Part a.) If you apply the distributive property first to solve the equation, what operation will you need to do last?

Part b.) If instead you divide first to solve the equation, what operation would you need to use last?

Use the Equation 6(d / 3 - 5) = 34 to answer the question.

Answers

Answer 1

When the distributive property is applied to solve the equation, the last step is to divide both side by 8.

How to solve the equation

From the information given, the equation is given as:

6(d / 3 - 5) = 34

Therefore, the first step is to open the bracket. This will be:

6(d / 3 - 5) = 34

6(d/-2) = 34

6d/-12 = 34

Then, cross multiply. This will be:

6d = (34 × -12)

6d = 408

Then, divide through by 8

d = -408/8

d = -51

In conclusion, the value of d is -51.

Learn more about equations on:

https://brainly.com/question/1214433


Related Questions

Please Help. SERIOUS answers ONLY please.

Answers

Answer:

First question after 6 months the interest will be 562100.

Question 2 I will not answer..

Step-by-step explanation:

If you do 250,000 - 96,000 = 154,000.

Now this is how you find 2% on 154000.

To get the solution, we are looking for, we need to point out what we know.

1. We assume, that the number 154000 is 100% - because it's the output value of the task.

2. We assume, that x is the value we are looking for.

3. If 154000 is 100%, so we can write it down as 154000=100%.

4. We know, that x is 2% of the output value, so we can write it down as x=2%.

5. Now we have two simple equations:

1) 154000=100%

2) x=2%

where left sides of both of them have the same units, and both right sides have the same units, so we can do something like that:

154000/x=100%/2%

6. Now we just have to solve the simple equation, and we will get the solution we are looking for.

7. Solution for what is 2% of 154000

154000/x=100/2

(154000/x)*x=(100/2)*x       - we multiply both sides of the equation by x

154000=50*x       - we divide both sides of the equation by (50) to get x

154000/50=x

3080=x

x=3080

now we have:

2% of 154000=3080

Now the interest rate right now is 3080.

6 months = 182.5 days.

Now we can multiply.

182.5 = y

5 = x

2 = n

8 = z

1 = q

3080 x y

0 x x.

(0)

.

8 x n

(16)

one to z.

0 x z + 1.

(1)

3 x q = 3.

Put that all together and you got..

562,100

The interest rate after 6 months was 562100.

-------------------

An investor buys $15,000 worth of stocks. The price of one kind of stock is $35 per share, and the price of the other kind of stock is $45 per share. If 100 shares of the more expensive stock was bought, find the number of shares of the cheaper stock bought.

SHOW YOUR WORK PRETTY PLEASE... thank you.

Answers

Answer:

300

Step-by-step explanation:

100*45= 4500

15000-4500=10500

10500/35=300

(:

The answer is 300 I’m pretty sure I might be wrong tho

What number would you need to multiply the 3 by in the equivalent ratios below? 4/3 = 8/?
explain your work 10 points

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

you would need to multiply the 3 by 2 to get 6. the reason being since 8 can be created by multiplying 4 by 2. since their equivalent, you need to do the same and multiply 3 by 2 to keep them equal

A company that makes boxes finds that 3 out of 20 boxes are damaged. What percent of the boxes are damaged?

A. 15%
B. 25%
C. 34%
D. 12%

Answers

15% is the right answer bro

Answer:

C. 34%

Step-by-step explanation:

Select the correct number from each drop-down menu to correctly complete a simplified expression for the following:


-6x - 9 - 3(3 - 2x)


(Choose...-12,0,12) x + (Choose...-18,0,18)

Answers

5^8 is the correct answer to your question

Scale down 12/720 = 4/X

Answers

Answer: X=240
Explanation:
12 divided by 3 equals 4,
Then 720=240/X

You now have entered the math zone

Answers

Answer:

12-12, it's a decrease so you subtract.

I believe it would be 12-12

Explanation:
It said the original temperature was 12 and that it decreased by 12 so fill in subtraction sign instead of decreased and you would have 12-12

I HAVE 1 MRE QUESTION AFTER THIS 20 POINTSSSS!!

Answers

Answer:

[tex]4.82 \times {10}^{ - 4} [/tex]

Use the graph below to answer the question.
-10
Which equation represents the line shown in the graph above?

A: Y= 3x
B: Y= -3x
C: Y= -1/3x
D: Y= x-3

Answers

Answer:

It is C: y=-1/3x it think

Step-by-step explanation:

Guys I need you help!!!plss help meee

Answers

Click control U on your keyboard
5^2 + 12^2 = c^2
25+144=c^2
12=c
sorry if i’m wrong!!

Item 3
​Quadrilateral A'B'C'D'​ is a dilation of ​quadrilateral ABCD​ about point P with a scale factor of 2 1/2.



