Help, I need someone to find x in this!

Help, I Need Someone To Find X In This!

Answers

Answer 1
Since it’s a triangle it is 180
And since it is a right angled triangle the unknown angle is 90

So
8x + 4x + 6 + 90 = 180
12x + 96 = 180
12x = 180 - 96
12x = 84
Divide both side by coefficient of x which is 12
x = 7

Check:
8(7) + 4(7) + 6 + 90 = 180
56 + 28 + 6 + 90 = 180
180 = 180

So therefore x is 7
Answer 2
Hope it Helps and the Ans is right!!!!\(٥⁀▽⁀ )/
Help, I Need Someone To Find X In This!

Related Questions

Grant uses 3 pounds of ground beef to make 12 hamburger patties.

What is the rate of pounds per patty?

Responses

9 poundspatty9 poundspatty

0.25 poundspatty0 point 2 5 poundspatty

4 poundspatty4 poundspatty

15 poundspatty15 poundspatty

Answers

Answer:

1 : 4

Step-by-step explanation:

the ratio of pounds per patty is:

3 : 12

simplified, it would be 1 : 4

so, that means that for every pound of beef, 4 hamburgers would be made.

20 POINTSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS do these pairs of values (x and y) represent two quantities that are proportional x 1, 4,10,18 y 3, 8, 15, 27, A. no, because mot all pairs represent the same ratio. B, yes, because all of the pairs represent the same ratio. C. yes, because as x increases y increases. D. no, because not all of the x-values can be divided by 2 evenly

Answers

Answer:Answer: B) No, because not all of the pairs represent the same ratio

For each row, divide y over x

Row 1:  y/x = 5/3 = 1.67 approximately

Row 2: y/x = 7.4 = 1.75

Row 3: y/x = 10/6 = 1.67 approximately

Row 4: y/x = 15/9 = 1.67 approximately

We see that row 2 has a ratio different from the others. If we were able to ignore this row, then the answer would be "yes x and y are proportional". However, we cannot ignore this row so that's why the answer is choice B.

THANKS

10

4.5

(11 votes)

Step-by-step explanation:

I need help :><><>:>

Answers

Answer:

reflection x-5

Step-by-step explanation:

Answer:

reflection x-5

Step-by-step explanation:

What is the relationship between the figure number in the number of stars in the figure represents the relationship in as many ways as possible.

Answers

they have a close relationship

Part 2

Directions: Use the information in the charts to answer the questions.

Type of Fruit/Cost
apple $1.75/pound
orange $2.35/pound
banana $1.50/pound

Annie bought 5 pounds of apples, 4 pounds of oranges, and three pounds of
bananas.
a. Round each price to the nearest whole dollar. Then estimate how much
money she spent on each type of fruit. Fill in the blank.
Type of Fruit Cost Rounded Cost per pound Estimated Total
apple $1.75/pound
orange $2.35/pound
banana $1.50/pound

b. About how much money did Annie spend in all?

c. How much money did Annie actually spend? Complete the equation to
show the amount of money that Annie spent. Was your estimation
more or less than the actual amount? Why do you think that might be? Fill in the blank.
(_*_) + (_*_) + (_*_) = _

Answers

A.

Apples- About $10/pound

Oranges- About $8/pound

Bananas- About $6/pound

B.

Annie spent about $24 in total.

C.

(1.75 X 5) + (2.35 X 4) + (1.50 X 3) = 22.65 (dollars)

My estimation was more than the actual amount. I think that the estimation was more because most of the unit prices had to be rounded up, not down.

I don’t know but hopefully knows it good luck

I need help. QUICK PLEASE

Answers

Answer:

well. its been months so im sure you dont need this answer anymore but for the people who need the answer to this question

the answer is

(2-2) in the first box

(-2-2) 2nd box

last one in 4th

Which is the better buy? a 12 pack of soda for $3.50 or a six pack of soda for $1.80? To know the better buy, find the unit rate of each.

Answers

Answer:

12 pack of soda for $3.50

Step-by-step explanation:

1 x 3.50 is 3.5 divided by 12 is 0.29 per can

1 x 1.80 is 1.8 divided by 6 is 0.30 per can

12 pack of soda for $3.50

Ansley and Maria were baking a birthday cake. The recipe called for 2 3/4 cup of flour. Both girls took turns pouring in the flour. Maria poured in 1 2/4 cup of flour into the mixing bowl and then Ansley poured in the remaining amount.

Which of these equations BEST tells how to identify the amount of flour Ansley poured into the mixing bowl?
A- 11/4 - 5/4 = 6/4
B- 11/6 - 6/4 = 5/4
C- 1 2/4 + 2 3/4 = 4 1/4
D- 6/4 + 5/4 = 11/4

Answers

Answer:

Answer: Flour is the ingredient you need the most as it is 21/3 = 7

baking soda is the ingredient you need the least as it is 2/3 = 0.6

A- 11/4 - 5/4 = 6/4

The recipe needs 2 3/4 in total so you need to subtract 1 2/4 from it. You can do this by using the improper fractions 11/4 for 2 3/4 and 5/4 for 1 2/4.

Dominick drew a triangle on a map connecting his house, his school, and his favorite skate park. He used a scale on the map to determine that the height of the triangle that he drew represented 2 miles, and the base of the triangle that he drew represented 6 miles. What is the area of the triangle in square miles?

A triangle has points House, skate park, school. The height of the triangle is 2 miles and the base is 6 miles.

Use the formula for the area of a triangle, A = one-half b h, where A is the area of the triangle, b is the base, and h is the height.

Square miles
Please check your answer for mistakes and make sure to explain. if you do this while being correct I will give you a brainliest or whatever its called

Answers

Answer: 6 square miles

Step-by-step explanation:

A =1/2•B•H

A=1/2•6•2

A=6

Step-by-step explanation:

I believe the answer would be 6 square miles

Please help show ur work

Answers

Answer:

1: 2295

2: 480

3: 320

4: 840

5: 2255

6: you pay $0.43 for 1 peach at Walmart and $0.21 for 1 peach at Win Dixie, therefore, Win Dixie is the better place to buy from

7: you pay $0.90 for 1 can at Publix and $0.36 for 1 can at Sam's Club, therefore, Sam's Club is the better place to buy from

Step-by-step explanation:

Answer:

1: 2295

2: 480

3: 320

4: 840

5: 2255

6: you pay $0.43 for 1 peach at Walmart and $0.21 for 1 peach at Win Dixie, therefore, Win Dixie is the better place to buy from

7: you pay $0.90 for 1 can at Publix and $0.36 for 1 can at Sam's Club, therefore, Sam's Club is the better place to buy from

Step-by-step explanation:

I WILL GIVE BRAINLY PLS ANSWER QUICK!!!!!!!!

Answers

Answer:

Uh did you already anwser this  i think the comment said the answer

Step-by-step explanation:

Answer:

Screenshot

Step-by-step explanation:

replace the e d b e with the corresponding values then complete the equation.

also, I'm not sure if this is what you were asking

Ken earned $128 from his part-time job this summer. He spent 25% of his money on games. He is going to donate 1/6 of the remaining money to charity. How much will the charity receive?

Answers

Answer:

$16 goes to charity

Step-by-step explanation:

First you do $128 x .25, which gives you 32

128-32=96

96/6 = 16

Therefore your answer

Please give brainliest!!!

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

25% of 128 is 32

128 - 32 = 96

1/6 of 96 = 16

The charity will receive $16.

51 PTS Rename 3/5 and 1/20 using the least common denominator.

Answers

Answer:

3/5 and 1/20= 3/4

Explanation:

If you divide 20 by 5 you get 4 and the least common denominator for 5 and 20 is 4

Answer: 3/5 and 1/20= 3/4

Step-by-step explanation:

what is x? This was a question I had and I got it wrong!! Please Help!
y=mx+b

Answers

Answer:

the x axis

Step-by-step explanation:

x= x axis

y=y axis

Answer:

x is what you put by the slope after that then put + whatever your b is +b so EXAMPLE NOT ANSWER  this is a  random answer y=7x+4 so thats the body of it

Step-by-step explanation:

ASAP some answer this ASAP

Answers

Answer:

(-3, 7)

Step-by-step explanation:

minus the x value by 2, minus the y value 3, rule for reflection over line y=-x is (-x, -y), so just swap the signs, and thats your answer.

This answe would have to be (-3,7)

yoooooooooooooo I need help

Answers

Answer:

The answer Would Be C

Step-by-step explanation:

I Took The Test And looked back at what i got wrong...

I’m not that sure but C?

Need answer as soon as possible please

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Y is 2 Up X is 1 To the Right

Answer:

  y = 4/3x +2

Step-by-step explanation:

You want a linear function that relates y to x as shown in the graph.

Linear function

A linear function can be written in slope-intercept form as ...

  y = mx + b . . . . . . line with slope m and y-intercept b

Slope

The slope is the ratio "rise"/"run". Each of these can be found by counting grid squares where the line crosses grid points.

The point on the y-axis is on a grid intersection, and the point at the top with coordinates (6, 10) is also on a grid intersection. There are 4 vertical squares between these points, and 3 horizontal squares. This means the slope is ...

  m = rise/run = 4/3

Y-intercept

The line crosses the y-axis on the grid line that would be labeled 2. So, b=2 in our equation of the line.

Function

The desired linear function is ...

  y = mx +b

  y = 4/3x +2

__

Additional comment

You can also find the slope between two points using the slope formula:

  m = (y2 -y1)/(x2 -x1)

For points (0, 2) and (6, 10), the slope is ...

  m = (10 -2)/(6 -0) = 8/6 = 4/3 . . . . . . as above

<95141404393>

PLS HELP ASAP ASAP ASAP PLS HELP

Answers

Answer:

-52.....................

Solve for x, y

Solution Steps

5(2x−4)−2yx=−2y=6?

Consider the second equation. Divide both sides by −2.

y=

−2

6

Divide 6 by −2 to get −3.

y=−3

Consider the first equation. Insert the known values of variables into the equation.

5(2x−4)−2(−3)x=−2(−3)

Use the distributive property to multiply 5 by 2x−4.

10x−20−2(−3)x=−2(−3)

Multiply −2 and −3 to get 6.

10x−20+6x=−2(−3)

Combine 10x and 6x to get 16x.

16x−20=−2(−3)

Multiply −2 and −3 to get 6.

16x−20=6

Add 20 to both sides.

16x=6+20

Add 6 and 20 to get 26.

16x=26

Divide both sides by 16.

x=

16

26

Reduce the fraction  

16

26

 to lowest terms by extracting and canceling out 2.

x=

8

13

The system is now solved.

x=

8

13

y=−52

help me plaeeeeeeeeese

Answers

The last one because you can find out w y and z

Answer:

All the angles

Step-by-step explanation:

Which of the following values is less than −|73|?

−88
−58
58
88

Answers

88 is the correct answer for the question.

Need answer as soon as possible please

Answers

1/3!

input is x, output y

y = 1/3x

The output is 1/3 of the input. x is the input, y is the output:

output = (1/3)input

y = (1/3)x

A metal alloy block of mass 56 kg consists of copper, zinc, and tin in the ratio 4 : 3: 1. What is the mass of copper?

Answers

Answer:

28 Kg

Step-by-step explanation:

4+3+1=8, so 56/8 equals 7, and 4*7=28.

Elo can yall help me pls I don't know how to answer this so can you also have an explanation on how to do this, Thank you.


-Obunga

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The perimeter of a polygon is the total length of the boundary. For a triangle, we can find it by adding the lengths of its three sides. So, if ABC is a triangle. We find the perimeter of triangle ABC by adding the length of all the three sides.

Simply, add all sides of the triangle, you are trying to get the entire area of the triangle. Meaning you must add all sides to get the whole area. So, 2.3x + 14 - 0.2x + 15 + 2x. Simply add everything up together and get your answer! 4.1x + 29.

The shortest side of a right triangle measures 6, and the longest side measures 10. Determine the measurement of the unknown side.
A. 5
B. 8
C. 9
D. 10

Answers

Answer: B=8

Step-by-step explanation: find the numbers squared and subtract the shorter side from the longest; 100-36=64 then you find the square root of that which is 8

Its B=8 because every triangle

There are 357 seniors in Harris High School. The ratio of boys to girls is 7:10. How many boys are in the senior class? A 210 B 147 C 117 D 107​

Answers

Answer:

147

Step-by-step explanation:

Sharing in a ratio

Add up the terms of the ratio:

7 + 10 = 17

Divide 357 by this value:

357 / 17 = 21

Multiply by the side of the ratio you want (in this case 7, for boys):

21 * 7 = 147

B you take the questions and do something

help please and thank you
question is in picture.

Answers

from the picture, you can see there's two type of boxes which are oval and rectangle, the oval one indicate the factors inside the apple while the square one indicate that the numbers can still be divided

for the first one on the upper left,
54/2 = 27
since the number 2 can't be divided by any other numbers except the number itself,
thus , 2 is the prime factor

next,
since 27 can't be divided with 2, then we can try dividing it with 3 to find intiger
thus, 27/3=9

since 3 can't be divided with any number except the number itself, thus 3 is the prime number

this pattern follows for every question
Number one is 27, 26
12,13.
6,6
3,3

Help ASAP ASAP (don’t miend me waiveng)(translate = don’t mind me waving) (ANSWER MUST BE CORRECT)

Answers

Answer:

B)  20.63

Step-by-step explanation: Just Divide?

Baker 1 bakes the same number of cookies each hour she works. She baked 1,200 cookies in a 6-hour period of working. Baker 2 bakes 250 cookies each hour. Compare the proportional relationships. Which baker bakes fewer cookies per hour?

Answers

1200/6hours=200 cookies an hour for baker 1
Since baker 2 bales 250 an hour, she makes more. Therefore Baker 1 bakes less per hour
Baker 1:
1200/6=200

Baker 2:
250

Baker 1 bakes fewer cookies

Is y = 7/3x proportiomal

Answers

Answer:

Yes, it is.

Step-by-step explanation:

It is proportional, because 7 is bigger than 7. :)

yes because 7 is bigger

Charlie will run at most 30 miles this week. So far, he has run 12 miles. What are the possible numbers of additional miles he will run?

Use t for the number of additional miles he will run.

Answers

Answer:

t<=18

Step-by-step explanation:

30-12 = 18

t= 18 explained: 30-12=18
Other Questions
The half-life of a radioactive kind of uranium is 2 years. How much will be left after 4 years, if you start with 776 grams of it? By studying history, we can examine both good and bad examples of human character.TrueFalse An unknown metal has a mass of 51.842 grams. When placed in a graduated cylinder, the volume of water rose from 17.1 mL to 19.8 mL. What is the identity of the metal?Copper: density = 8.96 g/mLBrass: density = 8.73 g/mLGold: density = 19.2 g/mLStrontium: density = 2.54 g/mL On a rsum, it is important to use words like oversaw and coordinatedto describe your work experience.OA. actionOB. simpleO C. mundaneOD. interpretive You have been asked to write an essay about the outcomes of the Civil Rights movemnent. Which of these is the most effectivetopic sentence for a paragraph in this essay?There were two main results from the March on Washington: it gave a national platform to the voices of African-Americanswho wanted reform and it created momentum for the Civil Rights Act of 1964.A group of thirteen Freedom Riders boarded a bus in Washington D.C. and headed for New Orleans, Louisiana, on May 4,1961.Barry Goldwater, a senator from Arizona who would later run for President of the United States, said in ppposition to theCivil Rights Act: "You can't legislate morality." The Civil Rights Act of 1964 wassigned by President Lyndon B. Johnson on July 2, 1964, in Washington, D.C. Solve the triangle. (Do not round until the final answer. Round angles to the nearest degree and side lengths to the nearest tenth of a unit.)C=___A=___B=___ according to prospect theory, people are more strongly motivated by __________ than by __________. as cell division proceeds in multicellular organisms, the cells 9. Waves originate from A 0.30-kg mass attached to the end of a string swings in a vertical circle (R = 1.6 m), as shown. At an instant when theta = 50, the tension in the string is 8.0 N. What is the magnitude of the resultant force on the mass at this instant? The carrots are slender in this selection, but what if the author said they were scrawny instead? Help!! Which of the following is a true statement of the figure ? Read each excerpt from The Grapes of Wrath and answer the question that follows.Question 1What is the author's purpose in this passage? Select the correct answer. Which type of detail is least likely to convey an authors point of view in a personal narrative? A. objective facts and figures B. thoughts or speech C. response to an experience D. interactions with others A hot air balloon descended 3240 feet in an hour. Find the change in altitude per minute? Explain how you decide which part of a problem will be represented by the variable x, and which part will be represented by the variable y in the graph of the situation. In the diagram, ABC is a straight line.Work out the size of the angle marked x. Compared to the house, the senate rules for debating a bill are very free. Filibustering during a senate debate is known as attempting to. Solve the equation below.3(x9)6=16x72 Which table represents a linear function?x y1 32 73 114 15x y1 32 83 154 21x y1 32 93 34 9x y1 32 93 274 81