Graph a line with a slope of 4 that contains the point (3,0).

Answers

Answer 1

Answer:

just graph the line: y=4x-12

Step-by-step explanation:


Related Questions

Plz
Help
Me
And thank u

Answers

Sorry- but- Wouldn't the answer be the same as the the teal curved line? Wouldn't X= 152? Sorry, I'm no genius. .__.

Can you provide the answer?

Anna's birthday party costs $1, plus an additional $2 for each guest she invites. Write an equation that shows the relationship between the guests x and the cost y. Write your answer as an equation with y first, followed by an equals sign.

Answers

Answer:

y = $1 + $2x

Step-by-step explanation:

The one dollar represents the amount of the party alone. The two dollars multiplied by the x gets you how much money will be spent towards guests altogether. Adding these gets you the total cost. (FYI - I put the dollar sign, but you may not need it.)

what is the slope for the coordinates -3,3 and 5,12

Answers

Answer:

9/8 i think

Step-by-step explanation:

to find the slope i used the slope equation y2-y1 over x2-x1, then plugged it in and got 9/8

This won’t take long please look at it

Answers

Answer:

I cant see the whole picture

Step-by-step explanation:

.

Jax spent 1/4 of his money on 5 candy bars. If each candy bar cost the same amount what fraction of his money did he spend on each candy bar

Answers

Answer:

1/20 of his money or 0.05 of his money on each candy bar.

Step-by-step explanation:

You can start by dividing 1 divided by 4 or (1/4 ) which is  0.25, which is the money he spent on candy bars. Next you take that number and divide it by 5 which is the number of candy bars. So 0.25 divided by 5 or (0.25/5) and you get 0.05 and if you turn that into a fraction you get (1/20). So thats 1/20th of his money he spent on each candy bar.

Which fraction is greater,​2⁄3​or​1⁄3 ? How do you now?

Answers

2/3 are greater and let’s say u have a pie and u cut it up in 3rds and u gave one piece to a friend and u keep the rest u will have more cause it closest to the whole and it just common knowledge

Help please, I can’t figure this out

Answers

i believe a is the answer

Simplify (x^14)^3

ffffffffffffffffffffffffffffff

Answers

Answer:

[tex](x^{14}) ^{3}[/tex] = [tex]x^{42}[/tex]

Step-by-step explanation:

In this case in order to simplify we need to know what the "power rule of exponents" is. Simply speaking this rule states that when you raise a power to  a power you multiply the exponents. So in our case we ill get the following

[tex](x^{14}) ^{3}[/tex] = [tex]x^{42}[/tex]

In order to get 42 we used the power rule which I mentioned earlier.

Help please
15 points

Answers

141.6891

hope this is right

17,000 / 100
( / divided )

Answers

Answer
170
Step by step explanation
Use a calculator

Answer:

The answer is 170

PLEASE  MARK ME BRAINIIEST PLEASE AND THANK YOU

Step-by-step explanation:

an energy bar contains 6000 milligrams of protein. how much protein does it contain in grams?

Answers

Answer:

yeah its simple 1g=1000mg so 6000g=6g

Step-by-step explanation:

no need to thank me

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is 6

5 x-2y =-4 and 2x+y = 4 x-2y = 4 and 2x+y=-4 O x-2y=-2 and 2x+y=-4 x-2y = 2 and 2x+y=4​

Answers

Answer:

I think that it is the last to set of equations

Use the distributive property to write an equivalent expression.

1. 2(9n + 4)

2. −3(7n − 2)

3. 4(x − 9)

4. (7 + 2y)5

Answers

Answers:
1. 18n+8
2. -21n+6
3. 4x-36
4. 35+10y

Explanation:
When we apply the distributive property, we essentially take the number on the outside of the bracket and multiply it to everything on the inside.

1. 2(9n+4)
2 times 9n is 18n and 2 times 4 is 8.
18n+8

We can also solve this problem by “opening up” the brackets:
2(9n+4)
=2(9n)+2(4)
=18n+8

2. -3(7n-2)
-3 times 7n is -21n and -3 times -2 is 6 (because two negatives multiplied together make a positive).
-21n+6

-3(7n-2)
=-3(7n)-(-3)(2)
=-21n+6

3. 4(x-9)
4 times x is 4x and 4 times 9 is 36.
4x-36

4(x-9)
=4(x)-4(9)
=4x-36

4. (7+2y)5
The same concept applies here. The number on the outside of the bracket is now at the end, but it doesn’t change the way we solve it.
5 times 7 is 35 and 5 times 2y is 10y.
35+10y

(7+2y)5
=5(7)+5(2y)
=35+10y

I hope this helps!

