I need help for this I will give 20 points

I Need Help For This I Will Give 20 Points

Answers

Answer 1

Answer:

5/2 I believe. It's a positive slope. All you need to do to find the slope easily is do the rise/run method. Look it up!

Step-by-step explanation:


Related Questions

The 4,5&6 are in relation on the x axis.
What are the 4,5&6 referred as?
A) Domain
B) Range

Answers

If 4, 5, and 6 are in relation on the x-axis, therefore, 4, 5, and 6 can be referred to as: A. Domain.

What is the Domain of a Relation?A relation maps the x-values to the y-values.The y-values are the range.The x-values are the domain.The domain are plotted on the x-axis while the range values are on the y-axis.

Therefore, if 4, 5, and 6 are in relation on the x-axis, therefore, 4, 5, and 6 can be referred to as: A. Domain.

Learn more about the Domain of a Relation on:

https://brainly.com/question/2272412

Which expression is equivalent to 15+5x

Answers

Answer:

5(x+3) is the equation because 5x+15

PLEASE HELP ME

i’ll mark brainliest if you’re correct

Answers

Answer:

Step 1: over 3 units

Step 2: rotate 4

sorry if I'm wrong

Sahana sells two products for ₹. 8000 each gaining 8% on one and losing 6% on the other. Find her gain or loss percent in the whole transaction.
Pls explain step by step

Answers

Based on the information given the gain or loss percent on the whole transaction​ is 1%.

Gain or loss percent:

First step is to calculate the profit on the whole transaction

Profit=(8%×8,000)-(6%×8,000)

Profit=$640-$480

Profit=$160

Now let calculate the gain or loss percentage on the whole transaction

Gain or loss percentage=160/(8000+8000)×100

Gain or loss percentage=160/16000×100

Gain or loss percentage=1%

Inconclusion the gain or loss percent on the whole transaction​ is 1%.

Learn more about gain or loss here:https://brainly.com/question/25278228

Lisa wrote a paper that was 3 7/9 pages long. The next week she wrote a second paper that was 2 1/12 pages longer. How long was the second paper?

Answers

3 and 7 / 9 = 34 / 9 = 136 / 36

2 and 1 / 12 = 25 / 12 = 75 / 36

136 + 75 = 211

211 / 36 = 5 and 31/36 pages long

The midpoint of JK is M(2,1). One endpoint is J(1,4). Find the coordinates of the other endpoint K.

Answers

Answer:

K is (3, -2)

Step-by-step explanation:

The x-coordinate of J = 1

The x-coordinate of M = 2

Therefore, the x-coordinate of K will be the x-coordinate of the mid-point plus the difference between the x-coordinates of M and J:  2 + (2-1) = 3

The y coordinate of J = 4

The y-coordinate of M = 1

Therefore, the y-coordinator of K will be the y-coordinate of the mid-point plus the difference between the y-coordinates of M and J: 1 - (4-1) = -2

Therefore, K is (3, -2)

2.
Write an expression to represent the sum of x
and 2y. Evaluate your expression for x = 4 and
y=7

Answers

Answer:

x+2y

Step-by-step explanation:

4+2(7)

4+14

18

A TV has an original price of $399. Enter the new price after the given percent of change.


40% decrease

Answers

Answer:

$558.60

Step-by-step explanation:

First you would take 399 and multiply that by 0.40. Then you would take that answer and add it to 399.

Product of (m + 3) and (2m – 1).

Answers

Answer:

[tex]2m^2+5m-3[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex](m+3)*(2m-1)=2m^2-m+6m-3=2m^2+5m-3[/tex]

The product between the two expressions is

[tex]2m^2 - 5m - 3[/tex]

Data;

(m+3)(2m -1)

Product of Numbers

To solve this question, we are simply asked to solve the product between these two expressions.

[tex](m+3)*(2m-1)[/tex]

This goes as

[tex](m+3) * (2m - 1)\\2m^2 - m + 6m - 3[/tex]

Let's collect like terms

[tex]2m^2 - m + 6m - 3 = 2m^2 -5m -3[/tex]

The product between the two expressions is

[tex]2m^2 - 5m - 3[/tex]

Learn more on product between expressions here;

https://brainly.com/question/4344214

Max's dad bought his friends 5 bottles of water and 8 slices of pizza at the concession stand and spent $20.25. He had to go back and get one more bottle of water and 3 slices of pizza. This time the total was $6.50. What is the cost of one slice of pizza?

