Answer:
Step-by-step explanation:
345 degrees is between 270 and 360 which is quadrant 4.
Answer:
It is in the 4th quadrant
Step-by-step explanation:
It is more than 270 degrees...
if it was less, then it would be in the 3rd
(12) The farmer's marker has 5 tomatoes for $3.10. What is the unit price? *
Answer:
3.1/5
Step-by-step explanation:
.62 a tomato. or 62 cents $0.62
Diego measured the diameter and circumference of several circular objects and recorded his measurements in the table.one of his measurements is inaccurate. Which measurements is it? Explain how you know
Answer:flying disc
Step-by-step explanation:
Because you times 23 by 3.14 to get the circumference
You should know this because you are in college and I’m in seventh grade
If the diameter of a circular object is 'd' units, circumference of the object will be represented by,
Circumference = [tex]\pi d[/tex]
Now we will evaluate the circumferences of the different objects by the given measures of the diameters.
For Half dollar coins,
[tex]C=\pi (3)[/tex]
[tex]\approx 10[/tex] cm
For a flying disc,
[tex]C=23\pi[/tex]
[tex]\approx 72[/tex] cm
For a jar lid,
[tex]C=8\pi[/tex]
[tex]\approx 25[/tex] cm
For a flowerpot,
[tex]C=15\pi[/tex]
[tex]\approx 48[/tex] cm
Therefore, circumference of a flying disc is not correct.
Lear more,
https://brainly.com/question/4268218
Find the slope of the graphed line
Answer:
5/3
Step-by-step explanation:
use the rise/run tactic
Some automobiles have four-button locks. To gain entry, push each of the four buttons, in a particular order, to unlock the door. How many different six-digit codes are possible?
Answer:
their are five diffreant codes.
Step-by-step explanation:
There are 360 different ways in which we can gain entry to the automobile.
What are permutation and combination?A permutation is an arrangement of things where order matters, AB and BA are two different permutations.
The combination is a selection of things where order does not matter, AB and BA are the same combinations.
Given Some automobiles have four-button locks.
To gain entry, push each of the four buttons, in a particular order, to unlock the door.
Here the order matters so we'll use permutation.
We know the permutation of n different things taken r at a time is [tex]^nP_r[/tex].
∴ Permutation of 6 digits taken 4 at a time is [tex]^6P_4[/tex].
= 6!/(6-4)!.
= 6!/2!.
= (6×5×4×3×2×1)/2×1.
= 360 ways.
learn more about permutation here :
https://brainly.com/question/1216161
#SPJ2
3 serving of a fruit punch recipe serves 36 people. How many people can be
served by 8 servings of a fruit punch recipe?
Answer:
96
Step-by-step explanation:
If 3 servings of fruit punch serves 36 people, we can divide to find out that 1 serving of fruit punch serves 12 people.
Next, you can multiply to figure out that 8 servings servers 96 people (8x12 = 96)
~theLocoCoco
Answer get 100 points and Surprise
Answer:
a. TRUE.✅
b. FALSE.❌
c. FALSE❌
d. TRUE.✅
Step-by-step explanation:
To determine if each statement is true or not, let's find the slope/unit cost of each lotion.
Slope of lotion C using a point of line C, (6, 3):
Slope/unit cost = y/x = 3/6 = $0.50 per oz
Slope of lotion D using a point of line D, (4, 3):
Slope/unit cost = y/x = 3/4 = $0.75 per oz
Now let's determine whether each statement given is true or false:
a. Statement A is TRUE. Lotion C cost $0.50 per oz ✅
b. Statement B is FALSE. Lotion D cost $0.75 per oz not $2.00 per oz.❌
c. Statement C is FALSE. Lotion D is more costlier because it has a greater slope than C.❌
d. Statement D is TRUE because for any amount on the x-axis, the cost of lotion D is always greater than that of lotion C.✅
Answer:
a. t
b. f
c. f
d. t
Step-by-step explanation:
hope i helped
What is the slope of the line through (-1, 4) and (1, -2)?
A. 1/3
B. 3
C. -3
D. 3
Answer:
C.
Step-by-step explanation:
Using the slope formula:
(-2-4)/1-(-1)
-6/2
-3
The slope is -3!
Hope this helped!
6<-6(x+2)
the < has a line under it
Answer:
6<-6(x+2)
6<-6x-12
6+12<-6x
-3<x
the<has a line under it
Last week Matilda earned $103.50 for babysitting nine hours. She will earn $138 this week when she works for twelve hours. Which of the following equations could Matilda use to find the constant of proportionality if she earns the same hourly rate?
Answer:
11.5
Step-by-step explanation:
103.50 divided by 9 is 11.5
The 20% tip on
a $42 meal
Answer:
$8.4 hskshskshsjsjjsj
Find the range of the function for the domain {−3, 1, 4.5}. y = −x + 1
Answer:
y=x200/629 - 200/629
X= 1
Answer:
The answer would be D.(4,0 -3.5)
Step-by-step explanation:
Plzzz help worth have of my grade will give brainliest and I only want answers from 8th grade or up
Answer:
15 dollars
Step-by-step explanation:
you go to the very top of '99 and see where you fall in between 16 and 14
Si la base de un rectángulo mide 4 metros cuánto sería su medida de altura
Answer:
????
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
3m ? creo que es 3 metros
no estoy segura
perdon
someone help geometry
Factor 25x2 + 10x + 1.
(5 x + 1)2
(25 x + 1)( x + 1)
(5 x + 1)(5 x - 1)
Answer:(5x+1)2
the two is on the top
Three radical expressions have different radicands and, when simplified, are like radicals
Answer:
If all three radical expressions can be simplified to have a radicand of 3xy, than each original expression has a radicand that is a product of 3xy and a perfect square.
Choose Yes or No to tell whether the expressions are equivalent. 1. 4(5c + 3) and 9c + 7 yes or no 2. 10f – 10 and 2(8f – 5) yes oe no 3. 12g + 21 and 3(4g + 7) yes or no 4. 6(4j – 6) and 24 – 36j yes or no
Answer:
1) No
2) No
3)Yes
4)No
Step-by-step explanation:
Distributive property: a(b + c) =a*b + a*c
1) 4(5c + 3) = (4*5c) + 4*3
= 20c + 12
NO
2) 2(8f - 5) = (2*8f) - (2*5)
= 16f - 10
NO
3) 3(4g + 7) = (3*4g) + (3*7)
= 12g + 21
YES
4) 6(4j - 6) =(6 * 4j) - (6*6)
= 24j - 36
NO
Big burger is offering a value meal that includes a burger, and two side items such as fries, salad or drink. each if the side items costs the same amount. the price of the meal is $12. The burger cost $7. -an equation that represents the cost of the meal and calculate the price of one of the side items. - solve the equation, showing your work and steps -explain what your solution means mi
Answer:
2 1/2 dollars per side
Step-by-step explanation:
7 + 5 is 12 so half of five ( 5$ is the price of two sides ) is 2 1/2 and 2 1/2 is the price of one side.
( sorry if it is confusing ^O^ )
What is the answer for this
Answer:
C
Step-by-step explanation:
EASY POINTSSSS AND BRAINLIEST
A recipe for orange water says, "Mix 3 teaspoons yellow water with 1 teaspoon red water". For this recipe, we might say: "The ratio of teaspoons of yellow water to teaspoons of red water is 3:1.
1. Write a ratio for 2 batches of this recipe.
Two batches would have
teaspoons yellow water with
teaspoons red water.
2. Write a ratio for 4 batches of this recipe.
Four batches would have
teaspoons yellow water with
teaspoons red water.
Answer:
1. 3:1
2. also 3:1
Step-by-step explanation:
ratio has nothing to do with measurements
Answer:
1. 6:2
2. 12:4
Step-by-step explanation:
3 × 2=6
2 × 1=2
3 × 4=12
4 × 1=4
How to solve -10 divided by 0.22.
Answer:
-45.4545455
Step-by-step explanation:
you would do like you would do with a regular division problem accept you take the negative out and you don't put until last bcuz whatever answer you get is gonna be a negative number. You would also move the decimal place of .22 back by two times so that the decimal place would be behind the number altogether and it becomes 22 and you would also add 2 zeros behind the negative 10 and get 1000.
Now just divide 1000 by 22 and get your answer and put the negative sign back. I know the way I explained it is weird, but that's cuz I'm not used to having to explain.
Granite counter tops cost $40 for every square foot. The base pay to install the counter top is $750. Set up a Linear Model representing the cost of buying this counter top
Answer: y = 40x + 750
Step-by-step explanation:
Linear model;
y = mx + c
y is the total cost of buying granite counter tops for a certain number of square foot as well as the cost to install the counter top.
m is the cost of granite counter tops per square foot which is $40 in this case.
x is the number of square feet required.
c is the base pay for the installation of the counter top which is $750
Linear model will therefore look like this;
y = 40x + 750
To test it. Assume you want enough granite tops for 10 square feet. How much would it cost;
= 40 (10) + 750
= $1,150
Answer:
I think it’s 100 square feet
Step-by-step explanation:
The surface area of a cube is a function of the side length of the cube as shown in the table. Is the function linear or nonlinear? Surface Area of a Cube Side length (in.), x Surface Area (in.2), y 1 6 2 24 3 54 4 96 A. nonlinear B. linear
Answer:
The function is nonlinear
Step-by-step explanation:
Given
x --- y
1 --- 6
2 --- 24
3 --- 54
4 --- 96
Required
Determine if the function is linear of not
A function is linear if the difference in the successive y values are the same for corresponding values of x
When x = 1; y = 6 and when x = 2; y = 24
[tex]Difference = 24 - 6[/tex]
[tex]Difference = 18[/tex]
When x = 2; y = 24 and when x = 3; y = 54
[tex]Difference = 54 - 24[/tex]
[tex]Difference = 30[/tex]
When x = 3; y = 54 and when x = 4; y = 96
[tex]Difference = 96 - 54[/tex]
[tex]Difference = 42[/tex]
Note that the calculated differences are not equal.
Hence, the function is nonlinear
Help me please please
ok i helped lol thanks for this i guess
Answer:
with what ? I don't see a problem
the formula for a rectangular prism is v equals I × w × hperiod what is the volume of a rectangular prism with a length of 5 ft, a width of 2 ft, and the height of 7 ft?
cual es la respuesta parcial 54×9?
Answer:
486
Step-by-step explanation:
54×9 =486
and just to check use a Cacuatlor
PLEASEEE HELP ME ON THIS QUESTION !!!!!!!!!
Which points are separated by a distance of 5 units?
Answer:
It is B
Step-by-step explanation:
A digital timer counts down from 5 minutes (5:00) one second at a time. For how many seconds does at least one of the three digits show a 2?
Answer:
8
Step-by-step explanation:
8 seconds after the timer start counting, the timer will show 4:52, so there you have
Time passes until the second bus catches up with the first bus = 2 hours
What is multiplication?In mathematics, multiplication is a method of finding the product of two or more numbers. It is one of the basic arithmetic operations, that we use in everyday life.
here, we have,
One bus leaves the terminal at 4:00 p.m. and travels at 40 miles per hour.
Speed of Bus 1 = 40 miles per hour
Time of leaving of Bus 1 = 4:00 p.m
The second bus leaves the terminal at 5:00 p.m. and travels at 60 miles per hour.
Speed of Bus 2= 60 miles per hour
Time of leaving of Bus 2 = 5:00 p.m
We need to find when they catch up
That is the distance traveled by them are same,
Let the time of travel for bus 1 be t, so time of travel for bus 2 is t -1
We have
Distance = time x Speed
Distance traveled buy bus 1 = Distance traveled buy bus 2
40 x t = 60 x (t -1 )
40 t = 60 t - 60
20t = 60
t = 3 hours,
So after 3 hours of starting of bus 1 they catch up,
Time passes until the second bus catches up with the first bus = t- 1 = 2 hours
Time passes until the second bus catches up with the first bus = 2 hours.
To learn more on multiplication click:
brainly.com/question/5992872
#SPJ2
complete question:
Two buses are traveling to a state park. One bus leaves the terminal at 4:00 p.m. and travels at 40 miles per hour. The second bus leaves the terminal at 5:00 p.m. and travels at 60 miles per hour. How much time passes until the second bus catches up with the first bus?Assessment timer and count Assessment items Two buses are traveling to a state park. One bus leaves the terminal at 4:00 p.m. and travels at 40 miles per hour. The second bus leaves the terminal at 5:00 p.m. and travels at 60 miles per hour. How much time passes until the second bus catches up with the first bus?
(9 x 10^9 ) ⋅ (−2 x 10^−3 )
Answer:
-18000000
Step-by-step explanation:
Don't even ask the zeros hurt me.
It's probably wrong isnt it