What do we call 3/2? (hint: it starts with an r and the last three letters are 'cal'.)

Answers

Answer 1
the answer to your question is reciprocal !
Answer 2
I think it’s reciprocal

Related Questions

⚠️HELP MEEE⚠️ Equations for y and x
(8th grade math)

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

245 = x and y always yea

Luis and his best friend Faith want to spend as much time as possible at the local amusement park this summer, so they’re going to buy season passes. The passes are normally $120 each, but for three days only, they’re on sale: Buy one, get one half off. Luis agrees to wait in line to buy them the season passes, and they’ll split the cost evenly. How much will Faith owe Luis?

Answers

First, we have to find how much it costs in total.
120+60(the pass half off)=180.
Since they decide to split the cost evenly, they will divide the cost by 2
180/2=90. Faith will owe Luis $90.

All of the following expressions have the same value, when x = -2 and y = 4, except _____.

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

When plugged in it is -4(-2)² which equals -16 while the others equal 16

I think the answer is c

At a conference, there are 121 math teachers and 11 science teachers. Write the ratio of math teachers to science teachers in simplest form.
Question 3 options:
A. 11 to 1
B. 1 to 11
C. 11 to 121
D. 121 to 11

Answers

Answer:

It is A: 11 to 1 :)

It's true!

(edited my answer btw, you have to simply also welp)

The answer is A. you have to simply in order to get the right answer. 121 is 11 squared so it can be simplified. hope his helps!

Olivia is making bead bracelets for her friends. She can make 3 bracelets in 15 minutes.

What does the proportionality constant represent in this situation?

Answers

Answer:

1 bracelet/5 minutes

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

Store A charges $20 per t-shirt. They’re having a limited “buy 2, get one free” promotion. You could buy similar t-shirts at Store B, where each shirt is $20 but you have a coupon for $5 off every shirt. Give one good reason to buy from Store A and one good reason to buy from Store B.

Answers

Answer:

It is good to buy from Store A because you can spend $40 ($20 + $20) and get one free. And it is also good to buy from Store B because you can spend $15 ($20 - $5) for each t-shirt.

A unit rate is a rate for one of something.

It is written as a ratio with a denominator of one.

It is best to buy from store A since we will spend less as compared to buying from store B.

What is a unit rate?

A unit rate is a rate for one of something.

It is written as a ratio with a denominator of one.

We have,

Store A:

Cost of one shirt = $20

It has a limited buy two, get one free.

To get three shirts from store A, we spend $40.

Store B:

Cost of one shirt = $20

It has a coupon of $5 off for every shirt bought.

To get three shirts from store B, we spend $45

i.e $15 + $15 + $15 = 45

We see that to get the same number of the same shirt in both stores we spend $5 less in store A.

Thus, it is best to buy from store A since we will spend less as compared to buying from store B.

Learn more about unit rates here:

https://brainly.com/question/28394073

#SPJ2

If the relationship is proportional, what is the missing value from the table?


x

y

–3

9

–5

?

–7

21

–18

–15

15

18

Answers

Answer: 15

Step-by-step explanation: just look at the other patterns and they match up :)

Answer:

Its 15

Step-by-step explanation:

You started with $300, and you spent $115 on Jake. You also set aside money to
cover the sales tax on $300. Now it's your turn to decide exactly what you will
purchase with the money you have left. You calculated the costs and best prices
for sheets, shoes, dressers, and peaches, but you didn't buy anything yet. Now
it's time to make your purchases. Make a list of the things you will buy and how
much each items cost. Explain your purchasing decisions.

Answers

Answer:

Vehicle Sales Price $30,000

Trade-In Value ($5,000)

Rebate ($1,000)

Taxable Amount $24,000

Taxable Amount * 5% $1,200

Step-by-step explanation:

The vehicle sales price is the cash price of the vehicle including any up charges that increase the vehicle price. Taxable up charges include accessories, document fees, transportation fees, anti-theft devices, and more. The sales tax rate is always the rate charged in the purchaser's county of residence, as indicated by the address on the title.  

If the purchase was made out of state, the tax rate will be determined by the purchaser's county residence. Click for more info on out of state purchases.

