int his diagram transversal t intersects parallel m and n. if the measure of 6 what is the measure of 1?

Int His Diagram Transversal T Intersects Parallel M And N. If The Measure Of 6 What Is The Measure Of

Answers

Answer 1

If you see 6 =110 degrees so if you subtract 180°from 110°(6) then it's 70° so 5=70 (straight line)so 1=70(corresponding angles are equal,5 is corresponding to 1)

Answer 2
angle 6 and angle 1 should equal 180° so u would substract 110 from 180 to get the measure of angle 1 and its 70°

Related Questions

PLS HELP ASAP ASAP ASAP PLS HELP

Answers

Answer:

-52.....................

Solve for x, y

Solution Steps

5(2x−4)−2yx=−2y=6?

Consider the second equation. Divide both sides by −2.

y=

−2

6

Divide 6 by −2 to get −3.

y=−3

Consider the first equation. Insert the known values of variables into the equation.

5(2x−4)−2(−3)x=−2(−3)

Use the distributive property to multiply 5 by 2x−4.

10x−20−2(−3)x=−2(−3)

Multiply −2 and −3 to get 6.

10x−20+6x=−2(−3)

Combine 10x and 6x to get 16x.

16x−20=−2(−3)

Multiply −2 and −3 to get 6.

16x−20=6

Add 20 to both sides.

16x=6+20

Add 6 and 20 to get 26.

16x=26

Divide both sides by 16.

x=

16

26

Reduce the fraction  

16

26

 to lowest terms by extracting and canceling out 2.

x=

8

13

The system is now solved.

x=

8

13

y=−52

yoooooooooooooo I need help

Answers

Answer:

The answer Would Be C

Step-by-step explanation:

I Took The Test And looked back at what i got wrong...

I’m not that sure but C?

Need answer as soon as possible please

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Y is 2 Up X is 1 To the Right

Answer:

  y = 4/3x +2

Step-by-step explanation:

You want a linear function that relates y to x as shown in the graph.

Linear function

A linear function can be written in slope-intercept form as ...

  y = mx + b . . . . . . line with slope m and y-intercept b

Slope

The slope is the ratio "rise"/"run". Each of these can be found by counting grid squares where the line crosses grid points.

The point on the y-axis is on a grid intersection, and the point at the top with coordinates (6, 10) is also on a grid intersection. There are 4 vertical squares between these points, and 3 horizontal squares. This means the slope is ...

  m = rise/run = 4/3

Y-intercept

The line crosses the y-axis on the grid line that would be labeled 2. So, b=2 in our equation of the line.

Function

The desired linear function is ...

  y = mx +b

  y = 4/3x +2

__

Additional comment

You can also find the slope between two points using the slope formula:

  m = (y2 -y1)/(x2 -x1)

For points (0, 2) and (6, 10), the slope is ...

  m = (10 -2)/(6 -0) = 8/6 = 4/3 . . . . . . as above

<95141404393>

Ansley and Maria were baking a birthday cake. The recipe called for 2 3/4 cup of flour. Both girls took turns pouring in the flour. Maria poured in 1 2/4 cup of flour into the mixing bowl and then Ansley poured in the remaining amount.

Which of these equations BEST tells how to identify the amount of flour Ansley poured into the mixing bowl?
A- 11/4 - 5/4 = 6/4
B- 11/6 - 6/4 = 5/4
C- 1 2/4 + 2 3/4 = 4 1/4
D- 6/4 + 5/4 = 11/4

Answers

Answer:

Answer: Flour is the ingredient you need the most as it is 21/3 = 7

baking soda is the ingredient you need the least as it is 2/3 = 0.6

A- 11/4 - 5/4 = 6/4

The recipe needs 2 3/4 in total so you need to subtract 1 2/4 from it. You can do this by using the improper fractions 11/4 for 2 3/4 and 5/4 for 1 2/4.

20 POINTSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS do these pairs of values (x and y) represent two quantities that are proportional x 1, 4,10,18 y 3, 8, 15, 27, A. no, because mot all pairs represent the same ratio. B, yes, because all of the pairs represent the same ratio. C. yes, because as x increases y increases. D. no, because not all of the x-values can be divided by 2 evenly

Answers

Answer:Answer: B) No, because not all of the pairs represent the same ratio

For each row, divide y over x

Row 1:  y/x = 5/3 = 1.67 approximately

Row 2: y/x = 7.4 = 1.75

Row 3: y/x = 10/6 = 1.67 approximately

Row 4: y/x = 15/9 = 1.67 approximately

We see that row 2 has a ratio different from the others. If we were able to ignore this row, then the answer would be "yes x and y are proportional". However, we cannot ignore this row so that's why the answer is choice B.

THANKS

10

4.5

(11 votes)

Step-by-step explanation:

ASAP some answer this ASAP

Answers

Answer:

(-3, 7)

Step-by-step explanation:

minus the x value by 2, minus the y value 3, rule for reflection over line y=-x is (-x, -y), so just swap the signs, and thats your answer.

This answe would have to be (-3,7)

Howard has a garden in the shape of a rectangle.
The length is 5.4 meters.
The width is 1.5 meters.

Howard will increase both the length and the width by 20% each.

Part A: What will be the perimeter, in meters, of the enlarged garden?

Part B: By how many square meters will the area of the garden increase?

Answers

Part A: P = 16.56m
Part B: 3.56m^2 increase

Step-by-step explanation:

The actual length of 5.4 is increased by 20%.

-  (20/100) × 5.4

-  0.2 × 5.4

-  1.08

Part A- 5.4 + 1.08 = 6.48 meters.

The actual width of 1.5 is increased by 20%.

-  (20/100) × 1.5

-  0.2 × 1.5

- 0.3

Part B- 1.5 + 0.3 = 1.8 meters

The perimeter of the enlarged rectangle is seen by replacing the enlarged values of length and width in the perimeter formula.

(       2 (length + width)  )

-   2 (6.48 + 1.8)

-   2 × 8.28

-   16.56 meters.

Glad to help!

help me plaeeeeeeeeese

Answers

The last one because you can find out w y and z

Answer:

All the angles

Step-by-step explanation:

Which is the better buy? a 12 pack of soda for $3.50 or a six pack of soda for $1.80? To know the better buy, find the unit rate of each.

Answers

Answer:

12 pack of soda for $3.50

Step-by-step explanation:

1 x 3.50 is 3.5 divided by 12 is 0.29 per can

1 x 1.80 is 1.8 divided by 6 is 0.30 per can

12 pack of soda for $3.50

A metal alloy block of mass 56 kg consists of copper, zinc, and tin in the ratio 4 : 3: 1. What is the mass of copper?

Answers

Answer:

28 Kg

Step-by-step explanation:

4+3+1=8, so 56/8 equals 7, and 4*7=28.

What is the relationship between the figure number in the number of stars in the figure represents the relationship in as many ways as possible.

Answers

they have a close relationship

Is y = 7/3x proportiomal

Answers

Answer:

Yes, it is.

Step-by-step explanation:

It is proportional, because 7 is bigger than 7. :)

yes because 7 is bigger

Baker 1 bakes the same number of cookies each hour she works. She baked 1,200 cookies in a 6-hour period of working. Baker 2 bakes 250 cookies each hour. Compare the proportional relationships. Which baker bakes fewer cookies per hour?

Answers

1200/6hours=200 cookies an hour for baker 1
Since baker 2 bales 250 an hour, she makes more. Therefore Baker 1 bakes less per hour
Baker 1:
1200/6=200

Baker 2:
250

Baker 1 bakes fewer cookies

I need help :><><>:>

Answers

Answer:

reflection x-5

Step-by-step explanation:

Answer:

reflection x-5

Step-by-step explanation:

Dominick drew a triangle on a map connecting his house, his school, and his favorite skate park. He used a scale on the map to determine that the height of the triangle that he drew represented 2 miles, and the base of the triangle that he drew represented 6 miles. What is the area of the triangle in square miles?

A triangle has points House, skate park, school. The height of the triangle is 2 miles and the base is 6 miles.

Use the formula for the area of a triangle, A = one-half b h, where A is the area of the triangle, b is the base, and h is the height.

