Answer:
Step-by-step explanation:
-52
2 times -2 =4
-4-4=-8
5 times -8 = -40
-2 times 6 = -12
-40 - 12=-52
I need help. QUICK PLEASE
Answer:
well. its been months so im sure you dont need this answer anymore but for the people who need the answer to this question
the answer is
(2-2) in the first box
(-2-2) 2nd box
last one in 4th
Need answer as soon as possible please
The output is 1/3 of the input. x is the input, y is the output:
output = (1/3)input
y = (1/3)x
What is the relationship between the figure number in the number of stars in the figure represents the relationship in as many ways as possible.
help please and thank you
question is in picture.
PLS HELP ASAP ASAP ASAP PLS HELP
Answer:
-52.....................
Solve for x, y
Solution Steps
5(2x−4)−2yx=−2y=6?
Consider the second equation. Divide both sides by −2.
y=
−2
6
Divide 6 by −2 to get −3.
y=−3
Consider the first equation. Insert the known values of variables into the equation.
5(2x−4)−2(−3)x=−2(−3)
Use the distributive property to multiply 5 by 2x−4.
10x−20−2(−3)x=−2(−3)
Multiply −2 and −3 to get 6.
10x−20+6x=−2(−3)
Combine 10x and 6x to get 16x.
16x−20=−2(−3)
Multiply −2 and −3 to get 6.
16x−20=6
Add 20 to both sides.
16x=6+20
Add 6 and 20 to get 26.
16x=26
Divide both sides by 16.
x=
16
26
Reduce the fraction
16
26
to lowest terms by extracting and canceling out 2.
x=
8
13
The system is now solved.
x=
8
13
y=−52
Ansley and Maria were baking a birthday cake. The recipe called for 2 3/4 cup of flour. Both girls took turns pouring in the flour. Maria poured in 1 2/4 cup of flour into the mixing bowl and then Ansley poured in the remaining amount.
Which of these equations BEST tells how to identify the amount of flour Ansley poured into the mixing bowl?
A- 11/4 - 5/4 = 6/4
B- 11/6 - 6/4 = 5/4
C- 1 2/4 + 2 3/4 = 4 1/4
D- 6/4 + 5/4 = 11/4
Answer:
Answer: Flour is the ingredient you need the most as it is 21/3 = 7
baking soda is the ingredient you need the least as it is 2/3 = 0.6
Grant uses 3 pounds of ground beef to make 12 hamburger patties.
What is the rate of pounds per patty?
Responses
9 poundspatty9 poundspatty
0.25 poundspatty0 point 2 5 poundspatty
4 poundspatty4 poundspatty
15 poundspatty15 poundspatty
Answer:
1 : 4
Step-by-step explanation:
the ratio of pounds per patty is:
3 : 12
simplified, it would be 1 : 4
so, that means that for every pound of beef, 4 hamburgers would be made.
yoooooooooooooo I need help
Answer:
The answer Would Be C
Step-by-step explanation:
I Took The Test And looked back at what i got wrong...
Help ASAP ASAP (don’t miend me waiveng)(translate = don’t mind me waving) (ANSWER MUST BE CORRECT)
Answer:
B) 20.63
Step-by-step explanation: Just Divide?
Which of the following values is less than −|73|?
−88
−58
58
88
Dominick drew a triangle on a map connecting his house, his school, and his favorite skate park. He used a scale on the map to determine that the height of the triangle that he drew represented 2 miles, and the base of the triangle that he drew represented 6 miles. What is the area of the triangle in square miles?
A triangle has points House, skate park, school. The height of the triangle is 2 miles and the base is 6 miles.
Use the formula for the area of a triangle, A = one-half b h, where A is the area of the triangle, b is the base, and h is the height.
Square miles
Please check your answer for mistakes and make sure to explain. if you do this while being correct I will give you a brainliest or whatever its called
Answer: 6 square miles
Step-by-step explanation:
A =1/2•B•H
A=1/2•6•2
A=6
Step-by-step explanation:
Need answer as soon as possible please
Answer:
Step-by-step explanation:
Y is 2 Up X is 1 To the Right
Answer:
y = 4/3x +2
Step-by-step explanation:
You want a linear function that relates y to x as shown in the graph.
Linear functionA linear function can be written in slope-intercept form as ...
y = mx + b . . . . . . line with slope m and y-intercept b
SlopeThe slope is the ratio "rise"/"run". Each of these can be found by counting grid squares where the line crosses grid points.
The point on the y-axis is on a grid intersection, and the point at the top with coordinates (6, 10) is also on a grid intersection. There are 4 vertical squares between these points, and 3 horizontal squares. This means the slope is ...
m = rise/run = 4/3
Y-interceptThe line crosses the y-axis on the grid line that would be labeled 2. So, b=2 in our equation of the line.
FunctionThe desired linear function is ...
y = mx +b
y = 4/3x +2
__
Additional comment
You can also find the slope between two points using the slope formula:
m = (y2 -y1)/(x2 -x1)
For points (0, 2) and (6, 10), the slope is ...
m = (10 -2)/(6 -0) = 8/6 = 4/3 . . . . . . as above
<95141404393>
Elo can yall help me pls I don't know how to answer this so can you also have an explanation on how to do this, Thank you.
