What is the quadrant in 345°

Answers

Answer 1

Answer:

Step-by-step explanation:

345 degrees is between 270 and 360 which is quadrant 4.

Answer 2

Answer:

It is in the 4th quadrant

Step-by-step explanation:

It is more than 270 degrees...

if it was less, then it would be in the 3rd


Related Questions

(12) The farmer's marker has 5 tomatoes for $3.10. What is the unit price? *

Answers

Answer:

3.1/5

Step-by-step explanation:

.62 a tomato. or 62 cents $0.62

Diego measured the diameter and circumference of several circular objects and recorded his measurements in the table.one of his measurements is inaccurate. Which measurements is it? Explain how you know

Answers

Answer:flying disc

Step-by-step explanation:

Because you times 23 by 3.14 to get the circumference

You should know this because you are in college and I’m in seventh grade

If the diameter of a circular object is 'd' units, circumference of the object will be represented by,

Circumference = [tex]\pi d[/tex]

Now we will evaluate the circumferences of the different objects by the given measures of the diameters.

For Half dollar coins,

[tex]C=\pi (3)[/tex]

   [tex]\approx 10[/tex] cm

For a flying disc,

[tex]C=23\pi[/tex]

   [tex]\approx 72[/tex] cm

For a jar lid,

[tex]C=8\pi[/tex]

   [tex]\approx 25[/tex] cm

For a flowerpot,

[tex]C=15\pi[/tex]

   [tex]\approx 48[/tex] cm

Therefore, circumference of a flying disc is not correct.

Lear more,

https://brainly.com/question/4268218

Find the slope of the graphed line

Answers

Answer:

5/3

Step-by-step explanation:

use the rise/run tactic

Some automobiles have four-button locks. To gain entry, push each of the four buttons, in a particular order, to unlock the door. How many different six-digit codes are possible?

Answers

Answer:

their are five diffreant codes.

Step-by-step explanation:

There are 360 different ways in which we can gain entry to the automobile.

What are permutation and combination?

A permutation is an arrangement of things where order matters, AB and BA are two different permutations.

The combination is a selection of things where order does not matter, AB and BA are the same combinations.

Given Some automobiles have four-button locks.

To gain entry, push each of the four buttons, in a particular order, to unlock the door.

Here the order matters so we'll use permutation.

We know the permutation of n different things taken r at a time is [tex]^nP_r[/tex].

Permutation of 6 digits taken 4 at a time is [tex]^6P_4[/tex].

= 6!/(6-4)!.

= 6!/2!.

= (6×5×4×3×2×1)/2×1.

= 360 ways.

learn more about permutation here :

https://brainly.com/question/1216161

#SPJ2

3 serving of a fruit punch recipe serves 36 people. How many people can be
served by 8 servings of a fruit punch recipe?

Answers

Answer:

96

Step-by-step explanation:

If 3 servings of fruit punch serves 36 people, we can divide to find out that 1 serving of fruit punch serves 12 people.

Next, you can multiply to figure out that 8 servings servers 96 people (8x12 = 96)

~theLocoCoco

Answer get 100 points and Surprise

Answers

Answer:

a. TRUE.✅

b. FALSE.❌

c. FALSE❌

d. TRUE.✅

Step-by-step explanation:

To determine if each statement is true or not, let's find the slope/unit cost of each lotion.

Slope of lotion C using a point of line C, (6, 3):

Slope/unit cost = y/x = 3/6 = $0.50 per oz

Slope of lotion D using a point of line D, (4, 3):

Slope/unit cost = y/x = 3/4 = $0.75 per oz

Now let's determine whether each statement given is true or false:

a. Statement A is TRUE. Lotion C cost $0.50 per oz ✅

b. Statement B is FALSE. Lotion D cost $0.75 per oz not $2.00 per oz.❌

c. Statement C is FALSE. Lotion D is more costlier because it has a greater slope than C.❌

d. Statement D is TRUE because for any amount on the x-axis, the cost of lotion D is always greater than that of lotion C.✅

Answer:

a. t

b. f

c. f

d. t

Step-by-step explanation:

hope i helped

What is the slope of the line through (-1, 4) and (1, -2)?
A. 1/3
B. 3
C. -3
D. 3​

Answers

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

Using the slope formula:

(-2-4)/1-(-1)

-6/2

-3

The slope is -3!