Answer:

1. 2(9n + 4) --> 18x + 8

2. -3(7n - 2) --> -21n + 6

3. 4(x - 9) --> 4x - 36

4. (7 + 2y)5 --> 5(2y + 7) --> 10y + 35

12x+16y+44 Please help

Answers

Answer:

This question is incomplete. What exactly are we doing to the equation

PS; You can answer in the comment section. I'd help out there

Pls answer the question

Answers

Answer:

b

Step-by-step explanation:

each always has a x

WILL GIVE BRAINLY NEED ASAP!!!!!!!


Identify the line indicated.
a
b
Line
is a transversal.

Answers

Answer: Line c is a transversal line.

Step-by-step explanation: A transversal is a line that crosses at least two other lines. In this case, line c crosses lines a and b.

Which is a better buy: Twelve cans for $9 or 4 cans for $3? Explain.

Answers

Answer:

theyre worth the same so twelve

Step-by-step explanation:

if you divide the amount youre spending then the amount youre buying you can get the price of each. therefore:

$9/12 cans = 0.75

$3/4 cans =0.75

so theyre the same amount just depends on how hungry you are


What is the median of this data set?
help i do not understand

Answers

Answer:

Median = 4

Since the median is the largest number of sites

Answer:

median- set numbers up least to greatest and slash off till youget to the middle and if it is an even number add the 2 numbers up and divide by 2.

The median would be 5.5

Step-by-step explanation:

The mass of a piece of iron pyrite, or "fools gold", is 57.2 g. The volume is 11 cm3. What is the density of the piece of iron pyrite? Hint: Density = massvolume

Density =
g/cm3

Answers

Answer:

5.2 g/cm³

Step-by-step explanation:

The density of a substance can be found by using the formula

[tex]density = \frac{mass}{volume} \\[/tex]

From the question we have

[tex]density = \frac{57.2}{11} = 5.2 \\ [/tex]

We have the final answer as

5.2 g/cm³

Hope this helps you

Please help me.
Find the distance between the points A and B shown on the
coordinate plane.
A
A. 13 units
B. 11.5 units
C. 12.1 units
D. 11.2 units

Answers

Answer:

d = 12.1 units

Step-by-step explanation:

Given

A(-6, 6)B(5, 1)

[tex]\mathrm{Compute\:the\:distance\:between\:}\left(x_1,\:y_1\right),\:\left(x_2,\:y_2\right):\quad \sqrt{\left(x_2-x_1\right)^2+\left(y_2-y_1\right)^2}[/tex]

[tex]d=\sqrt{\left(5-\left(-6\right)\right)^2+\left(1-6\right)^2}[/tex]

  [tex]=\sqrt{\left(5+6\right)^2+\left(1-6\right)^2}[/tex]

  [tex]=\sqrt{11^2+5^2}[/tex]

  [tex]=\sqrt{146}[/tex]

d = 12.1 units

a chicken soup recipe calls for 10 cup of chicken stock. how much is this in quarts. right in whole number or a mix fraction in simplest form​

Answers

Answer

2.5 quarts or 5/2 quarts

Step-by-step explanation:

What is the domain of the given relation?

{(1 , 3), (0 , 4), (2 , 1)}
A
{1 , 3 , 4}

B
{0 , 1 , 3}

C
{1 , 2 , 4}

D
{0 , 1 , 2}

Answers

Step-by-step explanation:

Domain is the range of x-values, which is {0, 1, 2}. (D)

Loretta Scholten buys nine bonds of Leo Co. 7 1/4 16 at 103.375. The commission is $3.00 per bond. The current yield to the nearest tenth of a percent is:_______a. 7.0%b. 7.1%c. 7.2%d. 7.3%e. None of these

Answers

Answer:

the current yield is 7.0%

Option a) 7.0%  is the current answer

Step-by-step explanation:

Given that;

coupon payment = 7 1/4% = 7.25% = 0.0725

bond price = 103.375.

we know that

Current Yield = [ coupon payment / Bond prices ]

=  [100 × 0.0725] / [ 103.375 ]

= 7.25 / 103.375

= 0.0701 or 7.0%  {nearest tenth percent}

therefore the current yield is 7.0%

Option a) 7.0%  is the current answer

Which is -3.2 written in the form a/b

Answers

Trust me it is -16/5.