-Obunga
Answer:
Step-by-step explanation:
The perimeter of a polygon is the total length of the boundary. For a triangle, we can find it by adding the lengths of its three sides. So, if ABC is a triangle. We find the perimeter of triangle ABC by adding the length of all the three sides.
Is y = 7/3x proportiomal
Answer:
Yes, it is.
Step-by-step explanation:
It is proportional, because 7 is bigger than 7. :)
Charlie will run at most 30 miles this week. So far, he has run 12 miles. What are the possible numbers of additional miles he will run?
Use t for the number of additional miles he will run.
Answer:
t<=18
Step-by-step explanation:
30-12 = 18
I don't understand this question someone please break it down for me
Answer:
Step-by-step explanation:
all u need to do is add all of the numbers. 0.45+-0.88+0.94+-0.96+0.83+2.36+1.39+0.35+-1.35+0.90+-1.39. The blue are positive numbers while the red are negative.
Please help show ur work
Answer:
1: 2295
2: 480
3: 320
4: 840
5: 2255
6: you pay $0.43 for 1 peach at Walmart and $0.21 for 1 peach at Win Dixie, therefore, Win Dixie is the better place to buy from
7: you pay $0.90 for 1 can at Publix and $0.36 for 1 can at Sam's Club, therefore, Sam's Club is the better place to buy from
Step-by-step explanation:
Answer:
1: 2295
2: 480
3: 320
4: 840
5: 2255
6: you pay $0.43 for 1 peach at Walmart and $0.21 for 1 peach at Win Dixie, therefore, Win Dixie is the better place to buy from
7: you pay $0.90 for 1 can at Publix and $0.36 for 1 can at Sam's Club, therefore, Sam's Club is the better place to buy from
Step-by-step explanation:
The shortest side of a right triangle measures 6, and the longest side measures 10. Determine the measurement of the unknown side.
A. 5
B. 8
C. 9
D. 10
Answer: B=8
Step-by-step explanation: find the numbers squared and subtract the shorter side from the longest; 100-36=64 then you find the square root of that which is 8
I WILL GIVE BRAINLY PLS ANSWER QUICK!!!!!!!!
Answer:
Uh did you already anwser this i think the comment said the answer
Step-by-step explanation:
Answer:
Screenshot
Step-by-step explanation:
replace the e d b e with the corresponding values then complete the equation.
also, I'm not sure if this is what you were asking
There are 357 seniors in Harris High School. The ratio of boys to girls is 7:10. How many boys are in the senior class? A 210 B 147 C 117 D 107
Answer:
147
Step-by-step explanation:
Sharing in a ratio
Add up the terms of the ratio:
7 + 10 = 17
Divide 357 by this value:
357 / 17 = 21
Multiply by the side of the ratio you want (in this case 7, for boys):
21 * 7 = 147
Can someone answer I don't understand what to do?
In linear equation, Silver acting cruelly. referring to the majority of the funds raised, or roughly 60 to 79 percent.
What are a definition and an example of a linear equation?
A linear equation with one variable is one that contains just one variable. It has the formula Ax + B = 0, with A and B being any two real numbers and x being an ambiguous variable with only one possible value. One such linear equation in one variable is 9x + 78 = 18.Gold award - 80% - 100%
Silver award - 60% - 79%
Bronze award - 1% - 59%
The most money was raised by selling gold. 80 - 100.
The money raised was least in bronze, with. 1 - 59.
Silver acting cruelly. referring to the majority of the funds raised, or roughly 60 to 79 percent.
For Part B, here is another illustration: If you raised 125 out of 354, it would land in the Silver table.
Learn more about linear equation
brainly.com/question/11897796
#SPJ13
Which is the better buy? a 12 pack of soda for $3.50 or a six pack of soda for $1.80? To know the better buy, find the unit rate of each.
Answer:
12 pack of soda for $3.50
Step-by-step explanation:
1 x 3.50 is 3.5 divided by 12 is 0.29 per can
1 x 1.80 is 1.8 divided by 6 is 0.30 per can
ASAP some answer this ASAP
Answer:
(-3, 7)
Step-by-step explanation:
minus the x value by 2, minus the y value 3, rule for reflection over line y=-x is (-x, -y), so just swap the signs, and thats your answer.
what is x? This was a question I had and I got it wrong!! Please Help!
y=mx+b
Answer:
the x axis
Step-by-step explanation:
x= x axis
y=y axis
Answer:
x is what you put by the slope after that then put + whatever your b is +b so EXAMPLE NOT ANSWER this is a random answer y=7x+4 so thats the body of it
Step-by-step explanation:
Find the coordinates of two points on each line. Then find the slope of each line.
Answer:
Point 1: (0,2)
Point 2: (2,0)
Slope in RISE/RUN: 1/1 or just 1
For every 1 you rise, move 1 to the right.
Hope that helps
Answer:
Point 1: (-6, -3)
Point 2: (4, 5)
Slope: 4/5
Step-by-step explanation:
The first point is to the left of the graph while the second is to the right.
