Answer:
a. 12
b. 1/2
Step-by-step explanation:
Given a meal has 3 choices of meat, 2 choices of fruit, and 2 choices of dessert, you want to know the number of possible meals, and the probability of a meal with no cookie for dessert.
a. PossibilitiesAs the tree diagram shows, the number of possible meals is ...
(possible meats)×(possible fruits)×(possible desserts)
= 3×2×2 = 12
There are 12 possible lunch options.
b. CookiesHalf the possible dessert choices have no cookie. That is the probability that a lunch will have no cookie:
P(no cookie) = 1/2
__
Additional comment
The bottom line of the tree diagram has 6 Cs and 6 Ms. That is, 6 of the 12 options for meals have no cookie.
<95141404393>
Please help me. Mark me the branliest.
Topic: Percentage
Q1) 80% of a dog's mass is equal to 24% of the mass of a lion. If the mass of the lion is 105 kg more than the mass of the dog, find the total mass of the dog and the lion.
Based on the line plot shown below, which amount of cheese was ordered once?
A.
1
pound
B.
1
1/4
pounds
C.
1/2
pound
D.
1
1/2
pounds
Answer:
D; 1 and 1/2 pounds
Step-by-step explanation:
First, let's understand what the line plot is showing us. When looking, we see an amount of cheese, in pounds, with orange dots above it. Each one of these orange dots represents a person that ordered that amount of cheese. This means that 2 people ordered 1/4 pound of cheese, 4 people ordered 1/2 pound of cheese, and so on. What this means is that the amount of cheese with only one dot above it represents the amount of cheese that was ordered only once. Looking back at the line plot, the only cheese ordered once was an order for 1 and 1/2 pounds of cheese. So, our answer is D.
If this answer helped you, please leave a thanks!
Have a GREAT day!!!
Based on the line plot shown below, which amount of cheese was ordered once?
A line plot titled
A.
1
pound
B.
1
1/4
pounds
C.
1/2
pound
D.
1
1/2
pounds
Answer:
Please provide an image of the line plot so your question can be answered.
Option (D) 1 1/2 pounds
I got this question once in a quiz.
A bakery is selling 3.20 for 6 muffins. How much for a dozen?
PLEASE HELP!!!!
Answer:
Step-by-step explanation:
6.40 im not sure but i think