What expression is equivalent to 23x?
A.) 5(3x) + 8x
B.) 2x + 6x + 12x
C.) 4(4x + 2x)
D.) x + x + x + 19x

Answers

Answer 1

Answer:

multiply 5 times 3 that is equal to 15.

15 plus 8 is equal to 23 and add the x.


Related Questions

Convert 39/4 into a mixed number.

Answers

Answer: The answer is 9 3/4.

Step-by-step explanation: When converting an improper fraction to a mixed number, the first step to take is figure out how many times the denominator goes into the numerator. The number 4 goes into 39

9 times(4 x 9 = 36). The remainder 3 becomes the numerator of the denominator 4, therefore 39/4 converted to a mixed number is 9 3/4.

Answer:

9 3/4

Step-by-step explanation:

as an estimation we are told 5 miles is 8km convert 60km to miles

Answers

Answer:

60km is 37 Miles

it is a decimal- 37.2 Miles

Step-by-step explanation:

divide 60 by 1.609

Answer: using this we can say that 60km is 37.5 miles

Step-by-step explanation:

first you divide 60 and 8 which gives us 7.5

using this we multiply 7.5*5=37.5

A= 1/2bh
solve for b

Answers

Ok done. Thank to me :>

Answer:

A = bh ( multiply both sides by 2 to clear the fraction )

2A = bh ( divide both sides by h )

b=2A/H

Step-by-step explanation:

if 5/7 of x is 5/21 then what's x?

Answers

[tex] \frac{5}{7} \: \: \: of \: \: \: x = \frac{5}{21} \\ = > \frac{5x}{7} = \frac{5}{21} \\ = > 5x = \frac{5}{21} \times 7 \\ = > 5x = \frac{5}{3} \\ = > x = \frac{5}{3} \times \frac{1}{5} \\ = > x = \frac{1}{3} [/tex]

Answer:

[tex]x = \frac{1}{3} [/tex]

Hope you could get an idea from here.

Doubt clarification - use comment section.

The Suarez family paid $16.00 for 4 movie tickets. How much would they have paid for 12 tickets?

Answers

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

Each ticket costs 4 dollars.

How much money should be invested every quarter at 9% per year, compounded quarterly, in order to have $3000 in 8 years? (Round your answer to the nearest cent.)

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

$6,146.76.

Three friends live in three different states. Monica lives in Rhode Island, Anthony lives in Ohio, and Thomas lives in Colorado.
a.) Determine the sales tax rate in each state.

Answers

Sales tax in Colorado is 2.85%, in Ohio is 5.50%, and in Rhode Island is 7%.

Colorado: 3.50 = 1003.60 = X3.60 x 100 / 3.50 = X360 / 3.5 = X102.85 = X2.85% = Sales tax

Ohio: Y = 1.055X10 x 1.055 = Y10.55 = Y10 = 10010.55 = X10.55 x 100 / 10 = X1055 / 10 = X105.5 = X5.5% = Sales tax

Rhode Island: 10 = 10010.70 = X10.70 x 100 / 10 = X1070 / 100 = X107 = X7% = Sales tax

Therefore, sales tax in Colorado is 2.85%, in Ohio is 5.50%, and in Rhode Island is 7%.

Learn more about maths in https://brainly.com/question/25866144

-2.7f + 0.3f - 16 - 4=

Answers

Answer:

-2.4f or -8 1/3

Step-by-step explanation:

I am not sure what should be at the end of the equal sign but if it is to simplify it would be -2.4f-20

If you want to solve then you get -2.4f=20 so f=-20/2.4 which equal to -8 1/3

Ms.Thomas ordered 5 pencil packs, n notebooks, and 5 sets of makers. Write an algebraic expression that represents the cost of Ms.Thomas’s order

Answers

5(1.50)+5(2.50)+2n
or
7.5+12.5+2n
20+2n= Cost

what is
The lines shown below are parallel. If the green line has a slope of -3/7
the slope of the red line?

Answers

if the lines were parallel they would have the same slope. if the lines were perpendicular then the slope would be the negative reciprocal slope. The answer to your question would be -3/7.

9. Belinda makes 5 gallons of fruit punch per day. How many gallons will she make in a week?​

Answers

Answer:

35 gallons

Step-by-step explanation:

one week = 7 days

5 gallons per day

one week = 7 days * 5 gallons

= 35 gallons in a week

hello need help question below​

Answers

What’s the question?

limx→0
tan x − x
x − sin x

Answers

Answer:

Please understand me download an math algebra in play store

Which of the following expressions is equivalent to log 5 - k log 2?


Select one answer

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

log5- klog2= log5-log2^k = log(5/2^k)

A dump truck is filled with 82.16 pounds of gravel. It drops off 77.29 pounds of gravel at a construction site. How much gravel is left on the truck?