Point 1: (-6, -3)
Point 2: (4, 5)
To find the slope you can use the formula
m=y2-y1/x2-x1=slope
Point 1) -6=x1 -3=y1
Point 2) 4=x2 5=y2
m=5-(-3)/4-(-6)=8/10=4/5
The slope is 4/5
Hope this helps :)
Part 2
Directions: Use the information in the charts to answer the questions.
Type of Fruit/Cost
apple $1.75/pound
orange $2.35/pound
banana $1.50/pound
Annie bought 5 pounds of apples, 4 pounds of oranges, and three pounds of
bananas.
a. Round each price to the nearest whole dollar. Then estimate how much
money she spent on each type of fruit. Fill in the blank.
Type of Fruit Cost Rounded Cost per pound Estimated Total
apple $1.75/pound
orange $2.35/pound
banana $1.50/pound
b. About how much money did Annie spend in all?
c. How much money did Annie actually spend? Complete the equation to
show the amount of money that Annie spent. Was your estimation
more or less than the actual amount? Why do you think that might be? Fill in the blank.
(_*_) + (_*_) + (_*_) = _
A.
Apples- About $10/pound
Oranges- About $8/pound
Bananas- About $6/pound
B.
Annie spent about $24 in total.
C.
(1.75 X 5) + (2.35 X 4) + (1.50 X 3) = 22.65 (dollars)
My estimation was more than the actual amount. I think that the estimation was more because most of the unit prices had to be rounded up, not down.
51 PTS Rename 3/5 and 1/20 using the least common denominator.
Answer:
3/5 and 1/20= 3/4
Explanation:
If you divide 20 by 5 you get 4 and the least common denominator for 5 and 20 is 4
Answer: 3/5 and 1/20= 3/4
Step-by-step explanation:
Ken earned $128 from his part-time job this summer. He spent 25% of his money on games. He is going to donate 1/6 of the remaining money to charity. How much will the charity receive?
Answer:
$16 goes to charity
Step-by-step explanation:
First you do $128 x .25, which gives you 32
128-32=96
96/6 = 16
Therefore your answer
Please give brainliest!!!
Answer:
$16
Step-by-step explanation:
25% of 128 is 32
128 - 32 = 96
1/6 of 96 = 16
The charity will receive $16.
A 26-foot ladder is leaning against the side of a house so that the bottom of the ladder is 10 feet from the base of the house. Will the ladder reach a window that is 22.5 feet above the ground?
No, because the ladder will only reach 24 feet high
No, because the ladder will only reach 13 feet high
Yes, because the ladder will reach 24 feet high
Yes, because the ladder will reach 32 feet high
Question 6(Multiple Choice Worth 2 points)
(Pythagorean Theorem LC)
Determine which set of side measurements could be used to form a triangle.
12, 23, 7
10, 7, 2
8, 3, 11
5, 11, 8
Question 7(Multiple Choice Worth 2 points)
(Pythagorean Theorem MC)
A rectangular pool is 7 meters wide and 12 meters long. If you swim diagonally from one corner to the other, how many meters will you swim? Approximate the answer to the nearest tenth.
13.9 meters
9.7 meters
4.2 meters
2.2 meters
You must check the box below prior to submitting your exam!
Check this box to indicate you are ready to submit your exam
Click anywhere on this screen every 15 minutes to keep your session from timing out.
Answer:
A 26-foot ladder is leaning against the side of a house so that the bottom of the ladder is 10 feet from the base of the house. Will the ladder reach a window that is 22.5 feet above the ground?
No, because the ladder will only reach 24 feet high
No, because the ladder will only reach 13 feet high
Yes, because the ladder will reach 24 feet high
Yes, because the ladder will reach 32 feet high
C is correct. (26)^2 = 676, this is equal to (10)^2 + 24^2 because this also equals = 676.
__________________________________________________________
A rectangular pool is 7 meters wide and 12 meters long. If you swim diagonally from one corner to the other, how many meters will you swim? Approximate the answer to the nearest tenth.
13.9 meters
9.7 meters
4.2 meters
2.2 meters
A is correct.
Learn more about the triangle inequality theorem on: brainly.com/question/28946879
~ LadyBrainiac
Answer:
13.9 meters
Step-by-step explanation:
20 POINTSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS do these pairs of values (x and y) represent two quantities that are proportional x 1, 4,10,18 y 3, 8, 15, 27, A. no, because mot all pairs represent the same ratio. B, yes, because all of the pairs represent the same ratio. C. yes, because as x increases y increases. D. no, because not all of the x-values can be divided by 2 evenly
Answer:Answer: B) No, because not all of the pairs represent the same ratio
For each row, divide y over x
Row 1: y/x = 5/3 = 1.67 approximately
Row 2: y/x = 7.4 = 1.75
Row 3: y/x = 10/6 = 1.67 approximately
Row 4: y/x = 15/9 = 1.67 approximately
We see that row 2 has a ratio different from the others. If we were able to ignore this row, then the answer would be "yes x and y are proportional". However, we cannot ignore this row so that's why the answer is choice B.
THANKS
10
4.5
(11 votes)
Step-by-step explanation: