what are variables???????​

Answers

Answer 1
the letters in the equation
Answer 2

Answer:

a quantity which during a calculation is assumed to  be capable of varying in value.

example: 4x-7=5

the variable is x

Step-by-step explanation:

hope that helps>3


Related Questions

At birth, Paul's puppy
weighed 0.375 pounds.
What is this decimal as a
fraction, in lowest terms?

Answers

The answer is 3 eights,

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

since 0.375 has three digits after the decimal, it's in the thousandths place.

use the equation (0.375 x 1000) / 1000 to get the fraction 375 / 1000

since it's not in simplified form, you'll need to divide both the numerator and denominator by the highest common factor (the highest possible number which divides both the numbers exactly; via cuemath.com), 125.

use the equation (375 / 125) / (1000 / 125) to get your final answer

375 divided by 125= 3

1000 divided by 125= 8

ans.- 3/8

I’m not very good at math and I need help

Answers

The answer would be 6.00%

Answer:

C

Step-by-step explanation:

First of all it's not that you aren't very good at math it's just that you don't YET understand the concepts,... Believe me when I say that I've been there!!!

To solve this problem you have to look at it as a solve for the unknown problem,... They say that The FORMULA (important) is the following:

S = Ar

This can be written:

S = A * r

They then say that

S = sales tax,

A = cost of the product

r = local sales-tax rate,...

THEN they start giving you information,... they say the COST of a television (cost of the product) is $400 dollars you can now enter this info in you formula,... A = cost of product,... so switch the letter with the assigned info,...

S = $400 * r

...and the sales tax is $24 dollars,... S stands for sales tax so switch the variable for the dollar amount,...

$24 = $400 * r

Now you just have to solve the equation (figure out $400 * what = $24) and easy way to do this is to simply divide $24 by $400,...

$24/$400=0.06,...

0.06 = 6.0% = 6.00%

Hope I helped, You can learn anything!,... Me out,... Chow,...!

3:10
the ratio of blue marbles to green marbles if there are 7 blue marbles for every 10 green marbles - YEAR 6

Answers

Answer:

7 blue marbles : 10 green marbles

Step-by-step explanation:

Please help ASAP thank you, see attachment

Answers

Step-by-step explanation:

1)

TV=TU+UV

32=TU+20

TU=32-20

TU=12

2)

As B is between A and C:

AC=AB+BC

AC=16+12

AC=28

Note:if you need to ask any question please let me know.

penyelesaian dari persamaan |3x + 3| = 13 adalah

Answers

Answer:

x = 10/3 or x = -16/3

Step-by-step explanation:

3x+3 = 13

3x =10

x = 10/3

3x+3 = -13

3x = -16

x = -16/3

Daniel mixed 6 tablespoons of chocolate syrup with 2 pints of milk to make 1 point
chocolate milk. The tape diagram below shows the relationship between
the tablespoons of chocolate syrup and pints of milk used in the chocolate
milk. Use the tape diagram to determine the correct ratio.

Answers

Answer:

I'm pretty sure it is the third one

Step-by-step explanation:

Answer:

2:1 or 2 to 1

Step-by-step explanation:

Can someone help its algebra?

Answers

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

The perimeter is the sum of the 3 sides of the triangle , that is

3x + 2x + 6 + 6x - 3 ( simplify by collecting like terms )

= 11x + 3

Given the perimeter = 36 units , then

11x + 3 = 36 ( subtract 3 from both sides )

11x = 33 ( divide both sides by 11 )

x = 3

Then

base = 2x + 6 = 2(3) + 6 = 6 + 6 = 12 units

height = 3x = 3(3) = 9 units

hypotenuse = 6x - 3 = 6(3) - 3 = 18 - 3 = 15 units

Ivan currently has $ 45 saved. He had been saving $ 9 each week. You spent $ 126 of those savings yesterday. How many weeks have you been saving?

Write an equation that can be used to answer the previous question. First, choose the appropriate shape. Then fill in the blanks with the numbers 45, 9, and 126. Let w be the number of weeks.

please i need the procedure of this pls

Answers

9w + 45 = 126

Ivan earns $9 per week so we would write it as 9w
Add 45 to it because that is what he also saved
Then he spent those savings which was 126.
Now we can find how many weeks he was saving for.