Answers

Answer:

4.87lbs

Step-by-step explanation:

82.16-77.29=4.87

What is 3894 x 6? Use the distributive property to solve.

Answers

Answer: 23,364

Step-by-step explanation:6 x 3000 + 6 x 800 + 6 x 90 + 6 x 4

Sal bought x shares of a stock that sold for 31.50 per share. He paid a 1% commission on the sale. The total cost of his investment, including the broker fee, was $5,726.70. How many shares did he purchase.

Answers

Answer:

180

Step-by-step explanation:

add 1% to 31.50 to get 31.815

then take the total 5276.70 and divide by 31.815

*Write each expression*
4) the difference of five and a number w
5) double a number
6) the sum of seventeen and a number y
7) twelve less than the product of m and two
8) eleven less a number

Answers

Answer:

5-w

2n

17+y

2m-12

n-11

(n stands for number)

Identify the first five terms of the sequence in which a1 = 3 and an = 4an−1− 5 for n ≥ 2.

Answers

Step-by-step explanation:

a1 = 3

an = 4an-1 - 5

a2 = 4×3 - 5 = 12 - 5 = 7

a3 = 4×7 - 5 = 28 - 5 = 23

a4 = 4×23 - 5 = 92 - 5 = 87

a5 = 4×87 - 5 = 348 - 5 = 343

Answer:

3, 7, 23, 87, 343

Step-by-step explanation:

Using the recursive rule and a₁ = 3 , then

a₂ = 4a₁ - 5 = 4(3) - 5 = 12 - 5 = 7

a₃ = 4a₂ - 5 = 4(7) - 5 = 28 - 5 = 23

a₄ = 4a₃ - 5 = 4(23) - 5 = 92 - 5 = 87

a₅ = 4a₄ - 5 = 4(87) - 5 = 348 - 5 = 343

A video store offers two yearly pricing plans: A. $10.00 charge plus $2.50 for each movie rented. B. $4.00 charge (total) for the first 4 movies rented plus $3.00 per movie. How many movies will a person need to rent in order to spend an equal amount of money using either plan?

Answers

Answer:

  36

Step-by-step explanation:

The cost of renting n movies using Plan A is ...

  c = 10 +2.50n

The cost of renting n movies using Plan B is ...

  c = 4 +3(n -4) . . . . for n ≥ 4

The two costs are equal when ...

  4 +3(n -4) = 10 +2.50n

  0.50n = 18 . . . . . . . . . . add 8 -2.50n and simplify

  n = 36 . . . . . . . . . . multiply by 2

A person would have to rent 36 movies to spend the same using either plan.

Write 0.511 as a fraction.

Answers

Answer:

511 / 1000

Step-by-step explanation:

0.511 = 511 / 1000

Answer:

511/1000

Step-by-step explanation:

Steps to convert 0.511 into a fraction:  

Write 0.511 as 0.511/1

For each digit following the decimal point, multiply both the numerator and denominator by ten:

0.511/1

          = 0.511 * 1000/ 1 * 1000 = 511/1000

As an aside, the entire number-integral section is: blank.

The decimal component is as follows: 0.511 = 511/1000

The following is the complete breakdown of simple fractions: 511/1000

 

An angle measures 136°. What is the measure of its supplement?

Answers

Answer:

44⁰.

Step-by-step explanation:

Its supplement = 180 - 136

= 44 degrees.

what ratio is equivelant to 5 : 4

Answers

Answer:

1.25 to 1

Step-by-step explanation:

5/4 = 1.25 4/4 = 1 So the ratio is 1.25 to 1

Which of the following is a correct interpretation of the expression 3+(-7)
Thanks

Answers

[tex]\huge\underline\mathtt\colorbox{cyan}{3-7}[/tex]

Step-by-step explanation:

The correct interpretation of 3+(-7) is 3-7, simply

Answer:

The answer will be

3+(-7)

The sum of positive and negative is negative

So 3+(-7) is 3-7

= -4

Step-by-step explanation:

Hope it helps

Please Mark as brainliest

Michael has 13 dollars in his wallet. His father gives him his allowance for the week. Now Michael has 18 dollars. How many dollars did Michael's father give him?

Answers

Answer: 5 Dollars

Step-by-step explanation: You only have to substract 13 of 18, the answer of that is 5.

18-13=5
Michaels after give him $5

Graph the equation 2x - y = -3

PLEASE HELP, I HAVE NO IDEA HOW.

Answers

Step-by-step explanation:

Lets assume that x=0

Therefore- 2×0-y= -3

                0 - y =-3

Therefore y = -3

Then lets take now the before equation

2x - 3= -3

2x = -3+3

2x=0

x=0÷2

∴ x= 0

Answer is- 0,-3

See image

You have to change the equation so it's in the form y=mx+b.

b is the y-intercept and it is a good starting point and m is the slope and it tells you directions to the next point (also how steep or flat and if it's going up or down) See image

At the beginning of spring, Eva planted a small sunflower in her backyard. When it was first planted, the sunflower was 5 inches tall. The sunflower then began to grow at a rate of 2.5 inches per week. How tall would the sunflower be after 4 weeks? How tall would the sunflower be after
w
w weeks

Answers

Answer:

A=15 inches. B=h=5+2.5w inches

Step-by-step explanation:

Our starting height is 5 inches.

It grew at a constant rate of 2.5 inches per week.

A. How tall after 4 weeks?

Well, we can solve by making an equation.

height=5inches+2.5(x)

In this situation, x is 4.

Height will be 15 inches.

B. This is just asking for the equation.

We already did that in part a!

We just need to switch x out with w.

h=5+2.5w

which cost the most per tablet
50 individually wrapped pain reliver talets for 9.50, 100 tablets in a bottle for 6.32 or 500 tablets in a bottle for 13.42

Answers

Answer:

It is C. 500 tablets in a bottle for 13.42

Step-by-step explanation:

9.50/50 = 0.19 cents per individually wrapped pain reliver tablets.

6.32/100 = 0.06 cents per tablets in a bottle.

13.42/500 = 0.02 cents per tablets in a bottle.

someone actually help :((( need to finish exam before 12 !!
f(x)=17,000(0.87)x

The value of a certain SUV, in dollars, x years from its model year can be predicted by the exponential function shown in the table.

x| 0| 1| 2| 3| 4| 5|
g(x)| 21,000| 18,690| 16,634.10| 14,804.35| 13,175.87| 11,726.52|

How much more will the SUV be worth than the car 5 years after their model years? Round your answer to the nearest cent.

Answers

Using the exponential function, it is found that the SUV is worth $3,253.36 less than the car after 5 years.

The exponential function for the value of the SUV, after x years, is given by:

[tex]f(x) = 17000(0.87)^x[/tex]

Hence, after 5 years, the value is:

[tex]f(5) = 17000(0.87)^5 = 8473.16[/tex]

From the table, after 5 years, the car is worth $11,726.52.

11726.52 - 8473.16 = 3253.36.

The SUV is worth $3,253.36 less than the car after 5 years.

To learn more about exponential functions, you can take a look at https://brainly.com/question/25983065

At the start of summer break, Jada decided to save some of the money she earned helping out her
neighbors to use during the school year. Jade starts by putting $20 into a savings jar in her room
and plans to save $10 a week.
a.
What is the total amount Jada will have saved after 1 week?

Answers

Answer:

$90

Step-by-step explanation:

1 week=7 days

(7*10)+20=90

Other Questions
11. Select the proper order from least to greatest for 2/3, 7/6, 1/8, 9/10.O A.1/8, 2/3, 9/10, 7/6O B.2/3, 9/10, 7/6, 1/8O C.7/6,9/10, 2/3, 1/8O D. 1/8, 9/10, 7/6, 2/3 PLEASE HELP ME!!!!!!! Explain why stationary waves are seen only certain frequencies (3 marks) Which amendment to a law made it illegal to discriminate based on pregnancy? Which law was amended? The (Blank) amendment to the (Blank) law made discrimination based on pregnancy illegal.First one has a list of these three options.ADAPDAADEASecond one has a list of these three options.Title VIITitle ITitle IV what is the recommended depth of compressions in infants Explain the effects of good deeds in a society in a comprehensive manner. A plant uses the energy from sunlight to create oxygen and glucose from carbon dioxide and water which statement is true about the changes that have occurred The chart shows the sizes and prices of different sized boxes of Alex's favorite cereal. -10+16 divided by (-2)+7*Please show work!* identify the types of the given viewing materials encircle all the print materials underline all the non-print materials Which is the best example of a down payment?A. Margo leases an apartment and pays $500 cash as a security deposit when she moves in.B. Robby pays 10 percent cash up front and gets a loan for theremaining 90 percent of the cost of a condominium.C. Billy orders a piano, pays half the cost up front, and has to pay the other half when the piano is delivered.D. Jan signs a cell phone plan that includes a little of the cost of her new phone as part of her bill every month. A ti 1 of 1 el auto anoche. (daar, pretrito). Find the equation of BOTH tangent lines to the circle (x+4)2 + (y-3)2 = 25 along y=6 can some one make me a pandora account and give me the email and the password to it please make list of the types of calls or tissues you would expect to find in a vascular bundle What actions did the national government take to organize and govern the country's western lands? The end and the beginning A cat gave birth to 3 kittens who each had a different mass between 147 and 159 g. Then the cat gave birth to a 4th kitten with the mass of 57 g. How will the birth of the 4th kitten affect the mean and median? Directions: Identify the elements and principles of arts that can be figured out from the following pictures Write your answers on a separate sheet of paper. (10 points) al 2. 4. Where should athlete movement start from?1.universal squat position 2.universal start position3.universal athletic position4.universal jumping position