8.......................
Answer:
Thx
Step-by-step explanation:
What value represents the vertical translation from the graph of the parent function f(x)=x^2 to the graph of the
function g(x)=(x+5)^2+3?
o -5
o -3
o 3
o 5
Answer:
A) -5
Step-by-step explanation:
(x+5) defines the movement in the x direction
Remember! When something is in parenthesis, signs have to change.
Regroup the integers
Allyson and Abby were throwing the football. Allyson threw it 38 feet and Abby threw it 46 feet. How many YARDS did they throw it together
Answer:
28 yards
Step-by-step explanation:
38+46=84
1 yard = 3 feet
1/3=x/84
84/3=24
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $290 for 18 ft2
Answer:16.110
Step-by-step explanation:
How many cups of potatoes are needed if 1 cup of diced ham is used? Will choose brainliest
Answer:
I think it would be about 4 2/5
WHAT IS 2(X) . Y= Y+ 56- 12 TO SECOND POWER ( THIS IS 4 U CHAD)
Answer:
hmmmm m really sorry
Step-by-step explanation:
no idea
If the scale factor of figure A to figure B is 3:4 find the value of x
Step-by-step explanation:
Dxwexd el fque también puedo
the art club had an election to select president
Please help me and thanks in advance
Thompson Middle School is painting a circle on their playground with a radius
of 14 feet. What will be the total area of the circle, in square feet?
Use t = 3.14, and round your answer to the nearest hundredth.
Answer:
The answer will be 615.4
Step-by-step explanation:
What you have to do is multiply 3.14 to 14 square and you round it.
What is the answer to this question?
Answer:
5=x
Step-by-step explanation:
so 11 times any number will be well here like this 2 times 11 is 22 5 times 11 is 55 so 5x11+4=59
Cheese-its
$2.70 for 13.7oz
What’s the unit rate
Answer:
$270 for 1,370 ounces of cheese-its,
Step-by-step explanation:
one ounce is approx. 0.20 cents
Which is the best way to use compatible numbers to estimate
the product of 37 x 24?
A. 35 x 30
B. 40 x 30
O
C. 40 x 25
D. 30 x 30
O
Tammy has a rectangular rug with an area of 21 square feet. The rug is 4 feet longer than it is wide.
Part A: Create an equation to determine the length and the width of the rug.
Part B: Use your equation from Part A to solve for the length and width of the rug. Show your work.
Answer:
A) A = W(W + 4)
B) Length = 7 ft
Width = 3 ft
Step-by-step explanation:
A) Let the length and width of the rectangular rug be L and W respectively.
We are told that the rug is 4 feet longer than it is wide. Thus;
L = (W + 4)
Also we are told that the area is 21 ft²
Now, formula for area of a rectangle is;
A = LW.
Thus;
A = W(W + 4)
21 = W(W + 4)
B) 21 = W² + 4W
W² + 4W - 21 = 0
Using quadratic formula to find the roots, we arrive at W = 3 ft.
Thus, L = 3 + 4 = 7 ft
The equation to determine the length and width of the rug is
[tex]w^2+4w-21=0[/tex]
Length of rug = 7 feet
width of the rug = 4 feet
Rectangle:
A rectangle is a four sided figure with opposite sides are equal .
Area of rectangle.Area of a rectangle = Length * width
Given : A rectangular rug with an area of 21 square feet.
The rug is 4 feet longer than it is wide.
Let 'l be the length of the rug and 'w' be the width of the rug
Length 'l' is 4 feet longer than its width
[tex]l = w+4\\[/tex]
Area is 21 square feet.
Area = length * width
[tex]A= l \cdot w\\21=(w+4)w\\21=w^2+4w\\w^2+4w-21=0\\(w+7)(w-3)=0\\w+7=0, w=-7\\w-3=0, w=3[/tex]
The equation to determine the length and width of the rug is
[tex]w^2+4w-21=0[/tex]
width cannot be negative . So width = 3 ft
Length = w +4
length = 3+4= 7 feet
Length of the rug is 7 feet
Length of rug = 7 feet
width of the rug = 4 feet
Learn more information about ' Area of rectangle ' here
brainly.com/question/10780422
Mr Harris owns a bubble machine that he uses for different school events
Answer:
3/8
Step-by-step explanation:
did on iready and got it right c:
What is the GCF of (12,78).
Answer:
the gcf for 12,78 would be 6
The area of a trapezoid is A=1/2h(b+B). Solve the formula for the height h. What is the height if the area is 200 feet, the length of the smaller base b is 10 feet, and the length of the Larger base B is 15 feet?
