Answer:
-4, 14+(-5) (-0.8), 14+ (3) (-0.8), 16.4
Step-by-step explanation:
The change in temperature for -5 is -4
The expression for -5 is 14+ (-5) (-0.8)
The expression for 3 is 14+ (3) (-0.8)
The actual temperature for 3 is 16.4
I did the math.
THE ANSWER IS A FRACTION!
branliest + 10 points:)
Go to desmos and type in these points and then easily plot them, or just go to the right 2, up 13 and to the right 5 up 32.5 and to the right 7 and up 45.5. For part B they ARE a proportional relationship
Step-by-step explanation:
is this a funcion? Explain why.
X: -2, 0, 1, -2
Y:4, 5, 4, 5
Answer:
No
Step-by-step explanation:
it isn't a Function because the Domain (X coordinate) repeats a number.
Take this note:
Domain (x) repeats: Not a function
Domain(x) doesn't repeat: Function
Hope this helps ;)
Please help me on question 19-20
Help me out please? tysvm!!
Answer:
B
Step-by-step explanation:
480 times 16 = 7,680
will give brainiest to correct answer
Please answer the question in the photo attached. Also, explain how to solve it so I know how to solve the next.
Answer:
Step-by-step explk
ewantel compaef adhae side
Which equation can be used to find the y-coordinate of point B?
A. y/1=2/3
B. y/2=5/6
C. y−1/2=4/6
D. y−1/2=y−5/4
Answer:I believe it is B but I am not 100% sure good luck :)
Step-by-step explanation:hope this helps you:)
Beth borrowed $350 at 10% simple interest for 2.75 years. How much interest did she have to pay?
Answer:
93.44
Step-by-step explanation:
I'm not sure this is correct, but I'm really sorry if it isn't! :(
help with this if you can :)
Answer:
The answer is 1/3. Hopefully this is helpful. :)
Step-by-step explanation:
Compute the sum
2(2 1/2) + 3(2 1/3) + 4(2 1/4) + 5(2 1/5) +........ + 10(2 1/10)
Answer: 2/15
Step-by-step explanation:Given the sequence An = {1, 3, 5, 7, 9},. (a) what is ... (a) The index of a3 is n = 3 so they're asking me for the third term, which is "5". ... To find the series sum, I'll be adding all the terms, like this: 2(0) + ... List the first four terms of the sequence {an} = {n2}, starting with n = 1. ... {12, 22, 32, 42}. = {1, 4, 9, 16} ... 2 – 4 + 6 – 8 + 10.
Answer: 53
Step-by-step explanation:
I really don't know how to explain.
42. What is the surface area if the length of the
edges of the pyramid are doubled?
We need to know what the best buy is for purchasing t-shirts at three different stores.
Fred Meyer: 6 shirts for $25.48 Target: $17.99 for 4 shirts Amazon: 5 shirts for $21.09
A. What is the price per shirt at Fred Meyer?
B. What is the price per shirt at Target?
C. What is the price per shirt at Amazon?
D. Which store has the best buy?
Answer:
Store C, because the ratio of the number to the cost is 1:6 in store C and 1:7 in store D.
Example:
in store C, 2 shirts divided by $12 = $6 per shirt.
In store D, 3 shirts divided by $21 = $7.
Making the ratios 1:6 (1 shirt: 6 dollars) and 1:7 (1 shirt: 7 dollars)
Step-by-step explanation:
Will give Brainliest to the best answer!!!
The price of bronze has increased by 10% per year from 2000. In the year 2000, Harry bought a bronze medal for $120. Which of the following equations can be used to represent the price of the medal x years after 2000?
A) y = 120(0.9)x
B) y = 10(0.9)x
C) y = 120(1.1)x
D) y = 10(1.1)x
Answer:
C- y+120(1.1)x
:D
C) y = 120(1.1)x will be used to represent the price of the medal x years after 2000.
What is a equation example?An equation is a mathematical announcement that is made from expressions linked through an equal sign. as an example, 3x – 5 = 16 is an equation. To fix this equation, we get the value of the variable x as x = 7.
What is an equation in algebra?An algebraic equation can be described as a mathematical declaration wherein two expressions are set identical to every other. The algebraic equation generally includes a variable, coefficients, and constants.
Learn more about the Equation here https://brainly.com/question/2972832
#SPJ2
Multiply.
