a rectangular floor that is 1010 feet wide and 1010 feet long is tiled with 170170 one-foot square tiles. a bug walks from one corner to the opposite corner in a straight line. including the first and the last tile, how many tiles does the bug visit?

Answers

Answer 1

While walking from one corner to the opposite corner in a straight line, the bug visits 19 tiles including the first and the last tile.

What exactly is a rectangle?

A rectangle is a four-right-angle quadrilateral. A rectangle is a four-right-angle quadrilateral.. Because all of its angles are equal (360°/4 = 90°), it is also known as an equiangular quadrilateral or a parallelogram with a right angle. A non-square rectangle is sometimes referred to as an oblong.

A rectangle is a rectilinear polygon, meaning its sides intersect at right angles.

Five independent degrees of freedom define a rectangle in the plane.

The bug visits 1 tile multiplied by the number of times it crosses a horizontal or vertical line.

It has to cross nine horizontal and nine vertical lines. That bug must pay a visit.

9+9+1=19 tiles

To know more about rectangle, visit:

https://brainly.com/question/15019502

#SPJ4


Related Questions

Guys, what is the answer to 5-x=12? ​

Answers

Answer:

x= -7

Step-by-step explanation:

here you go.....

please mark brainliest

an old-model machine can stamp 1000 parts in four hours. a newmodel machine can stamp 1000 parts in just two hours. how long will it take one old-model and one new-model machine to stamp 1000 parts working together?

Answers

It will take 1 hour 20 mins for one old-model and one new-model machine to stamp 1000 parts working together.

Given that;

Finding the hourly cost of stamping parts for each machine is one way to approach this issue.

In 4 hours, the outdated equipment can stamp 1000 pieces. That means that it produces 250 parts per hour (1000 divided by 4). The new machine produces 1000 parts in two hours, which translates to 500 components every hour of stamping (1000 divided by 2).

If t is the amount of time that both machines are simultaneously stamping, then to determine the output, which must be 1000 parts, we simply multiply the rates of the two machines by t.

By multiplying the unknown time, t, by each of the two machines' rates and setting the result equal to 1000, it is possible to determine the precise amount of time required. Equation form of this is;

250t + 500t = 1000

750t = 1000

t = 1000/750

t = 1.333

It will take 1 hour 20 mins for one old-model and one new-model machine to stamp 1000 parts working together.

To learn more about components click here:

https://brainly.com/question/28611879

#SPJ4

a subset of the whole population selected to be questioned for the purposes of prediction or gauging opinion is called

Answers

The sample is a subset of the whole population selected to be questioned for the purposes of prediction or gauging opinion .

A sample is a collection of people, things, or things used in research that is taken for analysis from a larger population. To enable us to extrapolate the research sample's findings to the entire population, the sample must be representative of the population.

We must utilize inferential statistics to discover a population's characteristics by directly observing only a subset (or sample of the population) in order to derive conclusions about populations from samples.

Since it is frequently impractical and hardly ever possible, we acquire a sample of the population.

For more information on sample and population  kindly visit to

https://brainly.com/question/28791285

#SPJ4

An uber charge a flat rate of $20 plu $2 per mile. Lyft charge a flat rate of $15 plu $4 per mile. Write an equation to find the number of mile m for which uber and lyft would cot the ame amount

Answers

The required equation is 20 + 2m = 15 + 4m. The number of miles for which Uber and Lyft would charge the same amount for the ride is 2.5 miles.

Uber charges a flat rate of $20 plus $2 per mile. Lyft charges a flat rate of $15 plus $4 per mile. We need to find out the equation and the number of miles for which Uber and Lyft would charge the same amount for the ride.

Let the charge of Uber and Lyft be represented by the variables C1 and C2. We can write the equations given below.

C1 = 20 + 2m

C2 = 15 + 4m

We need the charge for both companies to be equal.

C1 = C2

20 + 2m = 15 + 4m

Hence, the required equation is 20 + 2m = 15 + 4m. Now we will solve this equation to find the number of miles.

