solve [tex]\sqrt[27]{837}[/tex]

Answers

Answer 1
1.283066279

I used desmos to find it
Answer 2
The answer is 1.00394544

Related Questions

Please help show ur work

Answers

Answer:

1: 2295

2: 480

3: 320

4: 840

5: 2255

6: you pay $0.43 for 1 peach at Walmart and $0.21 for 1 peach at Win Dixie, therefore, Win Dixie is the better place to buy from

7: you pay $0.90 for 1 can at Publix and $0.36 for 1 can at Sam's Club, therefore, Sam's Club is the better place to buy from

Step-by-step explanation:

Answer:

1: 2295

2: 480

3: 320

4: 840

5: 2255

6: you pay $0.43 for 1 peach at Walmart and $0.21 for 1 peach at Win Dixie, therefore, Win Dixie is the better place to buy from

7: you pay $0.90 for 1 can at Publix and $0.36 for 1 can at Sam's Club, therefore, Sam's Club is the better place to buy from

Step-by-step explanation:

Which is the better buy? a 12 pack of soda for $3.50 or a six pack of soda for $1.80? To know the better buy, find the unit rate of each.

Answers

Answer:

12 pack of soda for $3.50

Step-by-step explanation:

1 x 3.50 is 3.5 divided by 12 is 0.29 per can

1 x 1.80 is 1.8 divided by 6 is 0.30 per can

12 pack of soda for $3.50

what is x? This was a question I had and I got it wrong!! Please Help!
y=mx+b

Answers

Answer:

the x axis

Step-by-step explanation:

x= x axis

y=y axis

Answer:

x is what you put by the slope after that then put + whatever your b is +b so EXAMPLE NOT ANSWER  this is a  random answer y=7x+4 so thats the body of it

Step-by-step explanation:

20 POINTSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS do these pairs of values (x and y) represent two quantities that are proportional x 1, 4,10,18 y 3, 8, 15, 27, A. no, because mot all pairs represent the same ratio. B, yes, because all of the pairs represent the same ratio. C. yes, because as x increases y increases. D. no, because not all of the x-values can be divided by 2 evenly

Answers

Answer:Answer: B) No, because not all of the pairs represent the same ratio

For each row, divide y over x

Row 1:  y/x = 5/3 = 1.67 approximately

Row 2: y/x = 7.4 = 1.75

Row 3: y/x = 10/6 = 1.67 approximately

Row 4: y/x = 15/9 = 1.67 approximately

We see that row 2 has a ratio different from the others. If we were able to ignore this row, then the answer would be "yes x and y are proportional". However, we cannot ignore this row so that's why the answer is choice B.

THANKS

10

4.5

(11 votes)

Step-by-step explanation:

help please and thank you
question is in picture.

Answers

from the picture, you can see there's two type of boxes which are oval and rectangle, the oval one indicate the factors inside the apple while the square one indicate that the numbers can still be divided

for the first one on the upper left,
54/2 = 27
since the number 2 can't be divided by any other numbers except the number itself,
thus , 2 is the prime factor

next,
since 27 can't be divided with 2, then we can try dividing it with 3 to find intiger
thus, 27/3=9

since 3 can't be divided with any number except the number itself, thus 3 is the prime number

this pattern follows for every question
Number one is 27, 26
12,13.
6,6
3,3

Charlie will run at most 30 miles this week. So far, he has run 12 miles. What are the possible numbers of additional miles he will run?

Use t for the number of additional miles he will run.

Answers

Answer:

t<=18

Step-by-step explanation:

30-12 = 18

t= 18 explained: 30-12=18

HELP ME ASAP PLS

Use the table to answer the question.

A restaurant is placing an order for paper towels. The data table shows the amount of paper towel rolls compared to the number of cases. At which ratio in the data table does the constant of proportionality appear? Write your answer as an ordered pair.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

1;12!

answer to this is 1;12

I WILL GIVE BRAINLY PLS ANSWER QUICK!!!!!!!!

