pls help me with these two questions

Pls Help Me With These Two Questions

Answers

Answer 1

Answer: For the first question the answers would be 4/10 for 0.4, then 0.7 and 7/10 and 0.9 for 9/10

For the second question .63 would be 1 after the 6th tick but a little under half way in between, for 34/100 you would mark a little under the middle between the 3rd and 4th tick, for 0.02 you would mark it right next to 0 just a little forward, for 7/10 you would make a mark at the 7th tick

Step-by-step explanation:

Answer 2

Answer:

Answer: For the first question the answers would be 4/10 for 0.4, then 0.7 and 7/10, and 0.9 for 9/10

For the second question .63 would be 1 after the 6th tick but a little under halfway in between, for 34/100 you would mark a little under the middle between the 3rd and 4th tick, for 0.02 you would mark it right next to 0 just a little forward, for 7/10 you would make a mark at the 7th tick

Step-by-step explanation:


Related Questions

Can someone help me please. i will give lots of points

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

B, Mrs web

Answer:

B)  60%

Step-by-step explanation:

Percentage formula

[tex]\sf Percentage=\left(\dfrac{Value}{Total\:value}\right) \times 100[/tex]

To find what percent of 200 is 120, substitute the values into the percentage formula:

[tex]\begin{aligned}\implies \sf Percentage & = \dfrac{120}{200} \times 100\\\\&=\dfrac{120 \times 100}{200}\\\\&=\dfrac{12000}{200}\\\\&=\dfrac{120}{2}\\\\&=60\%\end{aligned}[/tex]

Therefore, 120 is 60% of 200.

Please help me out with this ASAP

Answers

Third is the answer. When you divide the y and x you gets
it’s the third one beb

can someone pls help with these questions

Answers

Answer:

1/2 of an answer is zero answer.

Step-by-step explanation:

Ya I will fs help give me a sec

solve [tex]\sqrt[27]{837}[/tex]

Answers

1.283066279

I used desmos to find it
The answer is 1.00394544

heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp

Answers

Answer: c

Step-by-step explanation:

I need some help, please

Answers

Answer: bro yo teacher needs to chill. Ima say D, but dont take my word for it.

It’s C, your welcome

in the diagram, line AC is parallel to line DF, which angle is vertical to DEH.

Answers

Answer:

<BEF

Step-by-step explanation:

The answer is angle

pls help with this 30p+ brainlyest

Answers

Answer:

1a. 18m

1b. 81m

2a. 24 inches

2b. 140 inches

3a. 9km

3b. 252km

4. B, D, E, F

Step-by-step explanation:

For number 1 9 + 9 = 18 and 9 x 9 = 81

For number 2 10 + 14 = 24 and 10 x 14 = 140

For number 3 63 / 7 = 9 and 2(7 x 9) = 252

For number 4 I'm not so sure so I got all of it correct, so double check yourself.

1a. 18m
1b.81m
2a. 24 inches
2b. 140 inches
3a. 9km
3b. 252km
4. B. D. E.F

At Office Zone, boxes of pencils come in different sizes. A box with 10 pencils costs $1.50, and a box with 25 pencils costs $2.75. What is the unit price for each box?


20 points

Answers

Answer: Box with 10 pencils = $0.15

Bow with 25 pencils = $0.11

Step-by-step explanation:

Hope this help!

$1.50/10= .15 a pencil unit price
$2.75/25= .11 a pencil unit price

Find the original price given a total amount of $26.98 and tip rate of 14%.

(if you can, please show work! Thanks so much!)

Answers

the answer would be $23.20
It would be $23.20.

Explanation: 14% of $23.20 would be $3.772.

heeeeeeeeeeeeeeeeeeelp

Answers

Answer:

- Corresponding angles and congruent

Step-by-step explanation:

[tex]{}[/tex]

Answer is corresponding angles are congruent

Jon is trying to decide where to buy discounted movie tickets. Costless sells a pack of 10 tickets for $70, and the website, Movies Unlimited, sells them at 8 tickets for $60. What is the unit price at each company

15 points

Answers

Answer:

Costless tickets unit price: 7 Dollars a ticket.

Movies Unlimited tickets unit price: 7.5 Dollars a ticket

ALSO GIVE ME BRAINLIEST :)

Step-by-step explanation:

Divide 70 by 10 and you get 7 then divide 60 by 8 and you get 7.5

HELPP with this answer

Answers

8.25 is the answer. 8.25*8.25≈68
8.25 because n is like the “ratio”

Im confused on how to solve these!

Show your work, please and thanks!