2m = 5

m = 2.5

Hence, the number of miles for which Uber and Lyft would charge the same amount for the ride is 2.5 miles.

To learn more about equations, visit :

https://brainly.com/question/10413253

#SPJ4

Screams Halloween Theme Park
reduced their admission rates by 10% this
year to try and increase their attendance. If
last year’s admission price was $35 per
person, what is this year’s admission price?

Answers

Answer:

$32.50

Step-by-step explanation:

10% of 35$ is $3.50 if ur decreasing $35 by 10% it will be $3.50-$35=$32.50

Please Help!

Solve the inequality and graph it’s solution.

Answers

The answer would be x > -24, or option A.

To solve the inequality, we would multiply -6 by 4 and get rid of the 4:

x/4 < -6

= x < -24

Since we multiplied, we now switch the sign from less than (<) to greater than (>).

x > -24

On a graph, an open dot would be plotted at -24 and the line would be going to the right to resemble the “greater than” portion of the inequality.

I need help to solve this please!!​

Answers

Answer:

Adult is 10$ and Child is 7$.

Unfortunately for the family, they do not have enough to go to the theater. They do not have that extra dollar.

Hope this helps!

Step-by-step explanation:

2x + 4y = 48

5x + 2y = 64

2x + 4y = 48

10x + 4y = 128

( 10x - 2x ) + ( 4y - 4y ) = ( 128 - 48 )

8x = 80

x = 10

2 ( 10 ) + 4y = 48

20 + 4y = 48

4y = 48 - 20

4y = 28

y = 7

Determine the length of the line segment shown.

line segment from negative 5 comma 5 to 3 comma negative 1

6 units
8 units
10 units
36 units

Answers

The length of the line segment from negative 5 comma 5 to 3 comma negative 1 is 10 Units.

How to find the length of a line segment?

A line segment is defined as a line bounded by two  points on a line.

The line segment from negative 5 comma 5 to 3 comma negative 1

is found by using the formula

square root of (x2-x1)² +(y2-y1)²

[tex]\sqrt{(3+5)^{2} +(-1-5)^{2} }^[/tex]

[tex]\sqrt{8^{2}+6^{2} }[/tex]

[tex]\sqrt{100}[/tex]

=10 units

therefore the length of the line segment is 10 units

Learn more about distance between two points on a straight line on

brainly.com/question/24485622

#SPJ1

Dados os polinomios:
X-2=
X-3=
X+1=
X+5=

Answers

Answer:

X-2=1

X-3=2

X+1=2

X+5=6

Taub is saving up to buy a new bicycle. She already has $70 and can save an additional $10 per week using money from her after school job. How much total money would Taub have after 7 weeks of saving? Also, write an expression that represents the amount of money Taub would have saved in w weeks.

Total savings after 7 weeks:
Total savings after w weeks:

Answers

Total savings after 7 weeks : $140

Total savings after w weeks : $(70 + 10w)

What is Equation Modelling?

Equation modelling is the process of writing a mathematical verbal expression in the form of a mathematical expression for correct analysis, observations and results of the given problem.

Given is a phrase : Taub is saving up to buy a new bicycle. She already has $70 and can save an additional $10 per week using money from her after school job.

Taub will have a total of -

70 + 7 x 10 = $140

The expression that represents the amount of money Taub would have saved in [w] weeks is -

y = 70 + 10w

Therefore -

Total savings after 7 weeks : $140

Total savings after w weeks : $(70 + 10w)

To solve more questions on equation modelling, visit the link below-

https://brainly.com/question/28807857

#SPJ1

at the end of 12 months, the owner determined that the average weekly sales of organic fruit displayed at the front of the store were greater than the average weekly sales of organic fruit displayed at the back of the store. the difference was statistically significant. what can be concluded from the study?

Answers

The 12 months past and the fruit turned into sonic the hedge hog #PERIODAHHPERIODUHH

can someone please help me solve this paper

Answers

the given expressions solved by using factorization.

What is factorization of the expression ?

  To factorize an algebraic statement, we first identify the terms' highest common factors before organising the words in the appropriate way. An algebraic expression's factorization is, to put it simply, the process of expansion in reverse.