Answers

Answer:

Uh did you already anwser this  i think the comment said the answer

Step-by-step explanation:

Answer:

Screenshot

Step-by-step explanation:

replace the e d b e with the corresponding values then complete the equation.

also, I'm not sure if this is what you were asking

There are 357 seniors in Harris High School. The ratio of boys to girls is 7:10. How many boys are in the senior class? A 210 B 147 C 117 D 107​

Answers

Answer:

147

Step-by-step explanation:

Sharing in a ratio

Add up the terms of the ratio:

7 + 10 = 17

Divide 357 by this value:

357 / 17 = 21

Multiply by the side of the ratio you want (in this case 7, for boys):

21 * 7 = 147

B you take the questions and do something

I need help. QUICK PLEASE

Answers

Answer:

well. its been months so im sure you dont need this answer anymore but for the people who need the answer to this question

the answer is

(2-2) in the first box

(-2-2) 2nd box

last one in 4th

Part 2

Directions: Use the information in the charts to answer the questions.

Type of Fruit/Cost
apple $1.75/pound
orange $2.35/pound
banana $1.50/pound

Annie bought 5 pounds of apples, 4 pounds of oranges, and three pounds of
bananas.
a. Round each price to the nearest whole dollar. Then estimate how much
money she spent on each type of fruit. Fill in the blank.
Type of Fruit Cost Rounded Cost per pound Estimated Total
apple $1.75/pound
orange $2.35/pound
banana $1.50/pound

b. About how much money did Annie spend in all?

c. How much money did Annie actually spend? Complete the equation to
show the amount of money that Annie spent. Was your estimation
more or less than the actual amount? Why do you think that might be? Fill in the blank.
(_*_) + (_*_) + (_*_) = _

Answers

A.

Apples- About $10/pound

Oranges- About $8/pound

Bananas- About $6/pound

B.

Annie spent about $24 in total.

C.

(1.75 X 5) + (2.35 X 4) + (1.50 X 3) = 22.65 (dollars)

My estimation was more than the actual amount. I think that the estimation was more because most of the unit prices had to be rounded up, not down.

I don’t know but hopefully knows it good luck

Is y = 7/3x proportiomal

Answers

Answer:

Yes, it is.

Step-by-step explanation:

It is proportional, because 7 is bigger than 7. :)

yes because 7 is bigger

help me plaeeeeeeeeese

Answers

The last one because you can find out w y and z

Answer:

All the angles

Step-by-step explanation:

Need answer as soon as possible please

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Y is 2 Up X is 1 To the Right

Answer:

  y = 4/3x +2

Step-by-step explanation:

You want a linear function that relates y to x as shown in the graph.

Linear function

A linear function can be written in slope-intercept form as ...

  y = mx + b . . . . . . line with slope m and y-intercept b

Slope

The slope is the ratio "rise"/"run". Each of these can be found by counting grid squares where the line crosses grid points.

The point on the y-axis is on a grid intersection, and the point at the top with coordinates (6, 10) is also on a grid intersection. There are 4 vertical squares between these points, and 3 horizontal squares. This means the slope is ...

  m = rise/run = 4/3

Y-intercept

The line crosses the y-axis on the grid line that would be labeled 2. So, b=2 in our equation of the line.

Function

The desired linear function is ...

  y = mx +b

  y = 4/3x +2

__

Additional comment

You can also find the slope between two points using the slope formula:

  m = (y2 -y1)/(x2 -x1)

For points (0, 2) and (6, 10), the slope is ...

  m = (10 -2)/(6 -0) = 8/6 = 4/3 . . . . . . as above

<95141404393>

In a certain​ chemical, the ratio of zinc to copper is 3 to 17. A jar of the chemical contains 340 grams of copper. How many grams of zinc does it​ contain?

Answers

Answer: 60 grams

Step-by-step explanation:

60g

divide 340 by 17 then multiply the answer by 3

yoooooooooooooo I need help

Answers

Answer:

The answer Would Be C

Step-by-step explanation:

I Took The Test And looked back at what i got wrong...

I’m not that sure but C?

A metal alloy block of mass 56 kg consists of copper, zinc, and tin in the ratio 4 : 3: 1. What is the mass of copper?

Answers

Answer:

28 Kg

Step-by-step explanation:

4+3+1=8, so 56/8 equals 7, and 4*7=28.

51 PTS Rename 3/5 and 1/20 using the least common denominator.

Answers

Answer:

3/5 and 1/20= 3/4

Explanation:

If you divide 20 by 5 you get 4 and the least common denominator for 5 and 20 is 4

Answer: 3/5 and 1/20= 3/4

Step-by-step explanation:

The shortest side of a right triangle measures 6, and the longest side measures 10. Determine the measurement of the unknown side.
A. 5
B. 8
C. 9
D. 10

Answers

Answer: B=8

Step-by-step explanation: find the numbers squared and subtract the shorter side from the longest; 100-36=64 then you find the square root of that which is 8

Its B=8 because every triangle

Which of the following values is less than −|73|?