For example, if someone from Converse County; 5% (6% from April 1, 2013 through November 30, 2015); purchases a vehicle in Denver (7%), the purchaser would pay 5% (6% April 1, 2013 to November 30, 2015).

Important: Wyoming law requires that a bill of sale must be presented to pay sales tax when a vehicle is purchased from a dealer. When a vehicle is purchased from an individual, no bill of sale is required.  

The amount of sales tax due depends on:

- Sales price of the vehicle, and

- The applicable sales tax rate

First, see how much money you can actually spend

300-115-21=164

ok so u have $164

ok now just choose stuff you wanna buy, I will just buy the list of things in the question (sheets, shoes, dressers, and peaches) because I already know the price of them

so the sheet is $18 and buy 1 get 1 50% off, u need 3, so 18x2+9=$45

shoes are 3 for the price of 2 and each pair is 10 bucks, so 3 will be the price of 2 shoes which is 10x2=$20

For dressers, only 2 people want their own so we only need 2, dressers are 12% off $32 which is $28.16 each so 2 of them is 28.16x2=$56.32

In step 3 part b it says how much a dozen costs so im going to assume the family wants a dozen

since 3 is $2 a dozen will be $8 so $8 dollars for peaches

Now add the prices up to find the total money we spent on other things other than on Jake or tax. so 45+20+56.32+8=129.32

since we started with 164 we have enough money for these items, the rest of the money just goes to the family for them to spend i guess, so 164-129.32=$34.68 are given to the family for them to spend.

I spent like 2 hours making this readable so please

follow me

brainliest

heart

1 follow/brainliest/heart=1 less pain because of a question I have to go thru.

Hope this actually helps and isnt wasting ur time lol.

If a+b>a−b, which of the following must be true?

(A) a>b (B) a=b (C) a> 0 (E) b > 0

Answers

Answer:

(E) b > 0

Step-by-step explanation:

a+b > a-b

Subtracting a on both sides,

a+b-a > a-b-a

b > -b

Adding b on both sides,

b+b > b-b

2b > 0

b > 0

Answer:

e. b>0

Step-by-step explanation:

What is the domain of the function y = 10 - 5x?
A. x ≤ 2 B. x ≥ 2
C. all real numbers D. not here

Answers

Answer:

Domain is equal to x. The answer is D.

Step-by-step explanation:

The only answer is D, because the answer is 2 which isn't present

D because there’s no 5x or 10 and there’s no way you can get it with a two

The average cost of a bag of popcorn at the movie theater was $3.50 in 1995 and $4.75 in 2015. Find the percent of change in the price of a bag of popcorn from 1995 to 2015 and classify as a percent increase or percent decrease.



A. 26.3% decrease


B. 26.3% increase


C. 35.7% decrease


D. 35.7% increase

Answers

I believe the answer is B because it seems reasonable that it is an increase, because it goes from 3.50 to 4.75, plus a 35.7% increase seems like it is a little too high. Sorry if incorrect.

The large bag of popcorn cost $8.50 while the small bag of popcorn cost $5

What is an expression?

An expression is any mathematical statement which consists of numbers, variables and an arithmetic operation between them.

Here, we have,

Variables are letters use to represent number in an equation.

Therefore,

Let

x = cost of small bag of popcorn

y = cost of large bag of popcorn

A large bag of popcorn cost $3.50 more than a small bag of popcorn. Therefore,

y = 3.50 + x

A movie theatre sells 12 large bags of popcorn and 25 small bags of popcorn for $227. Therefore,

12y + 25x = 227

Let's combine the equation

y - x = 3.50

12y + 25x = 227

12y  - 12x = 42

37x = 185

x = 185 / 37

x = 5

Therefore,

y = 3.50 + 5

y = 8.50

learn more on algebraic expression here:

brainly.com/question/12289581

#SPJ2

complete question:

A movie theater sells 12 large bags of popcorn and 25 small bags of popcorn for $227. A large bag of popcorn cost $3.50 more than a small bag of popcorn. how much does each size cost?

Find all numbers whose absolute value is -5.

If there is more than one, separate them with commas.

Answers

There are none. Absolute values are always positive

The answer is none hope this helps

The ratio of 7:8:9=__:12:__
What do the blank spaces represent?