Hope this helped!

6<-6(x+2)
the < has a line under it

Answers

Answer:

6<-6(x+2)

6<-6x-12

6+12<-6x

-3<x

the<has a line under it

Last week Matilda earned $103.50 for babysitting nine hours. She will earn $138 this week when she works for twelve hours. Which of the following equations could Matilda use to find the constant of proportionality if she earns the same hourly rate?

Answers

Answer:

11.5

Step-by-step explanation:

103.50 divided by 9 is 11.5

The 20% tip on
a $42 meal

Answers

Answer:

$8.4 hskshskshsjsjjsj

Find the range of the function for the domain {−3, 1, 4.5}. y = −x + 1

Answers

Answer:

y=x200/629 - 200/629

X= 1

Answer:

The answer would be D.(4,0  -3.5)

Step-by-step explanation:

Plzzz help worth have of my grade will give brainliest and I only want answers from 8th grade or up

Answers

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

you go to the very top of '99 and see where you fall in between 16 and 14

Si la base de un rectángulo mide 4 metros cuánto sería su medida de altura

Answers

Answer:

????

Step-by-step explanation:

Step-by-step explanation:

3m ? creo que es 3 metros

no estoy segura

perdon

someone help geometry ​

Answers

Dennis is correct because they are similar and triangle DEF has a dilation of 1/2

Factor 25x2 + 10x + 1.
(5 x + 1)2
(25 x + 1)( x + 1)
(5 x + 1)(5 x - 1)

Answers

Answer:(5x+1)2

the two is on the top

Three radical expressions have different radicands and, when simplified, are like radicals

Answers

Answer:

If all three radical expressions can be simplified to have a radicand of 3xy, than each original expression has a radicand that is a product of 3xy and a perfect square.

Choose Yes or No to tell whether the expressions are equivalent. 1. 4(5c + 3) and 9c + 7 yes or no 2. 10f – 10 and 2(8f – 5) yes oe no 3. 12g + 21 and 3(4g + 7) yes or no 4. 6(4j – 6) and 24 – 36j yes or no​

Answers

Answer:

1) No

2) No

3)Yes

4)No

Step-by-step explanation:

Distributive property: a(b + c) =a*b + a*c

1) 4(5c + 3) = (4*5c) + 4*3

                  = 20c + 12

NO

2) 2(8f - 5) = (2*8f) - (2*5)

                 = 16f - 10

NO

3) 3(4g + 7) = (3*4g) + (3*7)

                  = 12g + 21

YES

4) 6(4j - 6) =(6 * 4j) - (6*6)

                = 24j - 36

NO

Big burger is offering a value meal that includes a burger, and two side items such as fries, salad or drink. each if the side items costs the same amount. the price of the meal is $12. The burger cost $7. -an equation that represents the cost of the meal and calculate the price of one of the side items. - solve the equation, showing your work and steps -explain what your solution means mi

Answers

Answer:

2 1/2 dollars per side

Step-by-step explanation:

7 + 5 is 12 so half of five ( 5$ is the price of two sides ) is 2 1/2 and 2 1/2 is the price of one side.

( sorry if it is confusing ^O^ )

What is the answer for this

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

EASY POINTSSSS AND BRAINLIEST


A recipe for orange water says, "Mix 3 teaspoons yellow water with 1 teaspoon red water". For this recipe, we might say: "The ratio of teaspoons of yellow water to teaspoons of red water is 3:1.

1. Write a ratio for 2 batches of this recipe.

Two batches would have
teaspoons yellow water with
teaspoons red water.

2. Write a ratio for 4 batches of this recipe.

Four batches would have
teaspoons yellow water with
teaspoons red water.

Answers

Answer:

1. 3:1

2. also 3:1

Step-by-step explanation:

ratio has nothing to do with measurements

Answer:

1.       6:2

2.    12:4

Step-by-step explanation:

3 × 2=6

2 × 1=2

3 × 4=12

4 × 1=4

How to solve -10 divided by 0.22.