Square miles
Please check your answer for mistakes and make sure to explain. if you do this while being correct I will give you a brainliest or whatever its called

Answers

Answer: 6 square miles

Step-by-step explanation:

A =1/2•B•H

A=1/2•6•2

A=6

Step-by-step explanation:

I believe the answer would be 6 square miles

Please help show ur work

Answers

Answer:

1: 2295

2: 480

3: 320

4: 840

5: 2255

6: you pay $0.43 for 1 peach at Walmart and $0.21 for 1 peach at Win Dixie, therefore, Win Dixie is the better place to buy from

7: you pay $0.90 for 1 can at Publix and $0.36 for 1 can at Sam's Club, therefore, Sam's Club is the better place to buy from

Step-by-step explanation:

Answer:

1: 2295

2: 480

3: 320

4: 840

5: 2255

6: you pay $0.43 for 1 peach at Walmart and $0.21 for 1 peach at Win Dixie, therefore, Win Dixie is the better place to buy from

7: you pay $0.90 for 1 can at Publix and $0.36 for 1 can at Sam's Club, therefore, Sam's Club is the better place to buy from

Step-by-step explanation:

I WILL GIVE BRAINLY PLS ANSWER QUICK!!!!!!!!

Answers

Answer:

Uh did you already anwser this  i think the comment said the answer

Step-by-step explanation:

Answer:

Screenshot

Step-by-step explanation:

replace the e d b e with the corresponding values then complete the equation.

also, I'm not sure if this is what you were asking

HELP ME ASAP PLS

Use the table to answer the question.

A restaurant is placing an order for paper towels. The data table shows the amount of paper towel rolls compared to the number of cases. At which ratio in the data table does the constant of proportionality appear? Write your answer as an ordered pair.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

1;12!

answer to this is 1;12

51 PTS Rename 3/5 and 1/20 using the least common denominator.

Answers

Answer:

3/5 and 1/20= 3/4

Explanation:

If you divide 20 by 5 you get 4 and the least common denominator for 5 and 20 is 4

Answer: 3/5 and 1/20= 3/4

Step-by-step explanation:

A rectangle is 5 inches long and 2x inches wide. The value of the perimeter (in inches) is equal to the value of the area (in square inches). Find x.

Answers

Let y equal both the perimeter and the area. So, the equation for the perimeter is 5 plus 5 plus 2x plus another 2x equal to y. And 5 times 2x is equal to y for the area. That makes 10 plus 4x equal to 10x.
Subtracting 4x from both sides of the equation results in 10 equals 6x. Dividing both sides by 6 results in x equaling 10/6 or 5/3

Answer:

Let y equal both the perimeter and the area. So, the equation for the perimeter is 5 plus 5 plus 2x plus another 2x equal to y. And 5 times 2x is equal to y for the area. That makes 10 plus 4x equal to 10x.

Subtracting 4x from both sides of the equation results in 10 equals 6x. Dividing both sides by 6 results in x equaling 10/6 or 5/3

Step-by-step explanation:

There are 357 seniors in Harris High School. The ratio of boys to girls is 7:10. How many boys are in the senior class? A 210 B 147 C 117 D 107​

Answers

Answer:

147

Step-by-step explanation:

Sharing in a ratio

Add up the terms of the ratio:

7 + 10 = 17

Divide 357 by this value:

357 / 17 = 21

Multiply by the side of the ratio you want (in this case 7, for boys):

21 * 7 = 147

B you take the questions and do something

I need help. QUICK PLEASE

Answers

Answer:

well. its been months so im sure you dont need this answer anymore but for the people who need the answer to this question

the answer is

(2-2) in the first box

(-2-2) 2nd box

last one in 4th

Grant uses 3 pounds of ground beef to make 12 hamburger patties.

What is the rate of pounds per patty?

Responses

9 poundspatty9 poundspatty

0.25 poundspatty0 point 2 5 poundspatty

4 poundspatty4 poundspatty

15 poundspatty15 poundspatty

Answers

Answer:

1 : 4

Step-by-step explanation:

the ratio of pounds per patty is:

3 : 12

simplified, it would be 1 : 4

so, that means that for every pound of beef, 4 hamburgers would be made.

Please answer and type how you got the answer.
An airplane covers 94 miles in 1/6 of an hour.
The plane can cover (???)
miles in 6 hours.

