Answer: For the first question the answers would be 4/10 for 0.4, then 0.7 and 7/10 and 0.9 for 9/10
For the second question .63 would be 1 after the 6th tick but a little under half way in between, for 34/100 you would mark a little under the middle between the 3rd and 4th tick, for 0.02 you would mark it right next to 0 just a little forward, for 7/10 you would make a mark at the 7th tick
Step-by-step explanation:
Answer:
Answer: For the first question the answers would be 4/10 for 0.4, then 0.7 and 7/10, and 0.9 for 9/10
For the second question .63 would be 1 after the 6th tick but a little under halfway in between, for 34/100 you would mark a little under the middle between the 3rd and 4th tick, for 0.02 you would mark it right next to 0 just a little forward, for 7/10 you would make a mark at the 7th tick
Step-by-step explanation:
Can someone help me please. i will give lots of points
Answer:
Step-by-step explanation:
B, Mrs web
Answer:
B) 60%
Step-by-step explanation:
Percentage formula
[tex]\sf Percentage=\left(\dfrac{Value}{Total\:value}\right) \times 100[/tex]
To find what percent of 200 is 120, substitute the values into the percentage formula:
[tex]\begin{aligned}\implies \sf Percentage & = \dfrac{120}{200} \times 100\\\\&=\dfrac{120 \times 100}{200}\\\\&=\dfrac{12000}{200}\\\\&=\dfrac{120}{2}\\\\&=60\%\end{aligned}[/tex]
Therefore, 120 is 60% of 200.
Please help me out with this ASAP
can someone pls help with these questions
Answer:
1/2 of an answer is zero answer.
Step-by-step explanation:
solve [tex]\sqrt[27]{837}[/tex]
heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp
Answer: c
Step-by-step explanation:
I need some help, please
Answer: bro yo teacher needs to chill. Ima say D, but dont take my word for it.
in the diagram, line AC is parallel to line DF, which angle is vertical to DEH.
Answer:
<BEF
Step-by-step explanation:
pls help with this 30p+ brainlyest
Answer:
1a. 18m
1b. 81m
2a. 24 inches
2b. 140 inches
3a. 9km
3b. 252km
4. B, D, E, F
Step-by-step explanation:
For number 1 9 + 9 = 18 and 9 x 9 = 81
For number 2 10 + 14 = 24 and 10 x 14 = 140
For number 3 63 / 7 = 9 and 2(7 x 9) = 252
For number 4 I'm not so sure so I got all of it correct, so double check yourself.
At Office Zone, boxes of pencils come in different sizes. A box with 10 pencils costs $1.50, and a box with 25 pencils costs $2.75. What is the unit price for each box?
20 points
Answer: Box with 10 pencils = $0.15
Bow with 25 pencils = $0.11
Step-by-step explanation:
Hope this help!
Find the original price given a total amount of $26.98 and tip rate of 14%.
(if you can, please show work! Thanks so much!)
heeeeeeeeeeeeeeeeeeelp
Answer:
- Corresponding angles and congruent
Step-by-step explanation:
[tex]{}[/tex]
Jon is trying to decide where to buy discounted movie tickets. Costless sells a pack of 10 tickets for $70, and the website, Movies Unlimited, sells them at 8 tickets for $60. What is the unit price at each company
15 points
Answer:
Costless tickets unit price: 7 Dollars a ticket.
Movies Unlimited tickets unit price: 7.5 Dollars a ticket
ALSO GIVE ME BRAINLIEST :)
Step-by-step explanation:
Divide 70 by 10 and you get 7 then divide 60 by 8 and you get 7.5
HELPP with this answer
Im confused on how to solve these!
Show your work, please and thanks!
Answer:
6;12;48;16 If they bring their two ingredients.. They can make 36 cupcakes
Step-by-step explanation:
Thanks me later!The price for the used paperback books at the yard sale was $0.25 less than for the hardcover books. How many more paperback books than hardcover books could someone buy with $3.00? Show your work
Answer:
Step-by-step explanation:
Estimate the value of each quotient. Drag each division problem to the correct category shown below. Do not find the actual quotient when solving this problem.
2
,
456
÷
12
526
÷
26
3
,
012
÷
42
6
,
960
÷
57
1
,
590
÷
35
Quotients between 10 and 100
Quotients between 100 and 1,000
Answer:
Step-by-step explanation:
poop
Answer:
The quotients between 10 and 100 is 10 the quotients between 100 and 1,000 must be 6
I forgot what a histogram is please remind me.... Thank You
that is a histogram. good luck :)
Help me please I give lots of points
Answer:
Step-by-step explanation:
Riley finds the recipe for bubble solution that uses 1 cup water, 1/4 cup dish soap, and 1 tbsp of corn syrup. she uses 2 cups of dish soap. how much water should she use? show your work?