Answers

Answer:

10.5; 13.5

Step-by-step explanation:

7:8:9=_:12:_

8 is corresponding to 12

12/8=1.5

8*1.5=12

So, multiply 7 & 9 by the same value (1.5) to get the answer.

7*1.5=10.5 or 10 1/2

9*1.5=13.5 or 13 1/2

The ratios are:

7:8:9=10.5:12:13.5

The blank spaces are 10.5 and 13.5 respectively.

Hope this helps ;)

1st blank = 10.5
Second blank = 13.5

Can someone help pls

Answers

Answer:

Step 1: Given

Step 2: Distributive Property

Step 3: Simplify

Step 4: Addition Property of Equality

Step 5: Simplify

Step 6: Division Property of Equality

Step 7: Given

Add-on:

Just saying next time you should pay attention in class.

anyways, hope this helps.

Answer:

yes i can help you

Step-by-step explanation:

Lisa has $250.00 to spend on plants. She buys 3 bushes at $65.82 each. How much money does she have left to spend on other plants?

Answers

Answer:

$52.54

Step-by-step explanation:

Answer:

$52.54

Step-by-step explanation:

You first multiply 3 by $65.82 to determine the total amount of money you have spent. Then you take that answer($197.46) and subtract it from her starting budget to determine how much money she has left.

please answer the questions and give explanation.

Answers

It doesn’t show pic or question

Answer:

there's no pic or question

There are 18 apple trees in my orchard. If I can harvest the fruit from 1 ⅔ trees each day, how many days will it take to harvest the entire orchard?

Answers

11 is your answer your welcome

Simplify by dividing.
(- 5/8) / (- 3/4)

Select one:
a. 20/24
b. - 20/40
c. - 15/32
d. 15/32

I know its not b or c plz help

Answers

the answer that i got is D. 15/32
It is A because it is not b or c cuz it is negative and d is not even applicable and you would do LCC you would leave ( the first fraction alone) change( change the division sign to multiply)change ( switch numerator and denominator)

Please help me with these two questions!!

Answers

Answer:

In that website (edmentum) you can actually just type something random in the box and then submit it.

Step-by-step explanation:

Thanks my answer if this helped or helps you in the future.

wowowowoowowowowowooooo omg mom stay

Olivia is making bead bracelets for her friends. She can make 3 bracelets in 15 minutes.

What does the proportionality constant represent in this situation?

Answers

3:15 is the answer to the question
3 hours and 15 seconds! 3:15*

A bakery can make 4 cheesecakes for every 5 blocks of cream cheese. Which table represents the relationship between the number of cheesecakes the bakery makes and the number of blocks of cream cheese the bakery uses?
A
\text{\footnotesize Cheesecakes}Cheesecakes \text{\footnotesize Cream Cheese} \newline \text{\footnotesize (blocks)}Cream Cheese
(blocks)
88 1010
1616 2020
2020 2525
B
\text{\footnotesize Cheesecakes}Cheesecakes \text{\footnotesize Cream Cheese} \newline \text{\footnotesize (blocks)}Cream Cheese
(blocks)
44 55
88 1515
1616 2525
C
\text{\footnotesize Cheesecakes}Cheesecakes \text{\footnotesize Cream Cheese} \newline \text{\footnotesize (blocks)}Cream Cheese
(blocks)
44 55
88 99
1616 1717
D
\text{\footnotesize Cheesecakes}Cheesecakes \text{\footnotesize Cream Cheese} \newline \text{\footnotesize (blocks)}Cream Cheese
(blocks)
88 1010
1010 1212
1212 1414

Answers

No entiendo inglés podes traducirlo porfa para ayudarte kingsobdbdjsk

gcf help help plz i need help

Answers

Answer:

9

Step-by-step explanation:

9/27 divided by 9 = 1/3

Answer:

27

Step-by-step explanation:

with GCF's you can only go bigger and 27 is the biggest one out of the options and also fits divides into both numbers 9 and 27 with no remainder  (example: 27 divided by 9 is 3 and 27 divided by 27 is 1)

A large community college has professors and lecturers. The total number of faculty members is 136. The school reported that they had 6 professors for every 11 lecturers. How many professors does the community college employ?