First minus 45 from both sides
9w = 126 - 45 = 81

The divide both sides by 9
w = 9

Ivan has been saving for 9 weeks

Rewrite the equation in slope-intercept form. Then identify the slope and the y intercept of the line
4x + y = 1

Answers

4x = 1 - y ____eqn I

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

The equation of a line in slope- intercept form is

y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept )

Given

4x + y = 1 ( subtract 4x from both sides )

y = - 4x + 1 ← in slope- intercept form

with slope m = - 4 and y- intercept c = 1

Explain what the vertical line test is and how it is used.​

Answers

Answer:

The vertical line test is a way to figure out if a figure on a graph is a function. Imagine a vertical line goes across the graph from left to right. If the line touches two points at the same time, it's not a function.

Answer:

Sample Response: The vertical line test is a way to determine if a relation is a function. This test determines if one input has exactly one output on the graph. If any vertical line passes through more than one point on the graph, then the relation is not a function because two different outputs have the same input.

If the length of the base of a triangle is 7 m and the area of this triangle is 56 square meters, what is the length of the height of this triangle?

Answers

Answer:

treatment iijiijiuej325ufffufuvufuuuuuuuuuuuuuu

Answer:

16m

Step-by-step explanation:

Using the formula A=h_b*b/2

56=h_7*7/2

h_7*7=112

divide both sides by 7

h_7=16

if you make $391 for 17 hours how much would you make in 13 hours

Answers

To find the unit rate, 391/17 gives us 23$ per hour time 13 hours is 299$ total.

Answer:

We would make $299 in 13 hours.

Step-by-step explanation:

Hi there!

We're given:

⇒ We make $391 in 17 hours

To find how much we make in 13 hours, we must first find how much we make in 1 hour. Divide $391 by 17 hours:

391 ÷ 17 = 23

Therefore, we make $23 in 1 hour.

Multiply $23 by 13 hours to find how much we would make in 13 hours:

23 × 13 = 299

Therefore, we would make $299 in 13 hours.

I hope this helps!

Three sets of numbers are shown in the
Venn diagram.
Integers
Rational
Numbers
Whole Numbers
Which of these numbers can be placed in
the shaded area of the diagram? (6.2A |
6.1B, 6.1F)
F 8
G 3
H 17.5
J
Not here

Answers

Answer:

g 3

Step-by-step explanation:

it is in the image

For every penny Sam puts into his bank, Tara puts 4 pennies into her bank. If Sam puts 4 pennies into his bank, how many pennies does Tara put into her bank?
Answer options with 5 options

A. 1

B. 5

C. 7

D. 8

E. 16

Answers

Answer:

E. 16

Step-by-step explanation:

How I solved this is I used a ratio. 1:4 (Meaning 1 penny from Sam is 4 from Tara ). So if Sam has 4, you have to multiply 4 by 4 to. So 4:16. I hope that makes sense, if it doesn't I can explain

Can someone help me with this ?

Answers

Mark drove for 5 hrs
pranav drove for 3 hrs

Distance = speed x time
Pranav =50kmh x 3hrs
= 150 km
* note that they drove the same distance

Speed of mark=distance / time
=150 km / 5hrs
= 30 kmh

-7 = -c - 29 Easy Points

Answers

Hi there!  

»»————- ★ ————-««

I believe your answer is:  

[tex]c = - 22[/tex]

»»————- ★ ————-««  

Here’s why:  

⸻⸻⸻⸻

[tex]\boxed{\text{Solving for 'c'...}}\\\\-7 = -c-29\\-------------\\\rightarrow -c -29 = -7\\\\\rightarrow -c - 29 + 29 = -7 + 29\\\\\rightarrow -c = 22\\\\\rightarrow\frac{-c=22}{-1}\\\\\rightarrow \boxed{c = -22}[/tex]

⸻⸻⸻⸻

»»————- ★ ————-««  

Hope this helps you. I apologize if it’s incorrect.  

What is 75% of 400? Write and evaluate an expression
to find the answer. Then explain how to use the model
to justify the answer.

Answers

Answer:

300

Step-by-step explanation:

0.75 times 400 equals 300

PLEASE!!! Distribute 1/2 (4x -8)

Answers

[tex]\frac{1}{2}(4x-8)=\frac{1}{2}\cdot4x-\frac{1}{2}\cdot8=2x-4[/tex]

Hope this helps :)

[tex]\frac{1}{2}(4x-8)=\frac{1}{2}\cdot4x-\frac{1}{2}\cdot8=\\\\=\frac{4x}{2}-\frac{8}{2}=\boxed{2x-4}[/tex]

what is 40 inch squared into feet squared

Answers

Answer:

0.277778 sq ft.

Step-by-step explanation:

There are 0.0069444444444444 square feet in 1 square inch. To convert from square inches to square feet, multiply your figure by 0.0069444444444444 (or divide by 144) .

Luisa sells stuffed animals.She sells a stuffed elephant for $34.90,and the sales tax is 9% of the sale price.About how much is the sales tax on the elephant

Answers

Answer:

G.$3.15

Step-by-step explanation:

Step 1-

The estimate for the given situation for the amount is $35, the sales tax of the stuffed elephant is:

=35 x 0.09 -  Multiply by the decimal 9%

=$3.15 - Multiply the values

Result- G.$3.15

please help 7 grade math asap!!!!!!! only worry about 11

Answers

-1.3 is farther from 0 because -1.3 is less than negative one, where as 4 fifths is more than negative one. -1.3 is farther.

-3(1- 7v) = 102 how do to solve this problem?

Answers

Step-by-step explanation:

-3(1-7v) = 102

÷ -3 ÷ -3

1-7v = -34

-1. -1

-7v = -35

÷-7. ÷-7

v = 5

Answer:

V=5

Step-by-step explanation:

-3(1-7v)=102

-3+21v=102

21v=102

v=5

Where was George Washington born and raised?

Answers

Answer:

Westmoreland County, Virginia

Find the equation of the perpendicular bisector passing through each segment.
1. (8,4) and (12, 2)
2.(3-6) and (9, 12)​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation: 2Δ≥㏒8,4 and 12,2

Change 36°40' to degrees.

Answers

Answer:

0.6¯1°

Step-by-step explanation:

9. A teacher places seven cards, lettered A-G, on
a table. Which cards show irrational
numbers?

Answers

Answer:

Cards C and E

Step-by-step explanation:

Remember that irrational numbers cannot be written as a fraction of two integers:

Is 10 irrational? No, because 10 can be written as a fraction (ex. 10/1, 20/2, etc.)

Is 6/5 irrational? No, because it is a fraction.

Is π irrational? Yes, because it can't be written as a fraction as its digits continue infinitely without repetition.

Is 11/4 irrational? No, because it is a fraction.

Is 8.25635... irrational? Yes, because the ellipsis shows the digits continue infinitely without repetition, otherwise there would be a bar over the digits to show repetition

Is -7 irrational? No, because it can be written as a fraction (ex. -7/1, -14/2, etc.)

Is 6.31(bar) irrational? No, because the bar shows that the digits 3 and 1 repeat.

Therefore, only cards C and E are irrational.

The cards that represent irrational numbers are C (π) and possibly E (8.25635), as π is a well-known irrational number and E is a decimal with multiple digits. The other options represent rational numbers.\

The cards that show irrational numbers are:

C. π (pi) - π is an irrational number representing the ratio of a circle's circumference to its diameter.

E. 8.25635 - This number is not known to be irrational based on the given information, but as it is a decimal with multiple digits, it could potentially be irrational.

The other options, A, B, D, F, and G, represent rational numbers, either whole numbers or fractions, and are not considered irrational.

To know more about irrational numbers:

https://brainly.com/question/33006214


#SPJ3

How do you write 5.0 × 102 in standard form?

Answers

The answer should be 510
510 hope this helps

You have 2 2/3 ounces of sodium chloride. You want to replicate an experiment that uses 2 3/4 ounces of sodium chloride. Do you have enough sodium chloride? If not, how much more do you need?

Answers

Answer:

No, the sodium chloride is not enough.

[tex]\frac{1}{12}[/tex] ounces of sodium chloride is needed.

Step-by-step explanation:

Given

You have 2 2/3 ounces of sodium chloride.

Step 1 of 1

To replicate an experiment that uses 2 3/4 ounces of sodium chloride.

[tex]=\frac{3}{4}-\frac{2}{3}[/tex]

[tex]=\frac{9}{12}-\frac{8}{12}[/tex]

[tex]=\frac{9-8}{12}[/tex]

[tex]=\frac{1}{12}[/tex] ounces.

Learn more about sodium chloride, refer :

https://brainly.com/question/13114228

Yolanda is buying supplies for school. She buys n packages of pencils at $1.40 per package and m pads of paper at $1.20 each. What does each term in the expression 1.4n+ 1.2m represent? What does the entire expression represent?