Answer: 8 cups of water
Step-by-step explanation: the ratio of water to dish soap is 4 | 1, meaning for the amount of dish soap you use you have to use 4 times as much water.
2cups x 4 = amount of water
please help find an equal expression to (32 • 54)3? for 70 points
Answer:
5,185
Step-by-step explanation:
first u multiply whats inside of the parenthesis. 32*54 which equals 1,728. Since there is no symbol next to the number next to the parenthis u multiply 3 and 1,728 which equals the answer above
Answer: The equivalent expression for (32 • 54)3 is 225
15 points!!!!! Look at the photo and answer, please!!!!!!
Answer:
Check attached image for answer
Step-by-step explanation:
The Busy Bee store bottles fresh jars of honey at a constant rate. In 3 hours, it bottles 36 jars, and in 7 hours, it bottles 84 jars of honey.
Determine the constant of proportionality
PLEASE HELP THIS IS DUE IN 20 MINUTES
Answer:
The constant of proportionality is 0.2
Step-by-step explanation:
k= x/y
X is the jars in 3 or 7 hours.
there are 60 minutes in an hour
there are 3 hours so times 60 by 3
you get 180. 36 divided by 180 is 0.2
to check your answer multiply 0.2 by 180
0.2 x 180 = 36
If In 3 hours, it bottles 36 jars, and in 7 hours and 84 jars of honey. For the given conditions the constant of proportionality is 12.
What is a proportional relationship?It is defined as the relationship between two variables when the first variable increases, the second variable also increases according to the constant factor.
It is given that the Busy Bee store bottles fresh jars of honey at a constant rate. In 3 hours, it bottles 36 jars, and in 7 hours, it bottles 84 jars of honey.
Suppose y is the number of jars and x is the time needed to fill the jar, the relation gives the significance the time needed to fill a jar is,
K = y / x
y = K x
If in 3 hours, it bottles 36 jars,
K = 36 / 3
K = 12
If in 7 hours, it bottles 84 jars of honey,
K = 84 / 7
K = 12
Thus, in 3 hours, it bottles 36 jars, and in 7 hours and 84 jars of honey. For the given conditions the constant of proportionality is 12.
Learn more about the proportional here:
brainly.com/question/14263719
#SPJ5
Can anyone answer please?
Answer:
Yep buddy, im done
Step-by-step explanation:
Good luck my friend
Grant uses 3 pounds of ground beef to make 12 hamburger patties.
What is the rate of pounds per patty?
Responses
9 poundspatty9 poundspatty
0.25 poundspatty0 point 2 5 poundspatty
4 poundspatty4 poundspatty
15 poundspatty15 poundspatty
Answer:
0.25
Step-by-step explanation:
Please work it out !!! Express each ratio as a fraction in the simplest form.
1) 9 beetles out of 15 insects _____
2) 4 dimes to 28 dimes _____
3) 12 pennies to 72 pennies _____
4) 28 cups to 63 cups _____
5) 15 quarts to 21 quarts _____
6) 12 blue cars out of 18 cars _____
7) 25 miles out of 50 miles _____
8) 12 gallons to 16 gallons _____
Express each phrase as a rate and unit rate. (Round your answer to the nearest hundredth.)
Rate Unit Rate
9) 7 pencils for 10 dollars _______ _ _______________
10) 21 dollars for 8 books _______ ________________
11) 14 inches of snow in 4 hours _______ ________________
12) 5 calculators cost $200.00 _______ ________________
13) 7 chocolate bars cost 20 dollars _______ ________________
14) 135 miles on 8 gallons of gas _______ ________________
15) 7 dollars for 2 cans of tuna _______ ________________
16) 6 batteries cost 30 dollars _______ _
Answer:
1.) 3:5
2.) 1:7
3.) 1:6
4.) 4:9
5.) 5:7
6.) 2:3
7.) 1:2
8.) 3:4
Step-by-step explanation:
I found the GCF of all the problems and put them into a ratio.
PS. I cant do 9-16 hopefully someone else can!
pleaasee help me is for today! :(
Please do it with the technique of the second photo
Answer:
I hope you can read
Step-by-step explanation:
I NEED THIS DONE ASAP PLS!!!
Kasey gets a 35% employee discount on anything she buys at the Foot Parade. If Kasey got a $5.25 discount on her new flip-flops, how much did they cost originally?
I will answer if you answer https://brainly.com/question/29222612
heeeeeeeeeeeeeeeelp meee\.
Answer: ?
Step-by-step explanation:
Okay, what do I make the scale factor?
Question
Multiply.
(−213)⋅(13)
What is the product?
Enter your answer as a simplified mixed number in the box
Pleasee 40 points to answer!!