Answers

you multiply 94 x 6 and you would get 564 and that’s how you get ur answer (i’m not really good at math so i’m not sure but make sure u get an expert to do this!)

Answer:

you multiply 94 x 6 and you would get 564 and that’s how you get ur answer

Step-by-step explanation:

The shortest side of a right triangle measures 6, and the longest side measures 10. Determine the measurement of the unknown side.
A. 5
B. 8
C. 9
D. 10

Answers

Answer: B=8

Step-by-step explanation: find the numbers squared and subtract the shorter side from the longest; 100-36=64 then you find the square root of that which is 8

Its B=8 because every triangle

Ken earned $128 from his part-time job this summer. He spent 25% of his money on games. He is going to donate 1/6 of the remaining money to charity. How much will the charity receive?

Answers

Answer:

$16 goes to charity

Step-by-step explanation:

First you do $128 x .25, which gives you 32

128-32=96

96/6 = 16

Therefore your answer

Please give brainliest!!!

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

25% of 128 is 32

128 - 32 = 96

1/6 of 96 = 16

The charity will receive $16.

Part 2

Directions: Use the information in the charts to answer the questions.

Type of Fruit/Cost
apple $1.75/pound
orange $2.35/pound
banana $1.50/pound

Annie bought 5 pounds of apples, 4 pounds of oranges, and three pounds of
bananas.
a. Round each price to the nearest whole dollar. Then estimate how much
money she spent on each type of fruit. Fill in the blank.
Type of Fruit Cost Rounded Cost per pound Estimated Total
apple $1.75/pound
orange $2.35/pound
banana $1.50/pound

b. About how much money did Annie spend in all?

c. How much money did Annie actually spend? Complete the equation to
show the amount of money that Annie spent. Was your estimation
more or less than the actual amount? Why do you think that might be? Fill in the blank.
(_*_) + (_*_) + (_*_) = _

Answers

A.

Apples- About $10/pound

Oranges- About $8/pound

Bananas- About $6/pound

B.

Annie spent about $24 in total.

C.

(1.75 X 5) + (2.35 X 4) + (1.50 X 3) = 22.65 (dollars)

My estimation was more than the actual amount. I think that the estimation was more because most of the unit prices had to be rounded up, not down.

I don’t know but hopefully knows it good luck

Please help me! ( I will give your brainliest )

A student says that the solution of 375 = x - 28 is 347. Explain the student's error and find the correct answer.

Answers

Answer:x=403

Step-by-step explanation:

This is because you add 23 to both sides of the equation. then, you get x.

The student subtracted from both sides, which is what is wrong

So you can multiply it again bc the answer is wrong the real answer is 10,500 you can use different methods but I would recommend area model …. The explanation is they multiplied it wrong

In a certain​ chemical, the ratio of zinc to copper is 3 to 17. A jar of the chemical contains 340 grams of copper. How many grams of zinc does it​ contain?

Answers

Answer: 60 grams

Step-by-step explanation:

60g

divide 340 by 17 then multiply the answer by 3

help asap!

Which of the following is equivalent to 5a + 2b + 6c?

13abc
7ab + 6c
5a + 8bc
2b + 5a + 6c

Answers

There is no multiplication here, and there are also no like terms, so terms with different variables cannot be combined due to the lack of multiplication. This expression cannot be simplified, only rearranged. Therefore, expressions that appear to simplify it:

13abc
7ab + 6c
5a + 8bc

Are not equivalent. Therefore:

2b + 5a + 6c, which only rearranges the expression, is equivalent.

Answer: 2b + 5a + 6c

Step-by-step explanation: The Equivalent expressions of the given expression is a 2b + 5a + 6c. Thus, option D is a correct.

According to the statement

We have to find that the equivalent expression.

So, For this purpose, we know that the

Equivalent expressions are expressions that work the same even though they look different.

From the given information:

The given expression is a 5a + 2b + 6c

Then

1) 13abc

It is completely different from the 5a + 2b + 6c

2) 7ab + 6c

It is also completely different from the 5a + 2b + 6c

3) 5a + 8bc

It is also completely different from the 5a + 2b + 6c

4) 2b + 5a + 6c

It is sams as the  5a + 2b + 6c because of the some same coefficients of the variables.