Is the dilation a reduction or an enlargement?


enlargement

reduction

Answers

Enlargement is gonna be your answer

Answer:

Enlargement

Step-by-step explanation:

I know this because if you look at it that is already a pretty small number so in turn it would have to bigger and most likely not get smaller.

Also, I took the Quiz so I know this is correct and if not give me no stars but if it is give me 5 stars okay.

now have a great day or don't ;-; lol.

please heeeeeeeeeeelp

Answers

Answer:

Function A

Step-by-step explanation:

If I did this right. Sorry if I am wrong but function A is correct. Function A is a rate of 12, Funtion B is in increase of about 10, and Funtion C is 1.

What is the relationship between the ratios?

10/14 and 30/36

Drag and drop to complete the statement.

The ratios are [proportional/unporportional].

Answers

Answer:

non porpotional is the correct anser

Step-by-step explanation:

Answer:

non proportional

Step-by-step explanation:

i hope this helps..

pls help me i need your help thank you soo much pls don't waste someone's change of answer I need this to pass this class

Answers

3) x= -9
4) b= -4
5) x= 0
6) v= -8

Andrew buys 8 pounds of apples for $11.60. He wants to know and use the unit rate of the cost per pound.

True or False: The unit price is $1.45 per pound.

Hint: Price for apples ÷ pounds of apples = unit price

1Points
A
True

B
False

Answers

Answer:

A. True $1.45 × 8= $11.60

The unit price for the apples is $1.45 per pound. The statement is true.

What is the rate?

The rate is the ratio of the amount of something to the unit. For example - If the speed of the car is 20 km/h it means the car travels 20 km in one hour.

The definition of simplicity is making something simpler to achieve or grasp while also making it a little less difficult.

Andrew buys 8 pounds of apples for $11.60. He wants to know and use the unit rate of the cost per pound.

Then the rate of the apple per pound is calculated as,

Rate = $11.60 / 8

Rate = $1.45 per pound

The unit price for the apples is $1.45 per pound. The statement is true.

More about the rate link is given below.

https://brainly.com/question/14731228

#SPJ2

ok guys now that you have had a good nights sleep, HElP!ME!FIGURE!THIS!OUT!10 points!

Answers

Answer:

3:5

4:4

15:7

Step-by-step explanation:

they only gave you 1 equation that is equal to 8 so all the others must be equivalent to 8

I could never get attached

When I start to feel unattached

Somehow always end up feelin' bad

Baby, I am not your dad (no)

It's not all you want from me

I just want your company

Girl, it's obvious, elephant in the room

And we're a part of it, don't act so confused

And you love startin' it, now I'm in a mood

Now we arguin' in my bedroom

Your school district cancels school when more than 2.5 inches of snow accumulate on the ground each hour. Snow is currently accumulating at a rate of 11/5 inches per hour. Select an inequality that represents the extra snow accumulation s (in inches per hour) needed to cancel school. Then solve the inequality.

Answers

Answer:

It’s a or b

Step-by-step explanation:

Jason drove his car 395 1/5 miles and used 13 3/10 gallons of gas. How many miles
did he average per gallon

Answers

Divide them 2 numbers
Add them together then divide by 2

Hector drank 6 glasses of orange juice that contained a total of 360 calories. What was the unit rate (calories per glass)?

Answers

Answer:

60 calories per glass.....

Answer:

60 calories per glass

Step-by-step explanation:

360 divided by 6 equals 60

help meeeeffffeeeeeeeeeeeee

Answers

Answer:

Iiiiiiiiiiiii

Step-by-step explanation:

Answer:

16

Step-by-step explanation:

The graph of a system of linear equations shows 2 lines with different slopes.

Part 1: What type of lines are they?

Part 2: Are the x and y intercepts the same or different?

Part 3: How many solutions would this system of equations have?

Answers

they are the same lines

x and y are the same

Step-by-step explanation:

i dont know for sure so bye god bless

can someone pls help me.
this is middle school math to let you know

Answers

Answer:

click on 8 and bring it to the end

Step-by-step explanation:

6+2 is 8 and f is greater than 8 so you need to map on the number line that f is greater then 8. Use 8 as your endpoint and move it to the arrow. Hope this helps.

!!MADISON1236!!!
Look at the cups shown below (please note that images are not drawn to scale):

A cone is shown with width 2 inches and height 3 inches, and a cylinder is shown with width 2 inches and height 7 inches.

How many more cubic inches of juice will cup B hold than cup A when both are completely full? Round your answer to the nearest tenth.

18.8 cubic inches
21.9 cubic inches
25.1 cubic inches
32.6 cubic inches

Answers

Answer:

I think it's 21.9

I think the answer is 21.9

4. -15= -0.2k

what does k=

Answers

Answer: k = 75

Step-by-step explanation:

Hey there!

