Answer:
Use both measuring cups 16 times and then use the [tex]\frac{1}{3}[/tex] cup to measure twice for exactly 10 cups.
Step-by-step explanation:
When working with fractions, I like to make the denominators the same first.
[tex]\frac{1}{3}[/tex] cup = [tex]\frac{4}{12}[/tex] cup
[tex]\frac{1}{4}[/tex] cup = [tex]\frac{3}{12}[/tex] cup
10 cups = [tex]\frac{120}{12}[/tex] cups
Now, for the most efficient method, it would be reasonable to use both cups so that it is quicker.
1 scoop using both cups: [tex]\frac{4}{12}[/tex] + [tex]\frac{3}{12}[/tex] = [tex]\frac{7}{12}[/tex] cup in total
No. of scoops using both cups: [tex]\frac{120}{12}[/tex] ÷ [tex]\frac{7}{12}[/tex] = 16 R [tex]\frac{8}{12}[/tex]
You know that using both cups, you can scoop 16 times with a remainder of [tex]\frac{8}{12}[/tex]. You cannot scoop [tex]\frac{8}{12}[/tex] using both cups without the remaining [tex]\frac{1}{12}[/tex] left to scoop, so you have to use only one cup to scoop. The bigger cup is the [tex]\frac{4}{12}[/tex] cup, so I will use that one to scoop the remaining [tex]\frac{8}{12}[/tex].
No. of scoops using the [tex]\frac{4}{12}[/tex] cup: [tex]\frac{8}{12}[/tex] ÷ [tex]\frac{4}{12}[/tex] = 2
Overall, you will use both cups together for 16 times, then use the [tex]\frac{1}{3}[/tex] cup twice.
HELPPP!!! I'LL MARK BRAINLIEST!!!!!
Solve and i give brainliest
negative 9 over 6 divided by 3 over negative 2
(the 6 is positive) (the 3 is positive)
-9/6 divided by 3/-2
Answer:
0.25
Step-by-step explanation:
-9/6 divided by 3/-2 = 0.25
i am sorry
Answer:
1
Step-by-step explanation:
You're supposed to keep change flip the equation. Making the new equation -9/6 x -2/3 = 18/18
There are 4 quarts in 1 gallon. How many quarts are in 4 gallons?
a 4
b 8
c 16
d 9
How many yards are in 504 inches?
a 42
b 14
c 168
d 1512
Kordell is able to complete 14 math problems in 21 minutes. Gabriel is able to complete 6 math problems in 10 minutes. Determine how many problems each student can complete per minute. Who can complete problems more quickly?
a Kordell
b Gabriel
c Both students completed problems at the same pace
please help i'll really appreciate it :)
Answer:
c,b,a,d
Step-by-step explanation:
Look at the graphs below.
Unit 2 Lesson 10 Cool Down Graphs
Which graphs do NOT represent a proportional relationship?
Select all that apply.
Group of answer choices
A
B
C
D
Flag this Question
Question 21 pts
Look at your answers to question 1.
Explain what was wrong with EACH graph you picked.
(why does the graph NOT represent a proportional relationship)
HTML EditorKeyboard Shortcuts
12pt Paragraph
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Pls help.I can’t find .. just help me pls
Answer:
3/4 if im correct
Step-by-step explanation:
If 4/3 liters of water is enough to water 2/5 of the plants in the house, how much water is needed to water all the plants in the house? Write an equation to represent the situation.
Answer:
3 1/3
Step-by-step explanation:
from the information given, we're informed that 4/3 liters of water are enough to water 2/5 of the plants in the house
therefore, the water required for the whole plant will be:
= 4/3 / 2/5
= 4/3 × 5/2
=3 1/3.
I NEED HELPPP WITH THISSS
Answer:
[tex]\boxed{\boxed{\sf (-20) }}[/tex]
given - X = (-8).
Y = 7 Z = (-11)To find - Value of this equation
Solution-
(-13) -Y
putting the value of y = 7 in the equation
(-13) -7
-20
Answer:
the answer is a
Step-by-step explanation:
mark me as brainliest
What is a definition of a scale on a graph
Answer:
A scale on the graph shows the way the numbers or pictures are used in data. Let us now move on to a bar graph. We use the same data of “Favorite Musical Instrument” to plot a Bar graph
Step-by-step explanation:
The level of the water in a river rose 2.2 feet on Monday, rose 7.6 feet on Tuesday, fell 2 feet on Wednesday, and fell 7.6 feet on Thursday. What was the total change, in feet, of the water level in the river between Monday and Thursday?
Answer:
The water level rose a total of 9.8 feet between Monday and Thursday
Step-by-step explanation:
I added 2.2 and 7.6 to get 9.8
Hope this helps! :)
Answer: 0.2 feet
Step-by-step explanation: add the numbers into an equation like this,
2.2 + 7.6 - 7.6 - 2, simplify 2.2 - 2, solve 0.2
What is the solution to the following equation?
