Show work
1) 8x+15=2(4x)

Answers

Answer 1
It says this equation might be wrong
Show Work1) 8x+15=2(4x)
Answer 2
8x+15=2(4x)
8x+15=8x
15=0

Related Questions

Which relationship has a zero slope? A two column table with five rows. The first column, x, has the entries, negative 3, negative 1, 1, 3. The second column, y, has the entries, 2, 2, 2, 2. A two column table with five rows. The first column, x, has the entries, negative 3, negative 1, 1, 3. The second column, y, has the entries, 3, 1, negative 1, negative 3. A coordinate plane with a straight line starting at (negative 5, negative 5) and passing through the origin, and ending at (5, 5) A coordinate plane with a straight line starting iat (negative 2, 5) and passing the x-axis at (negative 2, 0), and ending at (negative 2, 5).

Answers

Answer:

The one in the table on the left

Note that for the given values of x all of the y values are 2

This indicates a horizontal line, parallel to the x- axis with a slope of zero.

The equation of the line is y = c where c is the value of the y- coordinates the line passes through, in this case 2, thus

y = 2 is the equation of the line with zero slopeation

one of them is an undefined slope the other is a positive slope (Neither of them are a zero slope)

The slope of the first line is 0, as per slope-intercept form.

What is the slope of a straight line?

The linear equation y = mx + c represents the slope-intercept form of a line passing through the point (x, y).

Here, 'm' is the slope and 'c' is the y-intercept of the given line.

The slope of a line that passes through points (x₁, y₁) and (x₂, y₂) is defined as:

m = (y₂ - y₁)/(x₂ - x₁)

Here, the slope of the first line that passes through (- 3, 2) and (-1, 2) is

= (2 - 2)/[- 1 - (- 3)]

= 0/2

= 0

Now, the slope of the second line that passes through (- 3, 3) and (-1, 1) is

= (1 - 3)/[- 1 - (- 3)]

= - 2/2

= - 1

Learn more about slope of a line here: brainly.com/question/19035789

#SPJ3

It’s the end of the season, so softball bats are on clearance for an additional 30% off the sales price. Finley finds one in her size: It was originally $70.00, but is marked down to $50.00. How much will the bat cost Finley on clearance?

Answers

The bat costs $50 but on clearance, it is an additional 30% off.

50 - (50x.3) = x
50 - 15 = x
35 = x
The sale price of the bat is $35.

The requried, bat will cost Finley $35.00 on clearance with an additional 30% off discount.

What is the percentage?

The percentage is the ratio of the composition of matter to the overall composition of matter multiplied by 100.

Here,
The bat is marked down to $50.00, but with an additional 30% off clearance discount, the final price that Finley will pay is,

Final price = $50.00 - (30% of $50.00)

To calculate the discount, we first need to find 30% of $50.00, which is:

0.30 × $50.00 = $15.00

So the discount is $15.00.

Substituting this value into the equation, we get:

Final price = $50.00 - $15.00 = $35.00

Therefore, the bat will cost Finley $35.00 on clearance with an additional 30% off discount.

Learn more about percentages here:

https://brainly.com/question/12482056

#SPJ2

Lena has an envelope that is 3 inches tall. The envelope is 3 9/10 times as long as it is tall. How long is her envelope?

hhhhhhhhhhhhhheeeeeeeeeeeeeeeeeelllllllllllllllllllllllllllllpppppppppppppppp

Answers

Answer:

11.7 Inches

Step-by-step explanation:

9/10 is 0.9, so 3+0.9= 3.9

3.9 x 3 is 11.7 inches, or you can round it to 12 inches or a foot.

11.7 or if rounded up then 12 inches

Amelia is building 3 square garden beds that are all the same size. She arranges them side-by-side to seperate the certain plants. Amelia wants to know the total area of the garden beds.

s= length (ft) of one side of a garden bed.
there are three garden beds. they are squares.
Write an expression to show the total area of garden beds.

Answers

Answer:

3(s x s)

Step-by-step explanation:

You can find the area of each garden bed by multiplying the length of each square, and since a square has four equal sides, the area of one square would be s times s. S times s equals the area of ONE square, so you would take that area and multiply it by three, since you have three squares. Hope this helps!

Answer:

3(s x s) or 3s^2

Step-by-step explanation:

The formula for area is l x w or length x width. The length and width in this case would be "s" and "s." The variable is "s" because "s" can be any number. There are 3 square garden beds so we have to multiply the s x s equation by 3 which would get us to 3 x s x s.

photos attached, please help. Brainliest will be given.