−88
−58
58
88

Answers

88 is the correct answer for the question.

Grant uses 3 pounds of ground beef to make 12 hamburger patties.

What is the rate of pounds per patty?

Responses

9 poundspatty9 poundspatty

0.25 poundspatty0 point 2 5 poundspatty

4 poundspatty4 poundspatty

15 poundspatty15 poundspatty

Answers

Answer:

1 : 4

Step-by-step explanation:

the ratio of pounds per patty is:

3 : 12

simplified, it would be 1 : 4

so, that means that for every pound of beef, 4 hamburgers would be made.

I need help :><><>:>

Answers

Answer:

reflection x-5

Step-by-step explanation:

Answer:

reflection x-5

Step-by-step explanation:

Ken earned $128 from his part-time job this summer. He spent 25% of his money on games. He is going to donate 1/6 of the remaining money to charity. How much will the charity receive?

Answers

Answer:

$16 goes to charity

Step-by-step explanation:

First you do $128 x .25, which gives you 32

128-32=96

96/6 = 16

Therefore your answer

Please give brainliest!!!

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

25% of 128 is 32

128 - 32 = 96

1/6 of 96 = 16

The charity will receive $16.

What is the relationship between the figure number in the number of stars in the figure represents the relationship in as many ways as possible.

Answers

they have a close relationship

Baker 1 bakes the same number of cookies each hour she works. She baked 1,200 cookies in a 6-hour period of working. Baker 2 bakes 250 cookies each hour. Compare the proportional relationships. Which baker bakes fewer cookies per hour?

Answers

1200/6hours=200 cookies an hour for baker 1
Since baker 2 bales 250 an hour, she makes more. Therefore Baker 1 bakes less per hour
Baker 1:
1200/6=200

Baker 2:
250

Baker 1 bakes fewer cookies

ASAP some answer this ASAP

Answers

Answer:

(-3, 7)

Step-by-step explanation:

minus the x value by 2, minus the y value 3, rule for reflection over line y=-x is (-x, -y), so just swap the signs, and thats your answer.

This answe would have to be (-3,7)

Elo can yall help me pls I don't know how to answer this so can you also have an explanation on how to do this, Thank you.


-Obunga

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The perimeter of a polygon is the total length of the boundary. For a triangle, we can find it by adding the lengths of its three sides. So, if ABC is a triangle. We find the perimeter of triangle ABC by adding the length of all the three sides.

Simply, add all sides of the triangle, you are trying to get the entire area of the triangle. Meaning you must add all sides to get the whole area. So, 2.3x + 14 - 0.2x + 15 + 2x. Simply add everything up together and get your answer! 4.1x + 29.

PLS HELP ASAP ASAP ASAP PLS HELP

Answers

Answer:

-52.....................

Solve for x, y

Solution Steps

5(2x−4)−2yx=−2y=6?

Consider the second equation. Divide both sides by −2.

y=

−2

6

Divide 6 by −2 to get −3.

y=−3

Consider the first equation. Insert the known values of variables into the equation.

5(2x−4)−2(−3)x=−2(−3)

Use the distributive property to multiply 5 by 2x−4.

10x−20−2(−3)x=−2(−3)

Multiply −2 and −3 to get 6.

10x−20+6x=−2(−3)

Combine 10x and 6x to get 16x.

16x−20=−2(−3)

Multiply −2 and −3 to get 6.

16x−20=6

Add 20 to both sides.

16x=6+20

Add 6 and 20 to get 26.

16x=26

Divide both sides by 16.

x=

16

26

Reduce the fraction  

16

26

 to lowest terms by extracting and canceling out 2.

x=

8

13

The system is now solved.

x=

8

13

y=−52

Ansley and Maria were baking a birthday cake. The recipe called for 2 3/4 cup of flour. Both girls took turns pouring in the flour. Maria poured in 1 2/4 cup of flour into the mixing bowl and then Ansley poured in the remaining amount.