Answers

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

6+11=17, 136/17=8 8 sets of 6 professors and 11 lecturers, 6*8=48 professors

what is the answer?????

Answers

1/3 is equivalent to 0.333 (repeating)                        

it’s 1/3 definitely

a country will produce 3000 missels this year. each of the short range missles costs $200,000 to produce. Each of the medium range missles cost $300,000 to produce. the ratio of the number of short range to medium range missles to long range missles the country plans to produce this year is 3:3:4. the country plans to use $870,000,000 to produce these missles. how much does it cost to produce longe range missles?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

3000/10=300   300=10% of total missiles

300*3=900(30%)   That country (assuming it is Iran) would produce 900 short missiles and 900 medium missiles. 3000-900(2)=3000-1800=1200.

Iran will produce 1200 long range missiles.

For the cost of the missiles,

200,000*900=180,000,000. 300,000*900=270,000,000.

870M-(180M+270M)=870M-450M=420M

420,000,000/1200=350,000.

Long Range Missiles are $350,000 each... got me thinkin bout buying some...

Al's Produce Stand sells 6 tomatoes for $0.90. Barbara's Product stand sells 11 tomatoes for $1.54. Which produce stand has the better buy on tomatoes?

Answers

Answer:

Barbara's Product

Step-by-step explanation:

well first you see how many more tomatoes there are. there are 5 more  tomatoes from Barbara's Product than Al's Produce. but all your doing is subtracting the amount of money they both get. the amount of money is that Barbara's Product has $0.64 more then Al.

Answer:
It would be the Barbara stand
Explanation:
if you divide 1.54/11 = 0.14. And if you divide Al’s produce 0.90/6= 0.15. So it’s Barbara stand because they sell the tomatoes for the lowest. Hope this helped

I NEED THIS ASAP. PLZ HELP

Answers

Answer:

i dont even know

Step-by-step explanation:

Answer:

Translate every point (A,B and C individually) 5 units up and 4 units right.

Step-by-step explanation:

^

When Stacey’s son, Kevin, solved the problem, he changed the equation from part C to one that didn't have any fractions. In other words, he eliminated the denominator on both sides of the equation 9/2=x/24. Explain how to get rid of both denominators in the equation .

Answers

I would try to find out was 24/2 is in order to get x because 24/9 will give u a decimal

What is -2 < 3t-2 ≤ 10? Plz show your work I need this by tomorrow I will give brainliest to the person who answers quickly WITH YOUR WORK! plz i need this. Don't forget the less than 10 part.

Answers

The answer would be 1t !!

WILL GIVE BRAINLIEST! IF YOUR RIGHT!!!
Match the number to the MOST SPECIFIC classification.
options:

200%

-9

√30

1.

Real
2.

Rational
3.

Integer
4.

Whole
5.

Natural
6.