Here

4) [tex]x^4-36[/tex]

=> [tex](x^2)^2 -6^2[/tex]

=> [tex](x^2-6)(x^2+6)[/tex]

5)64[tex]c^3+1[/tex]

=> [tex](4c)^3+1^3[/tex]

=> (4c+1)([tex](16c^2+4c+1)[/tex]

6)[tex]k^3-27[/tex]

=> [tex]k^3-3^3[/tex]

=>(k-3)([tex]k^2+3k+9[/tex])

7)[tex]54x^3+250y^3[/tex]

=> 2([tex]27x^3+125y^3[/tex])

=> 2([tex](3x)^3+(5y)^3[/tex])

=> 2 ( 3x+5y)([tex]9x^2+15xy+25y^2[/tex])

8)[tex]3m^4-48n^2[/tex]

=> 3([tex](m^2)^2-(4n)^2[/tex])

=> 3[tex](m^2-4n)(m^2+4n)[/tex]

9)[tex]a^7b^2-ab^2[/tex]

=> [tex]ab^2(a^6-1)\\[/tex]

=>[tex]ab^2(a^3-1)(a^3+1)[/tex]

=> [tex]ab^2(a+1)(a-1)(a^2-a+1)(a^2+a+1)[/tex]

10)[tex]x^3y^2-343y^5[/tex]

=> [tex]y^2(x^3-(7y)^3)[/tex]

=>[tex]y^2(x-7y)(x^2-7xy+49y^2)[/tex]

11)[tex]9y^7-144y[/tex]

[tex]= > 9y(y^6-16)\\= > 9y((y^3)^2-4^2)\\= > 9y(y^3+4)(y^3-4)[/tex]

Hence we can solve by using factorization formula.

To learn more about factorization

https://brainly.com/question/1315628

#SPJ1

Tony is decorating a ballroom ceiling with garland. If the rectangular ceiling is 5 meters by 12 meters, how much garland will Tony need to reach from one corner of the ceiling to the opposite corner?

Answers

Answer: 13

Step-by-step explanation: 5, 12, and 13 is a Pythagorean Triple so if 12 were replaced with 13 in the word problem the answer would be 12 because all these numbers "travel" together.

Tony would require 13 meters of garland to reach from one corner to the opposite corner of the rectangular ceiling.

The ceiling of the ballroom is rectangular in structure.

The dimensions of the rectangle are 12 by 5 meters.

So we have to find the length of the diagonal of the ceiling which is the length from one corner to the other.

We will use Pythagoras theorem to calculate the length of the diagonal.

12² +5 ² = D²

or, D² = 144 + 25

or, D =√169

or, D = 13

Pythagoras' Theorem states that in a right-angled triangle, the square of the hypotenuse side is equal to the sum of the squares on the other two sides. The Perpendicular, Base, and Hypotenuse are the names of the three sides of this triangle.

The hypotenuse in this case is the longest side because it is located across from the 90° angle. A right triangle's positive integer sides are squared to produce a Pythagorean triple equation.

Hence Tony will need 13 meters of garland.

To learn more about rectangle visit:

https://brainly.com/question/21843321

#SPJ1

The school art club at a large high school is in charge of designing school T-shirts and getting them printed this year. A local business charges $35 to set up their T-shirt printing machine with the design and $4.25 in materials per T-shirt to print.
1). Create an equation to represent the average cost C(x), in dollars, per T-shirt if x T-shirts are printed by this business.
2). what is the average cost per shirt to print 25 shirts? 100 shirts?
3). what is the cheapest the average cost per T-shirt will get? Explain or show your reasoning.

Answers

Total cost includes initial charge for printer set up and material cost.

C(x) = 4.25x + 35 represents the total cost, where C(x) is the cost of x T- shirts.

Part 1

Average cost per T-shirt is

C(x)/ x = (4.25x + 35)/x = 4.25 + 35/x

Part 2

Average cost to print 25 T-shirts

4.25 + 35/25 = $5.65

Average cost to print 100 T-shirts

4.25 + 35/100 = $4.60

Part 3

The average cost 4.25 + 35/x depends on the number of T-shirts printed.