Answers

Answer:

slope is - 1/6 and y-intercept is (0,6)

slope is 1/6 and y- intercept is (0,6)

HAPPY HALLOWEEN!

it may not be midnight where you live, but take these points. READ THE REST FIRST!
if you don't get to answer, it's okay! if you do get to answer, you have to answer one or more of the questions.
and plus, you can answer one of these questions (or all) in comments and answers!
1. what is your favorite halloween movie?
2. what is your favorite candy?
3. what are you dressing up as, or wanting to dress up as?

HAPPY HALLOWEEN!

Answers

Answer:

Insidious

Bonbon

witch

Step-by-step explanation:

My answers:

1.my favorite halloween movie is light's out and the bird box

2. my favorite candy is XO if you don't know what it xo is an candy made of coffee

3. i want to dress up like an witch but i can't there's no dressing up thing that we're done at halloween in the country i were from but we used to visit cementry at halloween here

PLEASE I NEED THIS BY THIS AFTERNOON SOMEONE PLEASE HELP ITS WORTH 100 POINTS
Given the point (2,3) create a right triangle whose sides are not parallel to the x and y axis. Show the work for the slops of each side.

Answers

The guy that answered is correct :D

Henry multiplies two negative numbers. Franklin multiplies a negative and positive number. Franklin claims his product is greater than Henry's because both Henry's numbers are negative and negative numbers are less than positive numbers. What would you tell Franklin?


I'm a little confused on this one. 10 points, okay?

Answers

Answer:

Franklin is incorrect.

Step-by-step explanation:

When you multiply a negative number by a positive number, you get a negative number. When you multiply a negative number by a negative number, you get a positive number. Therefore, Henry's product would be greater than Franklin's product.

Hope this helps:

- Heather :)

Franklin is wrong when you multiply 2 negative numbers they come out as positive

Drag an expression to the box to create an equation with infinitely many solutions. 2x + 6 = ?
A.X
B.x+6
C.x+x+2
D.x+x+3+3

Answers

The answer is B
2x+6 equals x+6

Answer:

the answer is d

Step-by-step explanation:

it's d because 2x is 2 times x so x +x and 3+3 equals 6

The temperature is 8°F. It is expected to fall at 5° each hour for the next several hours. In how many hours will the temperature be -7°F?

Answers

Answer: 3 Hours


Explanation:8-5=3 3-5=-2 -2-5=-7

5 and below is having a discount sale for 8% off on all items. She wanted to get a shirt that was originally $25.00. How much will the discount sales price be?

Answers

so

x/25 = 8/100

cross multiply

100x= 8•25

100x= 200

divide

100x/100= 200/100

x=2


so 25$ - 2$ = 23$

Help please I don't need help on number 2 but I don't understand #1

Answers

Answer:

decreased by 220 dollars

Answer:

The value on her gift card decreased by $220 dollars.

Step-by-step explanation:

We don't know what amount she originally had on the card, but we can still find out how much she lost by adding up the prices of the things she bought/rented. First, we need to find the cost of renting the tiller for 6 days, it costs $36 per day, so we need to do 6 times 36, which gives us $216. Then we need to add the $4 for the rake.

$216 + $4 = $220

PLEASE I NEED THIS BY THIS AFTERNOON SOMEONE PLEASE HELP ITS WORTH 100 POINTS

Given the point (2,3) create a right triangle whose sides are not parallel to the x and y axis. Show the work for the slops of each side.

Answers

(2,3)(1,5)(4,4).......

Someone help me with this ASAP!!

Answers

Answer:

she needs four quarts

The answer is 4 qts

................

Photos are attached, large amount of points reward, please answer correctly, will give brainliest!

Answers

I can’t answer part c but

The x-int = (24,0)
The y-int = (0,20)
The slope = -5/6

Here’s what the graph would look like

What is the equation in slope-intercept form of a line that is perpendicular to y=13x+2 and passes through the point (3, 1)? Enter your answer by filling in the boxes. y = x +
plz be speed ill give brainliest

Answers

Answer:

y = -1/13x + 1 3/13

Step-by-step explanation:

y = 13x + 2

Perpendicular

y = -1/13x + b

Finding b:

1 = -1/13 * 3 + b

1 = -3/13 + b

1 3/13 = b

y = -1/13x + 1 3/13

Please let me know if I'm wrong :)

the answer is y=-3x+10

PLEASE HURRY This table shows how many t-shirts of each color Marcus has in his closet. If he chooses a T-shirt without looking, what is the probability that it will be white?