Step 1: Divide both sides by -0.2.

[tex]\frac{-15}{-0.2}[/tex] = k

Step 2: Simplify [tex]\frac{-15}{-0.2}[/tex] to 75.

75 = k

Step 3: Switch sides.

k = 75

~I hope I helped you :)~

Answer:

k = 75

Step-by-step explanation:

Find X (Will Award Brainliest)

Answers

i’m pretty sure it’s 4
The correct answer is 4

I need help!! Thx if answer :)
1.) A submarine is descending to examine the seafloor 2,100 feet below the surface. It takes the submarine 2 hours to make this descent. Write an equation to represent the relationship between the submarine's elevation and time. Use y to represent the elevation and x represents the hour.

2.) Another submarine's descent can be represented as y = -240x, where y is the elevation and x is time in hours. How long will it take this submarine to make the descent?

Answers

Answer:

-1050

Step-by-step explanation:

descending means going down so 2100 is the big number and its negative to if you do -2100 divided by 2 then you will get -1050. I'm not sure about the second part. But good luck!

The answer to this question is -1050

In dying need of help

Answers

Answer:

it's the second one. :))

Step-by-step explanation:

The model represents x2 – 9x + 14.
x^2
-x -x -x -x -x -x -x -x -x
+ + + + + + + + + + + + + +
Which is a factor of x^2 – 9x + 14? x – 9 x – 2 x + 5 x + 7

Answers

Answer: the answer is x-2

Step-by-step explanation: if i am wrong i am sorry and i tried and it matters, it might not be perfect but its OK

What is the distance between the points M(–21, –7) and N(–5, –7)?
I will give brainliest to best answer.

Answers

Answer:

16.

Step-by-step explanation:

|-21| - |-5| = 16

Answer:

(16,0)

Step-by-step explanation:

(-21,-7) - (-5,-7)

god bless hope this helps (sorry if i am right all that matters is i tried) thank you

what is 3/4 divided by 1/8 (i know i already asked this but, please a picture of how you did it!)

Answers

so when your divided fraction by fraction you switch the division sign in the middle to multiplication. For example 3/4 x 1/8 you multiply the 3 and the 8 which is diagonal from each other and the 4 by the 1 which gets you 24/4 .
The answer is 24/4 in fraction
Other Questions
The level of the water in a river rose 2.2 feet on Monday, rose 7.6 feet on Tuesday, fell 2 feet on Wednesday, and fell 7.6 feet on Thursday. What was the total change, in feet, of the water level in the river between Monday and Thursday? Please no wrong Answer!You have been assigned to research Edgar Allen Poe. Your teacher is very clear that your speech should focus on why he is important to American literature.Choose the list of things you should remember to include in developing your Poe speech.a.presentation aids, step by step explanationb.aids, an overviewc.variety of definitions, several credible sourcesd.journalistic questions, sensory description, Match the term with the correct defintion The art of speaking or writing effectively a.Ethosb.Diction c.Logosd.Pathose.Rhetoric Internal channels of business communication are designed to reach _____.1) within the business itself2) coworkers and upper management within the company3) a small, targeted group of consumers4) a large percentage of the consumer market HELP ASAP !!! WILL MARK BRAINIEST Imagine a cell has six sides, each measuring 3 micrometers in length. What po is the surface area of the cell? a. 27 micrometersb. 54 micrometers Find the principal invested if $549 interest was earned in 8 years at an interest rate of 9% Find 140 percent of 15. Its not d or e can someone please help me ........ How can we gather more evidence about wether lava or water formed the channels on Mars How did this reform have a positive or negative impact on American society? (b)Why do we need natural resources? Discuss. Solve for x. Enter the solutions from least to greatest.2x^2 - 16x + 14 = 0lesser x =greater x = What is a job of the skeletal system Order these numbers from least to greatest 1/8, 72%, 0.06, -1/2, 34% Can you determine the function an equation , the slope and y intercept I would hope you can thanks luv Which of the following is an example of a system of three linear equations in theee variables A) y+z=12 3y+z=18 2y-4z=21B) x+y+7z=8 2x+z-3w=2 x-4y+w=1C) x+2x=15 2x=12 2x+x-3x=20 D) x+y+z=5 2x-3y+z=7 x+2y-4z=2 Why does the market not supply public goods? What are the two characteristics of public goods? What are the pili used for?A.controlling the movement of materials into and out of the cellB.holding the other organelles in placeC.attaching the cell to other cells or surfacesD.protecting the cell PLS ASAP!! Write a short paragraph that explains how the U.S. Constitution establishes a federal republic and provides a framework for a national government with elected representatives, separation of powers, and checks and balances.