So, The Equivalent expressions of the given expression is a 2b + 5a + 6c. Thus, option D is a correct.

Other Questions
Explain critical factors associated with collaborative assessment. Can someone help me with this math please A group of students was asked, "How many hours did you watch television last week?" Here are their responses. 5,10,12,10,12,6 Find the value of x. Round to thenearest tenth.1.47 2.1ft2xx = [? ]ft=Enter You think that you are at the postconventional level of personal moral development. What behaviors distinguishes you from people at the other levels? when a 7.00 g sample of rbbr is dissolved in water in a calorimeter that has a total heat capacity of 2.65 kjk1, the temperature decreases by 0.350 k. calculate the molar heat of solution of rbbr. 2. Triangles B and C have been built by dilating Triangle A. A A B C a. Find the center of dilation. b. Triangle B is a dilation of A with approximately what scale factor? c. Triangle A is a dilation of B with approximately what scale factor? d. Triangle B is a dilation of C with approximately what scale factor? How did the French and British settlers influence Canadian culture? A. both french and English continue to be spoken in Canada B. French and German songs are sung all over Canada C. German and English foods are eaten all over Canada D. Spanish and German books are read in Canada The sum o{ the squares of twoconsecutive positive even integersis one hundred. Find the two integers. Can someone pls tell me the answer. An objects velocity v as a function of time t is given in the graph above. Which of the following statements is true about the motion of the object?The object is not moving from t = 4 s to t = 10 s.The object is not moving from , t , = 4 s to , t , = 10 s.The objects initial and final positions are the same.The objects initial and final positions are the same.The object is slowing down from t = 14 s to t = 16 s.The object is slowing down from , t , = 14 s to , t , = 16 s.A - The object is not moving from t = 4 s to t = 10 s.B - The objects initial and final positions are the same.C - The object is slowing down from t = 14 s to t = 16 s.D - The average acceleration of the object from t = 0 s to t = 4 s is different from the acceleration from t = 34 s to t = 36 s.and how is it solved A state school supervisor wants to know who is more likely to skip school, male or female students, so the researcher obtains graduation records that will show the male and female students' attendance rates. In this case, the primary purpose of the study is How much more milk would a typical adult have to drink to get their RDA for calcium compared with the amount of milk needed to get their RDA for vitamin B-12 They were used to challenges. It had taken them many months to make the terrible trip. Many had died of illness on the way; then many died of hardship during the winter. The supplies they had brought in their wagons were so nearly gone that, by spring, they were living partly on roots, dug from the ground. All their lives now depended on the crops they could raise in the valley. They made the barren land fertile bringing mud from the river to the dry land, and creating irrigation channels. They planted corn and grain and vegetables, and everyone collaborated. Then it was an anxious time as they watched for the plants to grow, with hopes, and prayers, and careful eyes.What is the main idea of the second passage?a. They had a challenging trip.b. They were glad to live near the lake.c. They needed food.d. They were farmers. essica worked on metric conversionsin Physics class today. She calculated 1,100 g into 1.1kg. Did Jessica calculate the correct answer?Explain the process that she took to come to that conclusion. I need help this test is important please help brainleist to whoever gets it right The possibility that consumer spending may change before an anticipated change in income actually occurs reflects the importance of consumerO irrationality.O prophesy.O expectations.O imprudence. A group of hikers park their car at a trail head and hike into the forest to a campsite. The next morning, they head out on a hike from their campsite walking at a steady rate. The graph shows their distance in miles, d, from the car on the day of their hike after h hours.a. How far is the campsite from the car? How do you know?b. Write an equation that describes the relationship between d and h.c. After how many hours will the hikers be 24 miles from their car? How do you know? Which idea is most directly related to Lamarcks beliefs about evolution?A frogs legs grow during life to help it jump farther, and it passes on the longer legs to its offspring.Humans and primates are classified in the same genus because they have similar traits.If a population is left to reproduce without limiting factors, it will outgrow its food supply. In one area, brown moths are better adapted to the environment than white moths, so they survive and reproduce. What is 0.001 as a percentage greater than 100 but less than 1