Answers

Answer:

The cost of one slice is $2

Step-by-step explanation:

Hope this helped <3

29. Which property justifies the statement below?
(-7 + 3) + 9 = -7 + (3 + 9)

A. Identity Property
B. Commutative Property
C. Associative Property
D. Distributive Property

Answers

Answer:

d I think is right sorry If it's not

During the big storm, 30 in. of snow fell in 7 h. Find the rate of snowfall in inches per hour.

Answers

30 divided by 7 is 4.2z
It snowed 4.2 inches per hour

Zora and Jacob often find that they are best prepared for their 10-mile afternoon run when they have had a filling lunch. There are different thoughts on how to best prepare for long-term running. Most people agree that running at least an hour after a meal is beneficial. That last meal should be balanced and filled with vegetables and possibly a serving of fruit. Everyone has different strategies for extended running. Zora and Jacob just happen to agree that before they run, they eat and savor their food.

Which word best describes the style of the passage?

a. colloquial
b. formal

Answers

Answer:

b. Formal

Step-by-step explanation:

Colloquial is a more casual style of writing, which this text doesn't include.

*WILL GIVE BRAINLIEST* please answer i asked 5 times
What inequality is shown in the graph?

Enter the correct answer in the box.

Answers

Answer:

the answer would have to be 2 because it is rise over run

*
4. What is the value of x? (1 point)
O24
09
021
014

5-what is the measure of <1
45°
60°
120°
125°

Answers

Answer:

∠ 1 = 120°

Step-by-step explanation:

5x + 15 and 3x - 3 are same- side interior angles and sum to 180° , then

5x + 15 + 3x - 3 = 180 , that is

8x + 12 = 180 ( subtract 12 from both sides )

8x = 168 ( divide both sides by 8 )

x = 21

Then

5x + 15 = 5(21) + 15 = 105 + 15 = 120

∠ 1 and 5x + 15 are corresponding angles and are congruent , so

∠ 1 = 120°

Can you please help me?? Pls

Answers

It’s 117 because .075x1560

A bag contains flavored lollipops. A lollipop will be randomly selected from the bag.

17 lollipops are grape flavored
8 lollipops are cherry flavored
14 lollipops are watermelon flavored
16 lollipops are strawberry flavored
What is the probability in decimal form that the selected lollipop will be either cherry flavored or watermelon flavored?

Answers

Answer:

The answer is 0.4 (40%)

Step-by-step explanation:

If you add all the different flavored  lollipops there are 55 total. The amount of just cherry or watermelon flavored is 22.

22/55 = 0.4 or 40%

The probability that the selected lollipop will be either cherry flavored or watermelon flavored is 0.4.

What is probability?

Probability calculates the likelihood of an event occurring. The likelihood of the event occurring lies between 0 and 1. It is zero if the event does not occur and 1 if the event occurs.

For example, the probability of it snowing on Monday is 1 if it occurs and 0 if it does not snow.

What is the probability that the selected lollipop will be either cherry flavored or watermelon flavored?

Probability = (number of cherry flavored lollipop / total number of lollipops) + (number of watermellon flavored lollipop / total number of lollipops)

(8/55) + (14/55) = 22/55 = 0.4

To learn more about probability, please check: https://brainly.com/question/10750263

3. Armani has $7.00 in her purse consisting of nickels, dimes, and quarters. The total
number of coins she has is 50. She has twice as many dimes as quarters. Write the
equations, place in a matrix format, and solve for the number of nickels, dimes, and
quarters.

Answers

Answer:

700=700

Step-by-step explanation:

here is another number machine. what operations should go in the boxes to make it work

Answers

Answer:

Read the article and review the phases of mitosis.

Mitosis

What are the four phases of mitosis?

prophase

metaphase

anaphase

telophase

cytokinesis

Step-by-step explanation:

Can someone explain to me how to do this and the answer for them too because I do not understand these geometry proofs!!

Answers

Answer:

Statement                        Reasoning

LM=NO                             Given

∠LMO≅∠NOM.                 Given

OM=OM                            Reflexive Property of Equality

ΔLMO=ΔNOM                  SAS Congruence Postulate

um is this answer here correct 4÷4.5=0.89

Answers

Answer:

i got 0.88888888888

Step-by-step explanation:

quick whats 2 ft =_____ palms?

Answers

I believe it’s 8.128 palms

Please answer this correctly

Answers

Answer:

-8+9 = 1

Step-by-step explanation:

-2 to the power of 3 = -8

3 to the power of 2 = 9

1-2^3-3^2
1-8-9
-7-9
-16

Please help I am confused.

Answers

Answer:

Here,

X°+ 51°+42°=180°( being sum of three angle of a triangle)

or, X°+93°=180°

or, X°=180°-93°

.°. X°= 87° ans.