Irrational

Answers

200% -real
-9- integer
/30 -rational
200% is a rational number because it can be converted to a decimal
-9 is an integer because integers are all negative and positive numbers
The square root of 30 is an irrational number because I looked it up
Other Questions
What is and is not meant by the following teachings of the Christian faith? (The essentials and the objections).Concisely summarize main points and include what you find most or least compelling in Morse's presentationof each doctrine. The Word of God The Being of God If the exchange rate between the U.S. Dollar and Japanese Yen is JPY/USD - 20, this means: AO 20 yens $20. BO $20 20 yens. CO $1 = 20 yens. DO 1 yen = $20. A car is traveling at 114 m/s and changes its velocity to 77 m/s in 9 sec.What is the car's acceleration? A business owner is choosing between two alternatives. The first cost of the first alternative, Alternative I, is P17,500 and its salvage value after 4 years is P5,300. Using this alternative he will earn P2,400 annually, but it will also cost him P900 per year to maintain and use this alternative. The first cost of the second alternative, Alternative J, is P15,000 and its salvage value after 4 years is P5,200. Using this alternative he will earn P1,200 annually, but his annual maintenance cost is increasing by P200 each year starting at P1,000 on the first year. At an interest rate of 15% per year, compounded semi-annually, which should be selected on the basis of a present worth analysis? How much cheaper is the betteralternative among the two? Round off your final answer to the nearestten peso. which of the following actions by the federal reserve would result in a decrease in the money supply? a) decreasing the discount rate b) changing the federal income tax rates c) decreasing the reserve requirement d) selling securities in the open market PLEASE HELP LAST ATTEMPT THANK YOU!1/2 Question 7 of 11 View Policies Show Attempt History Current Attempt in Progress Your answer is partially correct. Blossom Company reported net sales of $263,000, cost of goods sold of $157,800 In the U.S., who has the power in government? need this fast plz help Accounts payable (AP) are amounts due to vendors or suppliers for goods or services received that have not yet been paid for.The sum of all outstanding amounts owed to vendors is shown as the accounts payable balance on the company's balance sheet.The increase or decrease in total AP from the prior period appears on the cash flow statement.Management may choose to pay its outstanding bills as close to their due dates as possible in order to improve cash flow.AP is an important figure in a company's balance sheet. If AP increases over a prior period, that means the company is buying more goods or services on credit, rather than paying cash. If a company's AP decreases, it means the company is paying on its prior period debts at a faster rate than it is purchasing new items on credit. Accounts payable management is critical in managing a business's cash flow.A company's total accounts payable balance at a specific point in time will appear on its balance sheet under the current liabilities section. Accounts payable are debts that must be paid off within a given period to avoid default. At the corporate level, AP refers to short-term debt payments due to suppliers. The payable is essentially a short-term IOU from one business to another business or entity. The other party would record the transaction as an increase to its accounts receivable in the same amount.What is the difference between accounts payable (AP) and accounts receivable (AR) The factor that influences people's buying plans and varies moving along a demand curve is Preferences Prices of related goods income Price of the good Advantages and Disadvantages of UML: Which Side are You on?"UML [Unified Modelling Language] is a versatile visual language that is used to model a software system. The software industry has been divided in its opinion regarding the use of UML diagrams. While some see it as an integral part of software systems and development, there are a significant number of people that deem it completely unnecessary." Rachel OliverReflection Question:What is your position on the use of UML diagrams in the software development process? Review the advantages/disadvantages of UML presented in the article and in the course material, and draw on your prior knowledge (projects, work experience, etc.) to defend your position.you have to do reflection question in a proper manner and explain the all parts of the question. Catherine bought 7 candy bars and 4 soft drinks from the concessionstand. The soft drinks cost a total of $2. Catherine's total bill was $5.50.What equation would you used to find the cost of the candy bars? * Please help with this chemistry question, please included step by step of how to do it. Thank you! FactSet's Estimate database provides quarterly and yearly target price for key global commodities. True False What is the difference between a leader and a manager?Leadership and management?Please answer clearly and understandable. Thank You. Many businesses issue loan notes, which carry the right forholders to convert them into ordinary shares in the same businessat a later date. Why might a business choose to issue convertibleloan not Please help and give the explanation!! Evaluating expressions with integers PLEASE I NEED THEM NOW ITS 9:19 AND ITS DUR AT 8:00 AM I NEED SLEEP ANYONE PLEASR HELP Balance sheet information LO32 through LO34Real World FinancialsTarget Corporation prepares its financial statements according to U.S. GAAP. Targets financial statements and disclosure notes for the year ended February 1, 2020, are available in the Connect library. This material also is available under the Investor Relations link at the companys website (www.target.com).Required:Does the company separately report current assets and long-term assets, as well as current liabilities and long-term liabilities?Are any investments shown as a current asset? Why?In which liability account would the company report the balance of its gift card liability?What method does the company use to depreciate its property and equipment? At a particular sea level location at a particular time the atmospheric pressure is 14.8 lbs/in^2 and the temperature is 80 degrees F. Estimate the temp, pressure , and air density at an altitude of 8,000ft? 18,000 ft? Note: You must modify the standard atmosphere model using the given values for sea level air pressure and temperature How long ago was the first major advance of glaciers across the central US? ____________________2) The most recent (the final) glacial advance is associated with young drift.These glaciers began to melt and retreat northward how long ago? ______________________3) Define the term drift. __________________________________________