Answers

Answer:

3/30

Step-by-step explanation:

3/30 or 1/10 simplified

3/30 or 1/10, this is because Marcus has only 3 shirts that are white out of all of them total,
which is 30.

so 3 out of 30 are white,
and 30/3 is 10, so you can simplify and rewrite as
1/10

You have designed an app for students to use at your school. It is an interactive calendar that has all of your school events on it, and it will allow the user to incorporate their schedule in it, assignments, etc. You estimate that about 200 people at your school will purchase the app to use. You are hoping this will give you enough money to buy a new video game system (or iPad, smartphone, etc.) which costs $500. You need to figure out how much to sell the app for so that the 200 sales will give you enough money for your purchase.



1. Write an equation to represent the situation that will allow you to figure out how much you need to charge for your app. Solve the equation.





2. How can you increase the amount of money you get from sales of this app?

Answers

Answer:

(1.) $500.00 divided by 200 =  ($2.50)

You can increase the amount of money you earn by adding say, 0.50 cents to $2.50 which equals $3.00 then multiplying 3 (representing $3) by 200 (the amount of people) to get the amount of money you earn.

Brainliest plz :D
hello i hope you have a nice day , they answered your question before i could finish. there answer is right

HELP ME PLZ I WILL MARK LCM

Answers

Answer:

18

Step-by-step explanation:

Find the multiples of 9

9,18,27,36

Find the multiples of 6

6,12,18,24

The first common multiple is 18

The correct answer would be 18

Makayla purchased a jacket for $75 and a pair of shoes for $105. The
jacket was 10% off and the shoes were 20% off. Before tax how much was the
entire outfit?

Answers

The total outfit costs $151.5
$151.5

$75 - 10% = $67.5
$105 - 20% = $84

$67.5 + $84 = $151.5

* Easy 20 points! Will mark Brainliest!*

Raul is performing an experiment. He pours water into a glass and measures the temperature of the water at 72.3°F. Then he adds a few ice cubes to the glass of water. He measures the temperature of the water again and finds that it has changed by -39.1°F.

Complete the steps below to learn more about the temperature change of the water.

Part A
Write an expression that represents the temperature (in degrees Fahrenheit) of the water after Raul added the ice cubes. Write the expression as the sum of two numbers.

* Easy 20 points! Will mark Brainliest!*

Answers

y = 72.3x
72.3 - 39.1 = 33.2
Y =72.3x
72.3- 39.1 = 33.2

a)A local shoe store buys shoes at a wholesale price and then marks them up 80% to calculate the retail price. The wholesale price varies, depending on the quantity of shoes purchased.
b.) Using the formula from part a, calculate the retail price for each quantity range.

Answers

Answer: I can only give you an equation to fill in with the numbers. Part over whole equal to percent over 100.

Step-by-step explanation: In your case you would put x over the full price of the shoes. Next you will put 80 over 100. So x/? = 80/100.

PLEASE HELP ASAP LIKE RIGHT NOW PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:

b

Step-by-step explanation:

16/10=1.6
19.2/12=1.6
12.8/8=1.6

Basically divided the corresponding sides by each other (ABCD/EFGH) and noticed that they equaled 1.6.
So to find CD you have to multiply GH (8.5) by 1.6. When I did that I got 13.6. But I recommend you confirm.

can u help me if u can and ty :)

Answers

Answer:

a) $24/kg

b)2

Step-by-step explanation:

a) the point (1,24) tells us that for every kilogram of lobster, the cost is 24 dollars

b) you can do this in more than one way, but since there's a graph the easiest is to just do rise over run. (change of y over x between 2 points) , so by looking at the graph, the slope is 2.

A:24
B I’m not sure about this one

PLEASE ANSWER AS FAST AS YOU CAN BUT PLEASE GET THE RIGHT ANSWER!!!

Answers

Answer: (-3,-8)

Step-by-step explanation: opposite of (3,-8)

It’s (-3,-8) because (-3,-8) is the opposite of (3,8)

At Coffee-R-Us, Kyle’s salary is $35 per week. He also earns 75% of his weekly sales as a commission. Mona works at Coffee-4-U, and she earns $55 per week in addition to 50% of her weekly sales as a commission. For what amount of weekly sales will Kyle’s weekly earnings be at least as much as Mona’s weekly earnings?

True or False: 35 + 0.75x ≥ 0.5x + 55 be used to solve the real-world problem.

If false, explain in detail what needs to be changed in the real-world problem so 35 + 0.75x ≥ 0.5x + 55 can be used to solve it.
pls i beg you solve it

Answers

Answer:

coffee

Step-by-step explanation:

Tom is buying a package of pens at a store. The store sells packages of 8 pens for $1.28 and 14 pens for $1.54. Which package offers the better unit price? Question 4 options: A. 8 pens for $1.28


plzz help me A.S.A.P!!!