Answers

Answer:

6;12;48;16 If they bring their two ingredients.. They can make 36 cupcakes

Step-by-step explanation:

Thanks me later!
Ok so if you bring in two incidents you get 36 cupcakes in total

The price for the used paperback books at the yard sale was $0.25 less than for the hardcover books. How many more paperback books than hardcover books could someone buy with $3.00? Show your work

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Estimate the value of each quotient. Drag each division problem to the correct category shown below. Do not find the actual quotient when solving this problem.

2
,
456
÷
12

526
÷
26

3
,
012
÷
42

6
,
960
÷
57

1
,
590
÷
35

Quotients between 10 and 100


Quotients between 100 and 1,000

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

poop

Answer:

The quotients between 10 and 100 is 10 the quotients between 100 and 1,000 must be 6

I forgot what a histogram is please remind me.... Thank You

Answers

that is a histogram. good luck :)

Histogram- diagram consisting of rectangles whose area is proportional to the frequency of a variable and whose width is equal to the class interval

Help me please I give lots of points

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer: 4 x y

Resource: I found answer on another question

Riley finds the recipe for bubble solution that uses 1 cup water, 1/4 cup dish soap, and 1 tbsp of corn syrup. she uses 2 cups of dish soap. how much water should she use? show your work?

Answers

Answer: 8 cups of water

Step-by-step explanation: the ratio of water to dish soap is 4 | 1, meaning for the amount of dish soap you use you have to use 4 times as much water.

2cups x 4 = amount of water

2 * 1/4 = 8
8 = cops of water

please help find an equal expression to (32 • 54)3? for 70 points

Answers

Answer:

5,185

Step-by-step explanation:

first u multiply whats inside of the parenthesis. 32*54 which equals 1,728. Since there is no symbol next to the number next to the parenthis u multiply 3 and 1,728 which equals the answer above

Answer: The equivalent expression for (32 • 54)3 is 225

15 points!!!!! Look at the photo and answer, please!!!!!!

Answers

Answer:

Check attached image for answer

Step-by-step explanation:

1) 3/28
2)7/3
3)21/16
4)4/21

The Busy Bee store bottles fresh jars of honey at a constant rate. In 3 hours, it bottles 36 jars, and in 7 hours, it bottles 84 jars of honey.

Determine the constant of proportionality

PLEASE HELP THIS IS DUE IN 20 MINUTES

Answers

Answer:

The constant of proportionality is 0.2

Step-by-step explanation:

k= x/y

X is the jars in 3 or 7 hours.

there are 60 minutes in an hour

there are 3 hours so times 60 by 3

you get 180. 36 divided by 180 is 0.2

to check your answer multiply 0.2 by 180

0.2 x 180 = 36

If In 3 hours, it bottles 36 jars, and in 7 hours and 84 jars of honey. For the given conditions the constant of proportionality is 12.

What is a proportional relationship?

It is defined as the relationship between two variables when the first variable increases, the second variable also increases according to the constant factor.

It is given that the Busy Bee store bottles fresh jars of honey at a constant rate. In 3 hours, it bottles 36 jars, and in 7 hours, it bottles 84 jars of honey.

Suppose y is the number of jars and x is the time needed to fill the jar, the relation gives the significance the time needed to fill a jar is,

K = y / x

y = K x

If in 3 hours, it bottles 36 jars,

K = 36 / 3

K = 12

If in 7 hours, it bottles 84 jars of honey,

K = 84 / 7

K = 12

Thus, in 3 hours, it bottles 36 jars, and in 7 hours and 84 jars of honey. For the given conditions the constant of proportionality is 12.

Learn more about the proportional here:

brainly.com/question/14263719

#SPJ5

Can anyone answer please?

Answers

Answer:

Yep buddy, im done

Step-by-step explanation:

Good luck my friend

Pro where is the question?

Grant uses 3 pounds of ground beef to make 12 hamburger patties.

What is the rate of pounds per patty?

Responses

9 poundspatty9 poundspatty

0.25 poundspatty0 point 2 5 poundspatty

4 poundspatty4 poundspatty

15 poundspatty15 poundspatty

Answers

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

Please work it out !!! Express each ratio as a fraction in the simplest form.
1) 9 beetles out of 15 insects _____
2) 4 dimes to 28 dimes _____
3) 12 pennies to 72 pennies _____
4) 28 cups to 63 cups _____
5) 15 quarts to 21 quarts _____
6) 12 blue cars out of 18 cars _____
7) 25 miles out of 50 miles _____
8) 12 gallons to 16 gallons _____


Express each phrase as a rate and unit rate. (Round your answer to the nearest hundredth.)
Rate Unit Rate
9) 7 pencils for 10 dollars _______ _ _______________
10) 21 dollars for 8 books _______ ________________
11) 14 inches of snow in 4 hours _______ ________________
12) 5 calculators cost $200.00 _______ ________________
13) 7 chocolate bars cost 20 dollars _______ ________________
14) 135 miles on 8 gallons of gas _______ ________________
15) 7 dollars for 2 cans of tuna _______ ________________
16) 6 batteries cost 30 dollars _______ _

Answers

Answer:

1.) 3:5

2.) 1:7

3.) 1:6

4.) 4:9

5.) 5:7

6.) 2:3

7.) 1:2

8.) 3:4

Step-by-step explanation:

I found the GCF of all the problems and put them into a ratio.