−2
1
2•3
3
4
−2
1
2•3
3
4=nothing (Type an integer, proper fraction, or mixed number.)
put it in a mixed number pls or proper fraction pls
Monte Madeline real world srobleme
Complete the rate to senuity were presses that represent achat engression
Operation
Addition
Mutton
4.4
Dom
more than a
1 less than 5
A multiplied by 2
distributed into
groups of 4
Cents that to show how to write an expression to represent this word problem
Answer:
Step-by-step explah
nation:0uhtg6t6yygygffrfrdeedeedededwsw,swsws edfrgthyujikol
Convert the mixed fractions to decimals.
A.3 3/4
B.1 1/5
C. 1 1/2
Answer:
A. 3.75 B. 1.2 C. 1.5
Step-by-step explanation:
[PICTURE ATTACHED] i could do this. but im too lazy too :’)
Answer:
-9 obvious
Step-by-step explanation:
what's 2÷198=?
pls help
Answer:
your answer will be 99 because when you divide it into half you get 99
Step-by-step explanation:
I need help ! i'll give brainliest if you're right :)
1,6,4,6,6,6,3,6
range:
mode:
Answer:
range=5
mode=6
Step-by-step explanation:
range means the max - min
6-1 = 5
mode means the most frequent number
6
Answer:
Range: 5 Mode: 6
Step-by-step explanation:
Please help me I really need help with this
Answer:
The answer might be c
Step-by-step explanation:
Which of the following ratios are equivalent?
Answer:
3/4 and 15/20
Step-by-step explanation:
Hope it helps
Answer:
B) 15/20
C) 3/4
Step-by-step explanation:
B) 15/20
C) 3/4
A cylinder and a cone have the same diameter: 8 inches. The height of the cylinder is 9 inches. The height of the cone is 18 inches.
Use π = 3.14.
What is the relationship between the volume of this cylinder and this cone? Explain your answer by determining the volume of each and comparing them. Show all your work.
Answer:
Answer: the volume of the cylinder is 1.5 more than the cone
Step-by-step explanation:
Emily offers to take 10 of her friends to the football game on Friday night, but three of her friends don't want to come. If each ticket costs $7.50, how much will Emily spend taking her friends to the football game? (Be careful here... you're only calculating how much she'll spend on her friends - not herself!)
A. $75.00
B. $97.50
C. 45.00
D.52.50
Answer:
A. 75.00
Step-by-step explanation:
you have to multiply 10 by 7.50
Answer:
It's gonna cost her $52.50 to take oly her friends with her to the football game.
That's Option D for u!
Step by step explanation:
1 ticket = $7.50
7 friends = $7.50 X 7 = $52.50
Hoped this answer helped u! If it did, plz make sure to mark it as the brainliest!
Cheers!
Ethan pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of salmon?
Answer:
$8.50
Step-by-step explanation:
If Ethan pays $22.10 for 2.6lbs of salmon, the price per pound of salmon is $8.50.
Answer: it is $8.50
Step-by-step explanation: you need to divide
Write an integer for each situation 1. a $5 discount 2.a growth of 2 centimeters 3.rise of 1,000 feet 4.loss of 6 pounds 5.price drop of $12 6.pay raise of $1 per hour 7.loss of $5 8. decrease of 11° 9..increase of 13 centimeters LAST ONE 10. gain of 6 yards PLS I WILL GIVE BRIANLEST IF YOU ANSWER ALLL
A tourist attraction provides a guide for every group of 15 visitors. One Saturday, the owner uses the equation 15 × 8 = 120 to find the number of visitors that received a guided tour. What does the 8 in the equation represent?
Answer:
The number of groups that received a guided tour that day.
Step-by-step explanation:
HELPPPPPPPP ASAP>>>> WILL MARK BRAINLIEST!!!!!
Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Match each set of values of a function to the pair of points that satisfy the function. rate of change = -1, and initial value = 7 rate of change = 2, and initial value = -5 rate of change = -0.5, and initial value = 5 rate of change = 3, and initial value = 4 (4, 3) and (6, 7) arrowRight (2, 10) and (5, 19) arrowRight (2, 5) and (5, 2) arrowRight (2, 4) and (4, 3) arrowRight
Camille's Cupcakes spends $032 to make one cupcake. They sell each cupcake for $1.40. How much profit will the shop make if they sell 15 cupcakes?