Convert a mixed number by placing the numbers to the right of the decimal over 10. Reduce the fraction. Then convert the mixed number into an improper fraction by multiplying the denominator by the whole number and adding the numerator to get the new numerator. Place this new numerator over the original denominator.

Answer:

−16/5 Bottom right

Step-by-step explanation:

A random sample of 12 students used Method A, and their increase in points averaged 46.31, with a sample standard deviation of 6.44. Another random sample of 10 students used Method B, and their increase averaged 42.79 points, with a sample standard deviation of 7.52. Use the 95% degree of confidence all througH0ut. An appropriate set of null and alternative hypothesis to determine whether Method A increases students points by more than 3 points is:

Answers

Answer:

The null hypothesis is   [tex]H_o : \mu_A - \mu_B = 0[/tex]

The alternative hypothesis is  [tex]H_a : \mu_A - \mu_B > 3[/tex]  

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

  The mean of method A is [tex]\mu_A = 46.31[/tex]

  The standard deviation of method A is  [tex]\sigma = 6.44[/tex]

   The  mean of method B is  [tex]\mu_B = 42.79[/tex]

   The standard deviation of  method B  is  [tex]\sigma_B = 7.52[/tex]

An appropriate set of null and alternative hypothesis to determine whether Method A increases students points by more than 3 points is

The null hypothesis is   [tex]H_o : \mu_A - \mu_B = 0[/tex]

The alternative hypothesis is  [tex]H_a : \mu_A - \mu_B > 3[/tex]  

Jamie goes shopping for the holidays and saves $27.75 with a 15% off coupon. What would her total bill be without the coupon? * $235 O $195 O $210 O $185​

Answers

Answer:$185

Step-by-step explanation:

27.75/0.15

=$185

It is definitely 185

for every touchdown scored by the Timberwolves the mascot does 3 back flips and the cheerleaders set off 6 confetti connons how many touchdowns did the Timberwolves score if the cheerleaders set of 6 confetti cannons​

Answers

Answer:

1

Step-by-step explanation:

Carol is planning a trip to South Africa She plans to spend ten nights there, so she is investigating her options for lodging.
She has made arrangements to stay at least part of the time at a hostel, which is her cheapest option. However, she
would like to spend as many nights as she can in a private hotel. The hostel costs R 34 (34 rands) per night, and the
hotel costs R 55. If Carol has a budget of 430 rands for lodging, how many nights can she afford to stay in the private
hotel?
Six
b. five
C. four
d. three
a.
Please select the best answer from the choices provided

Answers

The answer is four nights. If you do 55x4=220 and then the remaining days (6 left to calculate) 6x34=204 and 220+204=424. So I believe the answer is four nights. Hope this helps!

The number of nights that Carol can afford to stay in the considered private hotel is given by: Option C: four


How to interpret integral multiplication?

Suppose that there are two positive integer numbers( numbers like 1,2,3,.. ) as a and b

Then, their multiplication can be interpreted as:

[tex]a \times b = a + a + ... + a \: \text{(b times)}\\\\a \times b = b + b +... + b \: \text{(a times)}[/tex]

For example,

[tex]5 \times 2 = 10 = 2 + 2 + 2 + 2 + 2 \: \text{(Added 2 five times)}\\or\\5 \times 2 = 10 = 5 + 5 \: \text{(Added 5 two times)}[/tex]

Here, we're specified that:

Carol's budget (for stay, assumingly) = R 430Hostel's cost = R 34 /nightPrivate hotel's cost = R 55/ nightShe plans to spend: 10 nightsShe has made plans to stay at least part of the time at the hostel.

So, assume that at max, she can spend 'n' nights in private hotel.

That the cost of these 'n' nights in hotel would be:

[tex]55 + 55 + \cdots + 55\: \: (\text{ n times }) = 55n[/tex]

This n is smaller than 10 as she is sure to spend some nights in hostel, and her trip is going to be of 10 days.

The number of nights she'd spend in hostel is 10 - n (so that n + (10-n) comes out as 10, the total number of night she wants to spend in her trip)

That the cost of these '10-n' nights in hostel would be:

[tex]34 + 34 + \cdots + 34\: \: (\text{ 10-n times }) = 34(10-n) = 340 - 34n[/tex]

Total cost she'd need to pay = cost of staying in hotel + cost of staying in hostel

= [tex]55n + 340 - 34n = (55-34)n + 340 = 21n + 340[/tex]

Now, this cost must be under her budget. That means, this cost should be either lower than the budget, or equal to it.