Answers

1.4n will represent the price for (n) packs of pencils

1.2m will represents the price for (m) packs of paper

1.4n+1.2m as a whole, will represent her total cost.

PLEASE HELPP!!!!!!!!!!​

Answers

Answer:

answer 2 I think.... hi fellow kpop stan

Step-by-step explanation:

Given sides of the triangle:

3x^2 + 8,2x^2 + x, andx - 3.

We know that the perimeter of a triangle is the sum of all the sides of a triangle.

Perimeter of the triangle,

= 3x^2 + 8 + 2x^2 + x + x - 3

= 3x^2 + 2x^2 + x + x + 8 - 3

= 5x^2 + 2x + 5

Therefore, the perimeter of the triangle is 5x^2 + 2x + 5. Hence, the option A is the correct answer.

Other Questions
Gymnast Clothing manufactures expensive hockey jerseys for sale to college bookstores in runs of up to 150. Its cost (in dollars) for a run of x hockey jerseys is C(x) = 1500 + 10x + 0.2x2 (0 x 150)1. Gymnast Clothing sells the jerseys at $90 each. Find the revenue function.2. Find the profit function.3. How many should Gymnast Clothing manufacture to make a profit? Which ratio is equivalent to 12 Over 2?4 Over 6 24 Over 36 36 Over 6 6 Over 8 According to the cell theory, which describes cells?of multinle cells Approximately how many people in the world speak Spanish? What was Charemaine known for Because the state Supreme Court would pass its legal judgment of the court case, the case was considered to be under state no federal jurisdiction.What does jurisdiction mean, as used in the sentence?A. Court B. JusticeC. GuidanceD. Authority Which of the following producers is most likely to face a relatively elastic supply curve in the short run?an automobile manufactureran artistan international shipping company Grade 5 Sentences WorksheetAre the underlined words the: simple subject complete subjectsimple predicate, orcomplete predicate?My friend is marrying my cousin this weekend. bsjsjdjdnxnxixixmmdsijsnd dx EJEMPLO ACul evento determinante en la lectura reafirma la relacinestrecha entre el narrador y Aquiles?O A. la huida del can de su casaOB. la bsqueda del perro perdidoMi perro AquilesTengo un perro llamado Aquiles. Un da Aquiles sali de la casa porun tnel que l mismo cav en la tierra. Cuando llegu de la escuelay no lo vi, me senti muy triste Sali a buscarlo por los alrededores yles pedi ayuda a todos mis amigos. Todos parecan felices con estaaventura, pero yo sentia mucha ansiedad por la posibilidad de noencontrarlo nunca ms. Al final del dia, casi derrotado y sin muchasesperanzas, atravesamos por un parque y vi que Aquiles estaba conotros perros. Lo llam con un fuerte silbido y, cuando me vio, mereconoci de inmediato Estoy seguro de que debe haber sentidocmo lata mi corazn porque, moviendo la cola con energia de unlado a otro, regres corriendo hacia m. Salt alegre hacia mishombros apoyndose en sus patas doradas. En ese momento mepuse muy contento por saber que Aquiles es tremendamenteinteligente porque sabe cunto lo queremos y necesitamos en casaMe siento muy seguro al lado de Aquiles. Sin duda, Aquiles es mimejor amigo!C. la llegada del cachorro al hogarD. la manera en que se rencuentran What an equation that represents the line. 8. Juan tiene 2/3 aos de la edad de Luis. Dentro de 6 aos la edad de Juan ser de 3/4 la edad de Luis. Cules son las edades de Juan y Luis?A. 3 y 9b. 6 y 13c. 12 y 18d. 9 y 16 5. Who is known as the "Father of FFA? plz help picture added Please Help due tomorrow!! :/ Ill make you the brainlyest Given F is the midpoint of EG. FE is 6x + 7 and EG is 18x - 4. What is the value of x? The cost of parking in a parking garage in Chicago is represented by the equationy x = + 15 20 where y is the total cost (in dollars) and x is the time (in hours). The tableshows the total cost to park in a parking garage in Denver. Which citys parking garagecharges more per hour and by how much more? After how many hours would parking inBoth cities cost the same?Hours, x 2 3 4 5Cost, y 43 51 59 67 A restaurant is making hamburgers. The cooks use 2/3 pound of beef for each hamburger. If the cooks have 30 2/3 pounds of beef, how many hamburgers can they make? Help me! I don't know the answer to this problem I need severe help! Hng cu trong c th l g