Answers

Answer:

-45.4545455

Step-by-step explanation:

you would do like you would do with a regular division problem accept you take the negative out and you don't put until last bcuz whatever answer you get is gonna be a negative number. You would also move the decimal place of .22 back by two times so that the decimal place would be behind the number altogether and it becomes 22 and you would also add 2 zeros behind the negative 10 and get 1000.

Now just divide 1000 by 22 and get your answer and put the negative sign back. I know the way I explained it is weird, but that's cuz I'm not used to having to explain.

Granite counter tops cost $40 for every square foot. The base pay to install the counter top is $750. Set up a Linear Model representing the cost of buying this counter top

Answers

Answer: y = 40x + 750

Step-by-step explanation:

Linear model;

y = mx + c

y is the total cost of buying granite counter tops for a certain number of square foot as well as the cost to install the counter top.

m is the cost of granite counter tops per square foot which is $40 in this case.

x is the number of square feet required.

c is the base pay for the installation of the counter top which is $750

Linear model will therefore look like this;

y = 40x + 750

To test it. Assume you want enough granite tops for 10 square feet. How much would it cost;

= 40 (10) + 750

= $1,150

Answer:

I think it’s 100 square feet

Step-by-step explanation:

The surface area of a cube is a function of the side length of the cube as shown in the table. Is the function linear or nonlinear? Surface Area of a Cube Side length (in.), x Surface Area (in.2), y 1 6 2 24 3 54 4 96 A. nonlinear B. linear

Answers

Answer:

The function is nonlinear

Step-by-step explanation:

Given

x --- y

1 --- 6

2 --- 24

3 --- 54

4 --- 96

Required

Determine if the function is linear of not

A function is linear if the difference in the successive y values are the same for corresponding values of x

When x = 1; y = 6 and when x = 2; y = 24

[tex]Difference = 24 - 6[/tex]

[tex]Difference = 18[/tex]

When x = 2; y = 24 and when x = 3; y = 54

[tex]Difference = 54 - 24[/tex]

[tex]Difference = 30[/tex]

When x = 3; y = 54 and when x = 4; y = 96

[tex]Difference = 96 - 54[/tex]

[tex]Difference = 42[/tex]

Note that the calculated differences are not equal.

Hence, the function is nonlinear

Help me please please

Answers

ok i helped lol thanks for this i guess

Answer:

with what ? I don't see a problem

the formula for a rectangular prism is v equals I × w × hperiod what is the volume of a rectangular prism with a length of 5 ft, a width of 2 ft, and the height of 7 ft?​

Answers

1. Sorry I just don’t know how to do this type of stuff

cual es la respuesta parcial 54×9?​

Answers

Answer:

486

Step-by-step explanation:

54×9 =486

and just to check use a Cacuatlor

PLEASEEE HELP ME ON THIS QUESTION !!!!!!!!!

Answers

As you notice by the table, the “y” value, f(x), is decreased in g(x). Therefore, it undergoes vertical compression.

Which points are separated by a distance of 5 units?

Answers

it’s B since it has the difference of 5 in the first point!! <33

Answer:

It is B

Step-by-step explanation:

A digital timer counts down from 5 minutes (5:00) one second at a time. For how many seconds does at least one of the three digits show a 2?

Answers

Answer:

8

Step-by-step explanation:

8 seconds after the timer start counting, the timer will show 4:52, so there you have

Time passes until the second bus catches up with the first bus = 2 hours

What is  multiplication?

In mathematics, multiplication is a method of finding the product of two or more numbers. It is one of the basic arithmetic operations, that we use in everyday life.

here, we have,

One bus leaves the terminal at 4:00 p.m. and travels at 40 miles per hour.

Speed of Bus 1 = 40 miles per hour

Time of leaving of Bus 1 = 4:00 p.m

The second bus leaves the terminal at 5:00 p.m. and travels at 60 miles per hour.