Thus, we get:
[tex]21n + 340 \leq 430\\\\\text{Subtracting 340 from both the sides}\\\\21n \leq 90\\\\\text{Dividing both the sides by 21}\\\\n \leq \dfrac{90}{21}\\\\n \leq 4.29...[/tex]

As 'n' is the maximum number of nights she can spend, and as number of nights she can spend is going to be in integer assumingly, and the greatest integer less than or equal to approx 4.29 number is 4

Thus, the number of nights that Carol can afford to stay in the considered private hotel is given by: Option C: four

Learn more about multiplication here:

https://brainly.com/question/26816519

#SPJ2

The 2017 senior class from Glen Haven High School raised funds for an end of the year party at Club Cool. It costs $3,000 to rent out Club Cool plus $25 per student for food and drinks. Write an equation to model how many students can attend the end of year party if the senior class raised $12,000.

Answers

Answer:

12000 = 25x + 3000 is your equation

Answer:

12000=3,000+25x

Step-by-step explanation:

what is the eqaution of the line that passes through the point (6,3) and has a slope of -2/3?​

Answers

Answer:

y-3= -2/3(x+2)

Step-by-step explanation:

the slope-int form

Answer:

                                       

lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhgggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggfffffffdddddsdwcsdvfgbnhmj,k

friend meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

                                                           

Step-by-step explanation:

Other Questions
4.81 10^3 in standard form SOMEONE HELP!! I need this ASAP and I dont understand. Ill give brainliest!! please help me on this question! Find the slope, m of the line that passes through the points(8, 2) and (-7, -3)Enter your answer as a fraction in simplest form in the box. BRAINLIEST (if your right !)Allison thought back to the carefree days before her family headed west. She could swim in the creek or play with her dolls. Things were different now that they were on the wagon trail. She had to help with the little ones while Ma set up the kitchen and cooked the meals. Allison even helped Pa with the horses. Most days, Allison was too busy to even miss the creek or her dolls.Her family needed her, and she was glad to be able to help.Which statement best explains how the setting affects the plot of this story?A.The setting is the social environment of pioneers, which causes Allison to feel pressure to be as strong as the other children.B.The setting is a wagon trail, which means that Allison's family members must do whatever they can to survive the hardships of the journey.C.The setting is the social environment of pioneers, which leads Allison's parents to wish that they had not chosen a life of such difficulty for their children.D.The setting is a wagon trail, which enables the author to share the message that our present-day society should learn to be as tough as the pioneers. Which table represents a proportional relationship? 66 points!!!Table 1Carrots (lb) 2 3 4Number of carrots 23 33 43Table 2Deli meat (lb) 2 3 4Total cost ($) 23 34.50 46 Write a 4 sentence summary of the graphic novel excerpt. Select the expression that is equivalent to: 7 + (4 + b)(7 + 4) + b7 x 4 + 7 x b28 + bPLZ HELP FAST ILL GIVE BRAINLIEST Explain why Jefferson's declaration of rights is the foundation of the Declaration of Independence. Use at least two examples from the document to support your response Pls make a spech that is funny not copied and 2-3 mins long Thanks ^-^ The graph of g is vertical translation graph of f. f(x) = mx + b g(x) = (mx + b) + k. What value for k transforms the function f into g? Round nine in 7,297 please do it fast Water is a polar molecule. What does that mean? A. It is a molecule with too many protonsB. it is a molecule with identical charges on opposite endsC. it is a molecule with no chargeD. it is a molecule with opposite charges on opposite ends HELP ME ASAP!!!!! I WILL GIVE BRAINLIEST HELP ASAP!!! Which part of this graph shows a nonlinear relationship? 14.) Are the triangles similar? Explain Two different meal combinations at a chicken restaurant have the same number of totalcalories. The first meal has 8 chicken nuggets and a large order of fries, while the secondmeal has 12 nuggets and a small order of fries. The large order of fries contains 288.5calories and the small order of fries has 193.5 calories. Which equation and solution canbe used to determine n, the number of calories in each chicken nugget? Paul, a car salesman earns 2.5% of everything he sells in commission. Last week he solda car for $26,000.How much money did he make last week? most african kings obtained slaves for sale by? (A) purchasing them from Europes (B) capturing them as prisoners of war (C) inheriting them from captured kings (D) purchasing children as slaves from their parents. Find the slope of 5x-2y=-2