Would appreciate if who ever solves it will show how they got the answer
Answer:
The height of a trapezoid is 16Reasoning:
200=1/2h(10+15)
400=h(25)
16=h
I hope this helped and good luck!
OMG My teacher posted this stupid assignment and I CANT find WALDO!!! HELP!!!
(also she is my math teacher for those wondering why this was posted in math)
Answer:
hes at the top left corner with the bootsss
Step-by-step explanation:
(-√9+√-4)-(2√576+√-64)
Suppose the sample space for a probability experiment has 8 elements. If elements from the sample are selected without replacement, how many different ways can you select all of them? Remember that "without replacement" means that the items are not returned to the sample space after they are chosen. Write your answer in factorial notation.
Answer: Number of ways [tex]=\dfrac{8!}{8!0!}\ or \ 1[/tex]
Step-by-step explanation:
When there is no replacement , we use combination to find the number of ways to choose things.
Number of ways to choose r things out of ( with out replacement) = [tex]^nC_r=\dfrac{n!}{r!(n-r)!}[/tex]
The number of ways to choose 8 things = [tex]^8C_8=\dfrac{8!}{8!(8-8)!}=\dfrac{1}{0!}=1 [\because 0!=1][/tex]
Hence, Number of ways [tex]=\dfrac{8!}{8!0!}\ or \ 1[/tex]
You are at a restaurant and your bill comes to $28.52. You need to add the sales tax which is 6%. You have one $20 bill, two $10 bills, one $5 bill, five $1 bills, and five pennies.
How much is your total bill including tax?
How much should you give the server so you do not get back any pennies?
What denominations will you use for this?
Answer:
$30.23 is the total bill including tax. You should give the server one $20 bill, one $10 bill, one $1 bill, and 3 pennies.
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
28.52*6%=1.71 tax
28.52+1.71= 30.23 total
20+20+5+5+.05= 50.05
31.03 to the server; 1 twenty, 1 ten, 1 one and 3 pennies
Which of the following statements are true? Select all that apply.
Answer:
A and D
Step-by-step explanation:
Select A and D
and thank me
Identify the horizontal asymptote of f(x) = 7x+1/2x-9
A. y=0
B. y= -1/9
C. 7/2
D. No horizontal asymptote
Answer:
D
Step-by-step explanation:
3/5x - 2/3y = 5 in standard form
Answer:
9x - 10y =75
Step-by-step explanation:
Help ASAP
When solving this equation, what operation happens first?
2x+11=27
Answer:
Subtracting the 11 is the first operation
Answer:
Subtraction
Step-by-step explanation:
27-11 11-11
If you have a right triangle with the 2 legs having lengths 16 and 12 what is the length of the hypotenuse (longest side)?
Answer:
In a right triangle, the square of the length of the hypotenuse is equal to the sum of the squares of the lengths of the legs.
Step-by-step explanation:
A movie theater sends out a coupon for 80% off the price of a ticket. Write an equation for the situation, where y is the price of the ticket with the coupon, and x is the original price of the ticket. Use pencil and paper. Draw a graph of the equation and explain why the line should only be in the first quadrant.
Answer:
10x8 80/10 8x10
Step-by-step explanation:
Answer:
0.20x
Step-by-step explanation:
Gavin & Henry share a lottery win of £8800 in the ratio 4 : 1.
Gavin then shares his part between himself, his wife & their son in the ratio 1 : 6 : 3.
How much more does his wife get over their son?
Answer:
around £500
Step-by-step explanation:
plss give brailiest
A number cube has a volume of 27 mm3. What is the length of one edge of the cube
Serena knows she can hit a golf ball two times as far with her driver as with her 9-iron. Write an expression in terms of x to represent how far Serena can hit a ball using her driver.
Answer:
Serena can hit with her driver twice as far as she can hit with her 9-iron. So, the expression 2(100 − x) represents the distance she can hit using her driver.
Step-by-step explanation:
Put this in your own words because it is the same answers from it.
Jill bought a pound of strawberries for $4.00 what is the price in per ounce of strawberries
Answer:
there is 16 oz in a pound
so if you divide 4.00 by 16 you get 0.25 a oz so if we do the inverse operation
0.25 x 16= 4.00
Step-by-step explanation:
Answer:
$0.25
Step-by-step explanation
because if you count well. says he bought for a pound and it would be 0.25 every strawberry.
give the star if u understand<3