PS. I cant do 9-16 hopefully someone else can!

9) 7:10
10) 8:21
11) 4:14
12) 5: 200
13) 7: 20
14) 8: 135
15) 2: 7
16) 6:30

pleaasee help me is for today! :(
Please do it with the technique of the second photo

Answers

Answer:

I hope you can read

Step-by-step explanation:

So what you need to do is take 238 and multiply it by 23 then take 3 and divide it by the answer into a new answer lastly take that new answer and multiply it by 30!! Hope this helped!

I NEED THIS DONE ASAP PLS!!!
Kasey gets a 35% employee discount on anything she buys at the Foot Parade. If Kasey got a $5.25 discount on her new flip-flops, how much did they cost originally?

Answers

I will answer if you answer https://brainly.com/question/29222612

$15
Because

5.25 = 35% × Y
5.25 = 35/100 × Y

Multiplying both sides by 100 and dividing both sides of the equation by 35 we will arrive at:

Y = 5.25 × 100/35

Y = 5.25 × 100 ÷ 35

Y = 15

heeeeeeeeeeeeeeeelp meee\.

Answers

Answer: ?

Step-by-step explanation:

Okay, what do I make the scale factor?

Answers

yeah what they said

Question
Multiply.

(−213)⋅(13)

What is the product?

Enter your answer as a simplified mixed number in the box

Pleasee 40 points to answer!!

Answers

The answer is -7/9
Explanation
I took the test and got it right your welcome!!!
You need to change the fraction to denominator/numerator.
Multiply it up and down
Other Questions
Beth has 2 jobs and at her first job she earns $12.25 and worked 36 hours. At her second job, she earns $9.00 per hour and worked 12 hours. How much did she earn for both jobs? What were stockbrokers busy doing on Sunday, October 27, 1929?cleaning up the trash around their officesstrolling from street to street trying adjust ordersputting orders in their books and trying to catch up on clerical work the primary purpose of the sex information/advice genre is to what prepare the colonists for the battle at concord and Lexington Find the slope of the line that contains the given point Please please help! :) Creepiest 1-3 sentence scary story... just for fun :P One coin is picked at random. What is the probability of picking a nickel? Round the answer the nearest hundredth of a percent. help me please !!!thank youuu Why is it difficult for an HR department to predict workforceneeds for the future? What is the area of a triangle whose vertices are R(3, 4), S(6, 2), and T(7, 10)?Enter your answer in the box. [ ] units there could be a small number of deaths that didnt take place in 2016. just in case, filter out the deaths that didnt take place in 2016. -- name the new dataframe as "df 2016" human genome (dna) researchers have discovered that a. chimpanzees are completely different than humans, sharing a small dna sequence percentage. b. the occasional variations found at particular gene sites in human dna are of no interest to science. c. complex behaviors are determined by specific individual genes. d. human genes are mostly the same, regardless of race. e. genetic predispositions do not help explain our shared human nature and our human diversity. Help me with my school work what is the slope of this line Look at the pic tell me whats correct Polani was giving ahmed directions to her house. She told him to turn right at the gas station, and then go straight for three lights. He was then supposed to turn left at the fast-food restaurant. What is polani using to help ahmed recall the directions to her house?. A.) State the random Variable: select from one of the following - X= the number of heads observed - X=tossing a coin - X= number of coins tossed - X= the number of heads observed when you flip a coin three times - X= the probability that you observe heads B.) construct a probability distribution table for the number of heads obtained over three tosses. Enter the X values from smallest to largest C.) determine the shape of the probability distribution of x - left skewed -symmetric -right skewed - uniform D.) find the MEAN number of heads for this distribution E.) find the standard deviation for the number of heads for this distribution F.) find the probability of obtaining two or less heads over three tosses of a coin what enters a plant through its roots Find (if possible) conditions on a and b such that the following system has no solution, onesolution and infinitely many solutions.2 2y = 1ac + by = 5. The Demand equation for an item currently being marketed is given by D(q) = -0.15 q2 + 56,where D(g) is in $ that can be charged per unit, and q is in thousands of units that can be sold atthat price. (For example, q=20 means 20,000 units can be sold.) 15,000 units are to be sold, atwhat price should each be set? (Be careful with units when you do your calculations!)The appropriate price = $