactured during the period and all the units of the beginning inventory were sold. The beginning inventory fixed manufacturing costs are $42 per unit, and variable manufacturing costs are $92 per unit. a. Determine whether variable costing operating income is less than or greater than absorption castinig operating income. Variable costing operating income is qreater than absorption costinq. b. Determinie the difference in variable costing and absorption costing operating income. Write a paragraph about planning business growth expansion withconsideration of technology integration and alignment to futureclientele trends. can someone please help me :) What is 61.895 rounded to the nearest hundredth? You can use a number line to help you. Crane Corporation sells three different models of a mosquito "zapper." Model A12 sells for $41 and has unit variable costs of $29. Model B22 sells for $82 and has unit variable costs of $57. Model C124 sells for $328 and has unit variable costs of $246. The sales mix (as a percentage of total units) of the three models is A12,60%; B22, 15%; and C124, 25%. What is the weighted-average unit contribution margin? (Round answer to 2 decimal places, e.g. 15.50.) Weighted-Average Unit Contribution Margin 1. Name a good or service that you think has a high social cost, and therefore would benefit from a Pigouvian tax.2. How would that tax be calculated? Who would pay that tax - producers? Consumers? Both?3. How would society benefit from that tax? What would be the biggest challenge to implementing that tax? write a briefing note on a proposed pharmacare strategy in Canada. The briefing note should succinctly highlight the need, rationale, and proposed policy (or policy change). With references. A certain type of plant can produce blue or yellow flowers. During a fire, many yellow flowers are destroyed and now since blue is the dominant trait, the plant reproduces offspring that produce only blue flowers. what is the mechanism?Mechanism:Reasoning As you begin reading Chapter 1, you are introduced to the Dashboard. Explain the overall purpose of the Dashboard and as you explore your Dashboard, discuss three things that you feel would be beneficial for you as a QuickBooks user. Please provide an overall summary while referencing the textbook. which property decreases with increasing atomic number in group 1 7 (the halogens) ? a. melting point b. electronegativity c. atomic radius d. ionic radius of the negative ion Do you think your MBTI (Myers Briggs Type Indicator) styleaccurately portrays you? Why or why not? MBTI Personality Types Onereason for an increase in aggregate demand (AD) on the consumptionside is:23 of 25 One reason for an increase in aggregate demand (AD) on the consumption side is an increase in taxes. a decrease in income. an increase in interest rates. a desire to save less. describe an example in history where a key assumptionscheck could have possibly eliminated a tragic outcome Please I need some assistance? #1 and #21 : What has the impact been with US - China trade agreement?2 : In what ways did the US energy policy impact low middleclass families ? If imports are greater than exports, which of the following is true?O Trade balance is positive resulting in a deficitO Trade balance is negative resulting in a deficitO Trade balance is positive resulting in a surplusO Trade balance is negative resulting in a surplus Evaluate the three mutual funds using Sharpe and Treynor measure. Given the risk-free rate is 5%. Financial Assets Fund A Fund B Fund C Market Portfolio (FTSE KLCI) a) b) Average Return ii) 22% 10% 17 Use epitome in a sentence