Which of these equations BEST tells how to identify the amount of flour Ansley poured into the mixing bowl?
A- 11/4 - 5/4 = 6/4
B- 11/6 - 6/4 = 5/4
C- 1 2/4 + 2 3/4 = 4 1/4
D- 6/4 + 5/4 = 11/4

Answers

Answer:

Answer: Flour is the ingredient you need the most as it is 21/3 = 7

baking soda is the ingredient you need the least as it is 2/3 = 0.6

A- 11/4 - 5/4 = 6/4

The recipe needs 2 3/4 in total so you need to subtract 1 2/4 from it. You can do this by using the improper fractions 11/4 for 2 3/4 and 5/4 for 1 2/4.

Dominick drew a triangle on a map connecting his house, his school, and his favorite skate park. He used a scale on the map to determine that the height of the triangle that he drew represented 2 miles, and the base of the triangle that he drew represented 6 miles. What is the area of the triangle in square miles?

A triangle has points House, skate park, school. The height of the triangle is 2 miles and the base is 6 miles.

Use the formula for the area of a triangle, A = one-half b h, where A is the area of the triangle, b is the base, and h is the height.

Square miles
Please check your answer for mistakes and make sure to explain. if you do this while being correct I will give you a brainliest or whatever its called

Answers

Answer: 6 square miles

Step-by-step explanation:

A =1/2•B•H

A=1/2•6•2

A=6

Step-by-step explanation:

I believe the answer would be 6 square miles
Other Questions
how to i restate this thesis in different words?Ha has lost hope to ever see her loved ones and her country-home again. Textra Plastics produces parts for a variety of small machine manufacturers. Most products go through two operations, molding andtrimming, before they are ready for packaging. Expected costs and activities for the molding department and for the trimmingdepartment for 2017 follow.Direct labor hoursMachine hoursOverhead costsNumber of unitsMachine hoursMolding52,000 DLH30,500 MHMoldingTrimmingDirect labor hoursMoldingTrimming$730,000Data for two special order parts to be manufactured by the company in 2017 follow.Part A27CPart X82B9,800 units54,500 units5,100 MH2,600 MHTrimming48,000 DLH3,600 MH5,500 DLH700 DLH$590,0001,020 MH650 MH2,150 DLH3,500 DLH A prerequisite is a course that must be successfully completed before taking a more advanced course.a. Trueb. False drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. determine weather each pair of lines is perpendicular parallel or neither. What connectors is typically used for the ends of a rollover cable? What are at least one similarity and at least two differences between the ideas expressed in the preambles to the Constitution of the United States and the Constitution of Ecuador?Write your answer in at least three sentences.An optional way you may start your response is:The preambles to the Constitution of the United States and the Constitution of Ecuador both...One way the preambles to the two constitutions are different is... Which expression best estimates -18 -O 18-3-18-3O -18-(-3)O 18-(-3) I really need help on this, I don't get it at all. I need help on all of them Which of the following are true about the resting membrane potential? (Select all that apply.)A. It results from voltage-gated sodium channels remaining open for long periods of time.B. It results from K+ ions diffusing out of the cell.C. It results from the sodium-potassium pump moving more Na+ ions out of the cell than K+ ions into the cell. 7. Find JL.K #MJN5x 16#4x + 34L a 4-month-old breastfeeding infant is at the 10th percentile for weight and the 75th percentile for height. how should the nurse interpret this finding? In a pet store, there are 8 puppies, 10 kittens and 6 parakeets. If a pet is chosen at random, what is the probability of choosing a puppy or a kitten?1234144 What was a major cause of the US recession that began in 2008? arrange the jumble letters to form the correct 1.MAANTINSO2.BEDDENG3.PERKLINHY Which graph best represents -2y =4x - 8 ? ASAP like RIGHT NEOW Find the slope and y-Intercept of the line in the graph. Express the answers as simplified fractions, If necessary. COM ty 6 4 3 3 W 5 07 The slope is m = The y-intercept is b = according to the commission on cancer of the american college of surgeons, the date of diagnosis is: can you help me with this please? Sara has 6 pounds of jelly beans to fill Easter treat bags. Each bag will contain 1\4 of a pound of jelly beans. Does Sara have enough jelly beans to fill 28 treat bags? Tenisha works 40 Hours. A weekAnd earns $550 per week At HereJob. The Company Gives TenishaA Raise, Now She earns $634 Per week.How much Is Tenisha's Rais Per Hour? _______ are the only type of change that can create a brand new change. MacroevolutionGenetic driftMutationsGene flow