Speed of Bus 2= 60 miles per hour

Time of leaving of Bus 2 = 5:00 p.m

We need to find when they catch up

That is the distance traveled by them are same,

Let the time of travel for bus 1 be t, so time of travel for bus 2 is t -1

We have

                     Distance = time x Speed

                 Distance traveled buy bus 1 = Distance traveled buy bus 2

                  40 x t = 60 x (t -1 )

                  40 t = 60 t - 60

                    20t = 60

                        t = 3 hours,

So after 3 hours of starting of bus 1 they catch up,

Time passes until the second bus catches up with the first bus = t- 1 = 2 hours

Time passes until the second bus catches up with the first bus = 2 hours.

To learn more on multiplication click:

brainly.com/question/5992872

#SPJ2

complete question:

Two buses are traveling to a state park. One bus leaves the terminal at 4:00 p.m. and travels at 40 miles per hour. The second bus leaves the terminal at 5:00 p.m. and travels at 60 miles per hour. How much time passes until the second bus catches up with the first bus?Assessment timer and count Assessment items Two buses are traveling to a state park. One bus leaves the terminal at 4:00 p.m. and travels at 40 miles per hour. The second bus leaves the terminal at 5:00 p.m. and travels at 60 miles per hour. How much time passes until the second bus catches up with the first bus?

(9 x 10^9 ) ⋅ (−2 x 10^−3 )

Answers

Answer:

-18000000

Step-by-step explanation:

Don't even ask the zeros hurt me.

It's probably wrong isnt it

Other Questions
Solve for x x(6x+1)= 2 efewgwergwregewrgewgwerger plz help me its due by 11:30 today plz dont report be i want a good grade in math.AND DONT ANSWER JUST FOR POINTS OR YOU WILL BE MEAN! plz i need help. they both go together. You purchased a stock at a price of $53.36. The stock paid a dividend of $1.87 per share and the stock price at the end of the year was $59.46. What was the total return for the year A car is traveling at a constant speed the graph shows how far the car traveled in miles during a given amount of time yard1Rachel is making a bracelet and a necklace for her friend. She needs35of wire to make a bracelet and yard of wire to make a necklace. She6estimates that she will need about yards of wire.9Which best explains her estimate? I really need help with the bottom half only What does Jonny leave for Ponyboy?A. The book Gone With the WindB. His hair greaseC. The poem Nothing Gold Can StayD. His switchable Eli needs pieces of ribbon cut into strips that are 2 1/2 feet long. The roll of ribbon is 7 1/2 feet long. Which expression could be one of the steps in determining how many strips can be cut? The Viper retires a $40 million bond issue when the carrying value of the bonds is $42 million, but the market value of the bonds is $36 million. The entry to record the retirement will include: can someone help me out? :P What are not true about pure substances? Why is it important to evaluate a lab experience? Whats faster light or sound? PLEASE HELPY ME 6. How did Southern Democrats regain political power?I fill in each blank with the most appropriate form of the imperfect subjunctive1. En la escuela yo quera una novia que me _____________ mucho. (QUERER)2. Cuando era joven, era necesario que yo ____________ a la escuela todos los das. (ASISTIR)3. Cuando era nio, mi madre quera que yo ___________ (COMER) mucho.4. En la escuela yo quera amigos que_____________ ricos. (SER)5. Nosotros queramos que nuestras maestras _____________ la televisin en clase. (ENCENDER)6. Cuando era nio no me gustaba que mi madre me ______________. (MOLESR) (AT is supposed to be on molesr but it wouldn't allow me to post)7. En la escuela secundaria era importante que t ________________ la tarea. (HACER)8. Cuando era nio, mi madre quera que yo no ___________ (DECIR) mentiras.9. Cuando era joven mi abuela me peda que yo me _____________ bien en la clase. (PORTAR)10. Mi abuela siempre quera que yo __________ mi tarea. (HACER) f(x) = 7x - 5 find f(x) when x = 5 The 5 Pillars 1. The Holy Pilgrimage to Mecca. answer only if you know please :)Cells are _____of life. All living things are made of_______ .Your whole body is made up for different kinds of cells, each with a different job to do. Jackson earned $59,630.00 of taxable income last year. If the federal income tax rate was 24%, then how much federal income tax did Jackson pay on his taxable income last year? A. $14,311.20 B. $15,503.80 C. $14,907.50 D. $13,714.90