Answers

Answer:

14 pens for $1.54

Step-by-step explanation:

If you divide $1.28 by 8, you get $0.16. If you divide $1.54 by 14, you get $0.11, therefore the 14 pen package is a better deal.

Answer:

It would be 14 pens for $1.54

Step-by-step explanation:

Divide 1.28 and 8, you get 0.16

Divide 1.54 and 12, you get 0.11

The 14 pens offers a better unit price of .11 cents per pen, instead of .16 cents per pen.

Hope this helps!

-Jerc

Please help me with the explanations and answers!!

Answers

The answer is (I think) 112
I guess this helps you

To you divide fractions, you have to ______ by the reciprocal.

Answers

you have to multiply

Answer:

Mulyiply.

Step-by-step explanation:

solve the problem please

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

I think the answer is D

Hope this helps you

Other Questions
Which statement is true about the graph of the quadratic function below?The graph of the function has two y-intercepts and one x-intercept.The function has a domain of all real numbers greater than or equal to The function has a zero at (0, 1).The function has a minimum value. Eduardo has 9/10 hour to finish his math homework. If he finishes 4 1/2 problems, and it takes him an equal amount of time to do each problem, how long does he take to finish one problem?A. 9/40hour (He finishes 4 1/2 problems, not 4.)B. 4 1/20 hoursC. 1/5 hourD. 5 hours (He has less than 1 hour to finish 4 1/2 problems.) In which situation is the distance traveled proportional to time? In competitive markets, price floors and price ceilings usually lead toA/ surpluses.B. production control by the government.) C. a reduction in quantities exchanged) D. more equitable distributions of commodities. All points of the step function f(x) are graphed. What is the domain of f(x)? ent dissolves of methanol in of a solvent with a density of . the student notices that the volume of the solvent does not change when the methanol dissolves in it. calculate the molarity and molality of the student's solution. round both of your answers to significant digits. a company issued 15,000 shares of $1 par value stock for $20 per share. what is true about the journal entry to record the issuance? Why is it important for scientists to know about cells? Southern Rim Parts estimates its manufacturing overhead to be $436,500 and its direct labor costs to be $970,000 for year 1. The first three jobs that Southern Rim worked on had actual direct labor costs of $56,000 for Job 301, $81,000 for Job 302, and $130,000 for Job 303. For the year, actual manufacturing overhead was $444,000 and total direct labor cost was $843,000. Manufacturing overhead is applied to jobs on the basis of direct labor costs using predetermined rates. Required: b. What was the over- or underapplied manufacturing overhead for year 1? How will you advertise your business? Last year it rained 23% of the days in a small town.A) 23/100 B)1/23 C) 23/1000D) 23/30 at what angular velocity is the centripetal acceleration 11.25 g if the rider is 16.5 m from the center of rotation? give your answer in rad/s. If utility is given by u(x, y) =, then the person's MRS at the point x = 5, y = 2 is given by 1.0 3.5 0.4 5.0 "If an individual is to maximize the utility received from consumption, he or she spend all available income." This statement is true under the assumption of quasi-concave utility. non-satiation. transitive preferences. complete preferences. What is the purpose of the Service Nature Plot? Why do we bother to consider where a company is located on this two-dimensional plot? a hybrid car uses 1 gallon of gasoline to drive 54 miles. how many gallons of gas would be used to travel 162 miles The key concept behind the service-profit chain is customersatisfaction.Select one:TrueFalse what are some negatives about 2020 Lukehart Industries Inc. produces air purifiers in batches. To manufacture a batch of the purifiers Lukehart Inc. must setup the machines and assembly line tooling. Setup costs are batch-level costs because they are associated with batches rather than individual units of products. A separate Setup Department is responsible for setting up machines and tooling for different models of the air purifiers. Setup overhead costs consist of some costs that are variable and some costs that are fixed with respect to the number of setup hours. The following information pertains to June 2012: Actual Budget Amounts Amounts Units produced and sold 10,000 9,000 Batch size (number of units per batch) 400 375 Setup hours per batch 6 5.5 $50 $52 Variable overhead cost per setup hour Total fixed setup overhead costs $18,000 $17,750 Calculate the production-volume variance for fixed setup overhead costs. O a. $250 favourable O b. $114 unfavourable O c. $1,800 unfavourable d. $250 unfavourable O e. $1,800 favourable Find a company that appears to be doing an absolutely terrible job of connecting with customers via social media or offending customers via social media. Name the company. Include the link(s) to the social sites. Provide two specific examples illustrating why they are failing. Make two recommendations to improve their presence and visibility. Support your answer. Suppose day 1 's temperature is 45F, and day 2s temperature is 75F. The total cooling degree days (CDDs) of the two days are