The larger the x, the smaller is 35/x. It will be closer to but greater than $4.25.

The graph shows how many bottles a machine caps in a certain number of seconds.
(shown in the picture below)
Part A
What is the constant of proportionality, and what does it mean in this situation?
Use the drop-down menus to show and explain your answer.
The constant of proportionality is __ (Choices: 15, 30, 20) ; the machine caps __ (Choices: 30, 20, 15) bottles in ____________ (Choices: 1 second, 1 minute, 15 seconds)

Part B
Which of the following is an ordered pair on the graph? What does it represent in this situation?
A. ) (45, 90); the machine caps 45 bottles in 90 seconds.
B. ) (45, 900); the machine caps 45 bottles in 900 seconds.
C. ) (45, 900); the machine caps 900 bottles in 45 seconds.
D. ) (900, 45); the machine caps 900 bottles in 45 seconds.

Answers

Considering the proportional relationship graphed, it is found that:

A. The constant is of 20.

B. A pair on the graph is given as follows: C. ) (45, 900); the machine caps 900 bottles in 45 seconds.

What is a proportional relationship?

A proportional relationship is a linear function with intercept zero in which the output variable y is given by the multiplication of the input variable x and the constant k, as follows:

y = kx.

Considering point (15, 300) on the graph presented, the constant is calculated as follows:

300 = 15k

15k = 300

k = 300/15

k = 20.

The input and the output are given as follows:

Input: number of seconds.Output: number of bottles capped.

Hence option C is the correct option for item 2.

More can be learned about proportional relationships at https://brainly.com/question/10424180

#SPJ1

quick help me please

Answers

Answer:

calculate the difference ere

(3-22)+5

remove unnecessary parentheses

-19+5

calculate the sum

= -14

The equation of line s is y=3/5x2/5 Line t, which is parallel to line s, includes the point
(2, 1). What is the equation of line t?
Write the equation in slope-intercept form. Write the numbers in the equation as simplified
proper fractions, improper fractions, or integers.
8

Answers

The equation of line t in slope intercept form is 5y - 3x = -1

The equation of line s is y=3/5x + 2/5

This is in the slope intercept form

y = mx + c

where m represents the slope of the line

The slope of the line  y=3/5x + 2/5 is 3/5

The slope of two parallel line is same

The slope of line t is 3/5, it passes through the points (2, 1)

The equation of the line is

y - y₁ = m(x - x₁)

y - 1 = 3/5 (x - 2)

5y - 5 = 3x - 6

5y - 3x = -6 + 5

5y = 3x  -1

y = 3/5 x - 1/5

Therefore, the equation of line t in slope intercept form is 5y - 3x = -1

To learm more about the equation of the line refer here

https://brainly.com/question/18831322

#SPJ9

Describe the end behavior of each fund f(x) = x4 - x2 - x

Answers

Answer:

[tex]\lim_{x \to -\infty} f(x) = \infty[/tex] and [tex]\lim_{x \to \infty} f(x) = \infty[/tex]

Hope this helps!

Step-by-step explanation:

the length of time for one individual to get to a construction site is a random variable having an exponential distribution with a mean of 4 minutes. what is the probability that a person gets there in less than 3 minutes on at least 4 of the next 6 days?

Answers

The probability that a person gets there in less than 3 minutes on at least 4 of the next 6 days is 0.3969.

Define probability.

A probability is a numerical representation of the likelihood or chance that a specific event will take place. Both proportions ranging from 0 to 1 and percentages ranging from 0% to 100% can be used to describe probabilities. By dividing the number of positive outcomes by the entire number of possible outcomes, probability—the likelihood that an event will occur—is determined. The most basic illustration is a coin toss. There are only two outcomes when you flip a coin: either it comes up heads or tails.

Given,

Mean = 4 minutes

= 1/4

= 0.25

The probability that someone will be attended to in less than three minutes on any given day is:

P( X ≤3)

= 1- e⁻⁰²⁵⁽³⁾

= 0.5267

The probability is:

P( X ≥ 4)

= P( X = 4) +P( X = 5 ) + ( X = 6)

= 0.2594 + 0.1159 + 0.216

= 0.3969

The probability that a person gets there in less than 3 minutes on at least 4 of the next 6 days is 0.3969.

To learn more about probability, visit:

https://brainly.com/question/18596455

#SPJ4

You want to buy some noodles. A 9-ounce package costs $3.15. A 12-ounce package costs $4.44 A 22-ounce package costs $7.26. Which package is the best buy?

Answers

Answer: A 22-ounce package costs $7.26 is best to buy

Step-by-step explanation:

A 9-ounce package costs $3.15 = 35 cents an ounce

A 12-ounce package costs $4.44 = 37 cents an ounce

A 22-ounce package costs $7.26 = 33 cents an ounce making it the cheapest by ounce

What is the sum of the zeros of the function y = x² - 9x-10?

Answers

Answer: 9

Step-by-step explanation:

        Finding the zeros is the same as solving. Then, we will add the two solutions together.

Given:

y = x² - 9x - 10

Solving by Quadradic Formula:

[tex]\displaystyle x=\frac{-b\pm\sqrt{b^2-4ac} }{2a}[/tex]

[tex]\displaystyle x=\frac{-(-9)\pm\sqrt{(-9)^2-4(1)(-10)} }{2(1)}[/tex]

[tex]\displaystyle x=\frac{9\pm\sqrt{81+40} }{2}[/tex]

[tex]\displaystyle x=\frac{9\pm\sqrt{121} }{2}[/tex]

[tex]\displaystyle x=\frac{9+11}{2},\;\;x=\frac{9-11}{2}[/tex]

x = 10, -1

Adding them together:

10 + -1 = 9

A dilation with scale factor 0.25 is performed on triangle 1 to produce triangle 2. Which statement MUST be true about the two triangles?


O Their corresponding sides have equal lengths, and their corresponding angles have equal measures.
• Their corresponding sides are parallel, and the angle measures of triangle 2 are 0.25 times the corresponding angle measures of triangle 1.
O Their corresponding sides are parallel, and their corresponding angles have equal measures.
O Their corresponding sides have equal lengths, and the angle measures of triangle 2 are 0.25 times the corresponding angle measures of triangle 1.

Answers

The correct statement is their corresponding sides have equal lengths, and the angle measures of triangle 2 are 0.25 times the corresponding angle measures of triangle 1.

What is property of similar triangle?

If the corresponding sides of two triangles have the same ratio and the corresponding angles are equal, then the triangles are similar.

They have parallel corresponding sides, and they have angles with the same measure.

hence, the correct statement is their corresponding sides have equal lengths, and the angle measures of triangle 2 are 0.25 times the corresponding angle measures of triangle 1.

To learn more about property of similar triangle visit,

https://brainly.com/question/11920446

#SPJ13

I”M GIVING BRAINLIEIST OR WHATEVER TO WHO EBER EXPLAINS THE BEST

Answers

Correct Answer:
-3

Explanation:
15/((-9)-(-8))5

Both sides divide by 5
= 3/(-9)-(-8)

Evaluate the denominator:
= 3/(-9 + 8)
= 3/-1

Find the answer:
3/-1
= -3

Answer:-3

Step-by-step explanation:

Need help lol for this

Answers

In the given rectangle, the values of f and g are the same that is 2√6cm.

What are rectangles?A rectangle is a quadrilateral with four right angles in the Euclidean plane. It can alternatively be described as a parallelogram with a right angle or an equiangular quadrilateral, where equiangular denotes that all of its angles are equal. A square is a rectangle with four equally long sides.Therefore, a particular case of a square is a rectangle. To put it another way, a rectangle can also be a square (when all sides to are equal).

So, the values of f and g are:

We know that APQD is a square and its area is 24 cm².

Now, calculate the sides as follows:

Formula: A = s²

24 = s²s = √24s = √2×2×2×3s = 2√6

So, each side of APQD measures  2√6cm.

So, DQ (g) = 2√6cmNow,  we know that ABCD is a rectangle and we know that AD || CB and AD  = CD.

Then,

AD = CB = 2√6cmSo, CB (f) = 2√6cm

Therefore, in the given rectangle, the values of f and g are the same that is 2√6cm.

Know more about rectangles here:

https://brainly.com/question/25292087

#SPJ13

HELP MEEEEE PLEASEEEE

Answers

Answer is 8.7 cm
Explanation

How was the Greeks and mathematics related

Answers

Greek mathematicians, who were first influenced by the Egyptians, would go on to produce innovations like Pythagoras' theory of right-angled triangles and, by concentrating on the abstract, bring accuracy and clarity to venerable mathematical conundrums.

How related Greeks and mathematics?Modern mathematics was created as a result of the contributions made by the ancient Greeks to the subject. The Greeks generally concentrated on geometry in an effort to describe shapes using numbers. This emphasis produced a number of quite important discoveries, many of which are still applicable to the mathematics we practice today.Miletus, a city of Ionia in Asia Minor and the cradle of Greek philosophy, mathematics, and science, was the location of the greatest Egyptian and Babylonian influence.Modern mathematics was created as a result of the contributions made by the ancient Greeks to the subject. The Greeks generally concentrated on geometry in an effort to describe shapes using numbers.

To learn more about Greeks and mathematics refer to:

https://brainly.com/question/11469924

#SPJ13

Deshaun works as a busboy making $9 per hour and as a theater usher making $10 per hour. Let b be the number of hours he works as a busboy this
month, and let u be the number of hours he works as an usher.
His goal this month is to earn more than $1400 total

Answers

Answer:

[tex]9b + 10u > 1400[/tex]

A box is put on a table. The face of the box in contact with the table is in the shape of a rectangle, 2 m by 1.25m. The pressure on the table due to the box is 42 newtons/m² Work out the force exerted by the box on the table.​

Answers

Answer:

  105 N

Step-by-step explanation:

You want the force exerted on an area 2 m by 1.25 m by a pressure of 42 N/m².

Area

The area is ...

  A = LW

  A = (2 m)(1.25 m) = 2.50 m²

Force

The force is the product of the pressure and the area:

  F = PA

  F = (42 N/m²)(2.5 m²) = 105 N

The box exerts a force of 105 N on the table.

Aaliyah was given a gift card for a coffee shop. Each morning, Aaliyah uses the card to

buy one cup of coffee. The original amount of money on the gift card was $30 and

each

сир of coffee costs $2. Make a table of values and then write an equation for A,

in terms of x, representing the amount money remaining on the card after buying a

cups of coffee.

Answers

The equation in terms of x, which represents the amount of money left on the gift card of Aaliyah upon buying a cup of coffee is; A = 30 - 2x  dollars.

Define the term equation?A single mathematical phrase is referred to as a term. It could be a single number (negatively or positively), a single variable (a letter), or a combination of variables multiplied but still never added or eliminated. Variables with such a number ahead of them are used in some words. A coefficient is the number that appears ahead of a phrase.

The original value of the gift card was $30.

Coffee costs $2 per cup.

Let 'x' be the number of cup of coffee purchased by Aaliyah.

Total cost be 'A' be paid by her.

Thus, the equation in terms of x, which represents the amount of money left on the gift card upon buying a cup of coffee is;

A = 30 - 2x  dollars.

To know more about the equation, here

https://brainly.com/question/14107099

#SPJ4

PLEASE HELP!!!!!!! A warehouse store sells 5.5​-ounce cans of tuna in packages of 5. A package of 5 cans costs ​$10.45. The store also sells ​4.5-ounce cans of the same tuna in packages of 8. A package of 8 cans costs ​$12.96. The store sells 3.5​-ounce cans in packages of 4 cans for ​$4.76. Which package is the best​ buy? find the one with the smallest unit rate!!!

Answers

Best buy is the last one. And the smallest unit rate will be $0.34 per ounce.

What is the average rate change?

It is the average amount by which the function varied per unit throughout that time period. It is calculated using the gradient of the line linking the interval's ends on the graph depicting the function.

A discount store sells 5.5 - ounce jars of fish in bundles of 5. A bundle of 5 jars costs $10.45. Then the unit rate is given as,

⇒ ($10.45 x 5) / (5.5 x 5 x 5)

⇒ $0.38 per ounce

The store likewise sells 4.5-ounce jars of similar fish in bundles of 8. A bundle of 8 jars costs $12.96. Then the unit rate is given as,

⇒ ($12.96 x 8) / (4.5 x 8 x 8)

⇒ $0.36 per ounce

The store sells 3.5 - ounce jars in bundles of 4 jars for $4.76. Then the unit rate is given as,

⇒ ($4.76) / (3.5 x 4)

⇒ $0.34 per ounce

Best buy is the last one. And the smallest unit rate will be $0.34 per ounce.

More about the average rate change link is given below.

https://brainly.com/question/28744270

#SPJ1

Other Questions
(1) what is the complete ground state electron configuration for the nitrogen atom? (2) what is the complete ground state electron configuration for the vanadium atom? a government agency wished to estimate the proportion of drivers aged 16-24 who have been involved in a traffic accident within the last year. the agency wished to make the estimate within one percentage point and at 90% confidence. find the minimum sample size required, using the information that, several years ago, the proportion was 0.12. the true interest rate used by investors to value a bond issue is referred to as the: multiple choice question. market interest rate prime interest rate stated interest rate nominal interest rate Which pairs of triangles are similar? check all that apply. abc ~ def def ~ ghi ghi ~ abc ghi ~ jkl jkl ~ abc Last year when the 6th graders attended camp the ratio of boys to girls was 4:6. If there were 50 more girls how many boys attended camp? Find the error in the calculations below, if there is one:Line (1): 4x + 2x 6x +3Line (2): = 2x(2x + 1) 3(2x + 1)Line (3): = 2x(2x + 1) + ( 3)(2x + 1)Line (4): = (2x 3)(2x + 1) what do cellular respiration and photosynthesis have in common? answer unselected both use glucose. unselected both take place in animal cells. unselected both require sunlight. unselected both produce (and use) atp. pls help? i dont know any of this if Julie average arts test score at 85 and what would you predict her average math test score would be Which statement is true about 67?A. its a prime numberB. its a composite numberC. its neither prime or composite Separation of powers is reflected in the Constitution byA. Only letting the Supreme Court make lawsB. Only letting the president make laws C. Giving different branches different powersD. Giving the senate all the power when a body is dehydrated, water in the urinary bladder can be returned to the circulation directly. can be returned to the circulation after moving back into the kidneys. will still be expelled from the body in the urine PLEASE HELP!!!! "CLEVERLY CONICS Portfolio"Choose one of your conic examples to study in greater detail. Complete the table to create the graph and equation for your chosen example. 1. If possible, use a photo of the structure or item. Otherwise, draw a detailed sketch. 2. Measure and label the key dimensions of the shape in order to duplicate them in a to-scale graph. Be sure to label your units of measure to reflect the actual measurements. 3. Draw the underlying conic section on a coordinate grid. 4. Identify the coordinates of the appropriate key parts of the conic section. 5. Determine the closest approximation of the equation in standard form for the conic section. ill. Multiple choices Choose the correct answer for each question from the given four alternatives another name of oceanic isA dyko B sial C sima D vent true or false: global events have little effect on the ideology of political parties during the twenty-first century. A hair dryer uses the energy from the plug in order to power a small fan that blows air. When a hair dryer is being used, which is one of the energy transformations that takes place?. an independent auditor must have which of the following? group of answer choices a pre-existing and well-informed point of view with respect to the audit. the ability to exercise sound professional judgment. a background in many different disciplines. experience in taxation that is sufficient to comply with generally accepted auditing standards. which of the following are reasons for why many environmentalists do not see nuclear energy as a clean alternative energy source pols 2401 Kickstarter and indiegogo are crowdsourcing platforms primarily started for which type of crowdsourcing?. the ratio of 15 and square of m? This question is on Get More Math