Now,

<D + 42°=180°( being angle in a straightline)

or, <D=180°- 42°

.°. <D= 138° ans.

Hope this helps you!

Answer:

x = 87

Add all of the known measurements in the triangle then subtract it from 180. The difference is the value of x. To find the measure of D, a straight line is equal to 180 so subtract 180 from 42 degrees.

51 + 42 = 93

180 - 93 = 87

180 - 42 = 138

m<D = 138

3) John is starting a roofing business. He will need to buy a truck and some supplies to get his business going. The truck costs $3400 used. If hammers cost $22 each and he only has $3750, how many hammers can he purchase?

Answers

Answer:

15 hammers

Step-by-step explanation:

Let's first find how much money he has left after he buys the truck:

3750-3400=$350

Now let's find how many hammers he can purchase:

350/22=15.91

This means he can purchase 15 hammers since he cannot have .91 of a hammer.

Answer:

15

Step-by-step explanation:

Since John's truck costs 3,400, subtract that from 3,750

3750

-3400

-----------

350

22 goes into 350 fifteen times, hence giving you the answer 15.

Help quicklyyy
Alaska is the largest state in the United States and has a surface area of approximately 588,000 square miles. Ohio has a surface area that is approximately 7% of the surface area of Alaska. What is the approximate surface area of Ohio?

Answers

41,160

Ohio is 41,160 square miles

Hope this helps

Suppose we have a square with vertices at $0,$ $-6 13i,$ $-19 7i,$ and $-13-6i.$ Suppose that we want to multiply these points by a single complex number $a bi$ to get a square with vertices $0,$ $8 2i,$ $6 10i,$ and $-2 8i.$ What is $(a,b)

Answers

The number we're looking for, a + bi, is such that

(-6 + 13i) (a + bi) = 8 + 2i

which means

a + bi = (8 + 2i) / (-6 + 13i)

Simplify the right side :

a + bi = (8 + 2i) / (-6 + 13i) • (-6 - 13i) / (-6 - 13i)

… = -((8 + 2i) (6 + 13i)) / ((-6)² - (13i)²)

… = - (48 + 12i + 104i + 26i²) / (36 - 169i²)

… = - (48 - 26 + 116i) / (36 + 169)

… = - (22 + 116i) / 205

Then (a, b) = (-22/205, -116/205).

. A 20 case of water bottles are on sale for $7.20.

What is the unit rate?

Answers

Answer:

$0.36

Step-by-step explanation:

To find the unit cost divide the total cost by the number of bottles

$7.20 ÷ 20 = $0.36

Identify the terms, like terms, coefficients, and constants. PLEASE!!

4 -4y + y -3 *

Answers

Answer:

Like terms are 4, -3a and -4y, y

Terms are 4, -4y, y, -3. not sure what you mean by "terms here"

coefficients are -4, 1

constants are 4, -3

A museum gift shop manager wants to put 1,479 polished rocks into small bags to sell as souvenirs. If the shop manager wants to put 12 rocks in each bag, how many complete bags can be filled? How many rocks will be left over?

Answers

Divide total rocks by rocks per bag:

1479 / 12 = 123.25

They can fill 123 bags and have 3 rocks left over.

Other Questions
Which of the following is not a living thing?catfiredogamobea What is One fourth of 12 What were FOUR popular cars; include the makes and models of each Which of the t-values satisfy the following inequality?8 > 3+ t/4 Can you solve it and give an explanation. Being able to open and close windows is not a primary technology ? rewriting exponential expressions What do you think it means for an actor to "respect the character" they are playing? 30 POINTS PICTURE ADDED | What is the equation of this graphed line? Physical properties can be observed and measured without changing the substance A hair dryer has a resistance of 11.5 . What current does it conduct when it is plugged into a wall outlet that provides 120 V? CAN YOU PWEASE HALP ME What is the product? [4 2] x The geometric sequence an = 1/5an-1 with an initial value of a1 = 125 represents the sales of a specificproduct at a store, where n is the number of years after its release. What is the sum of the first 8 terms? Who used the first standardized system of measurement?a. The Romans and GreeksC. The Egyptians and Babyloniansb. The Neanderthalsd. The French and GermansPlease select the best answer from the choices providedWhy is there no answers for science lol Which systems are responsible for making decisions regarding fault and punishment?. If a bake sale is selling 3 cookies for $1.05, what is the price of one cookie? Find the slope of the line passing through the points (-9, -3) and (7, -7). How does race affect a person from achieving their dreams? 1 paragraph answers and the work for them please