5(2x − 6) + 20 = 10
a
9
b
5
c
3
d
2
Answer:
D.2
Step-by-step explanation:
15× 1/6 what is the answer please help
Answer:
5/2!
Step-by-step explanation:
Answer:
5/2....2.5 as decimal
Step-by-step explanation:
The population of Mathville is [tex](8*10^5)[/tex]. The population of Algeville is [tex]2*10^5[/tex]. What is the difference in the populations?
Answer:
3,276,480,000
Step-by-step explanation:
The cost of a gym membership is $173.94 for 6 months. What is the cost per month?
Answer:
$28.99
Step-by-step explanation:
173.94/6= 28.99
You have to divide 173.94 by 6 because your trying to figure out how much it costs per month
please help pleaseeeeeeeeee
Answer:
C. 1/4 cup for every cup of water
Step-by-step explanation:
15 points and brainliest!
What is the solution for -10 -1
x > -19
Answer:
x=-11
Step-by-step explanation:
Please look at attached image
Answer:
clay bowl
Step-by-step explanation:
Answer:
Clay Bowl
Step-by-step explanation:
Sea level is represented as 0 feet. Therefore making any negative number below sea level, and any positive number above sea level.
the total distance traveled by a car driving at a constant rate of speed. How far will the car have traveled after 10 hours?
Answer: 10r
Step-by-step explanation:
The car travels at a rate (r) and has the constant rate time 10 hours. r * 10 = 10r
What does X represent
HELP I WILL GIVE BRAINLIEST! PLS HELP ASAP! During a period of extreme cold, the average daily temperature dropped decreased by 1 1/2°Feach day. How many days did it take for the temperature to decrease by 9°F? Which equation would you use to find the solution?
A: x + 1 1/2 = 9
B: x − 1 1/2 =−9
C: −1 1/2x = −9
D: 1 1/2x = 9
Select all the pairs of quantities that are proportional to each other. (Lesson 3-7)
Answer:
C, D, E
This is the answer
IMPORTANT PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST
Table tennis question
Answer: Team B
Step-by-step explanation: You can't touch the net
Please can someone answer this
a)75 = median
b)There is a increase in the pulse rate after exercising beacause when we exercise , our body needs more oxygen which is disturbed by blood . so heart pumps fatser to give more blood
Answer:
The median is 75
Step-by-step explanation:
ANSWER ASAP FOR BRAINLLIEST AND 5 STAR
Answer:
1 corresponding 2,alternate exterior 3, adjacent 4,alternate interior
Step-by-step explanation:
Answer:
Answers are the following...
Step-by-step explanation:
F and H: vertical angles
D and H: corresponding angles
E and H: adjacent angles
B and H: alternate interior angles
Hope this helps and...
BRAINLLIEST??
could somebody help please and thank u
Answer:
I THINK the correct answer is the 3rd one
Step-by-step explanation:
I SAID I THINK
Answer:
I belive it's the first one. A!
Step-by-step explanation:
Please tell me if I'm correct!! Hope this helps!! :)
Sorry if I'm wrong!
Solve the equation.
5x – 7 = 3x – 9
–2
2
–1
0
Answer:
x= -1
Step-by-step explanation:
Answer:
x = -1
Step-by-step explanation:
[tex]5x - 7 = 3x - 9[/tex]
[tex]5x - 3x = -9 + 7[/tex]
[tex]2x = -2[/tex]
[tex]x = -1[/tex]
Hope this helped!
What is the quotient of Negative 27.374 divided by 7.5
–3.65
–0.365
0.365
3.65
WHAT IS THE ANSWER
Answer:
-0.365 because you know it has to be a negative first because your dividing a negative by a positive then you just divide!
hope this helps!
When Tommy had one cat, he needed to serve 1/4 of a can of cat food each day. Now that Tommy has adopted a second cat, he needs to serve a total of 11/12 of a can each day. How much extra food is needed to feed the second cat?
Answer:
8/12 in simplified form 2/3
Step-by-step explanation:
Please rate this 5 stars and thanks it!
Tell whether each set of ratios are equivalent to each other. Explain why the ratios are equivalent or not equivalent. You must provide an explanation to receive full credit.
1/ 12: 18 and 2 : 3
2/ 9: 15 and 3: 4
Answer: equivalent, not equivalent
Step-by-step explanation: both equal 36
2. one equals 36 and one equals 45
Jann just started a new job. For every 4 hours he works, Jann earns $60. What is the unit rate for how much Jann earns each hour he works?
Hint: Earnings ÷ hours worked = unit rate (earnings per hour)
1Points
A
$15 per hour
B
$45 for 2 hours
C
$60 for 3 hours
D
$80 for 5 hours
Answer:
A $15 per hour
Step-by-step explanation:
60/4=earnings per hour
15= earningsper hour
Answer:
₹15 per hour
PLEASE MARK ME AS A BRAINLIEST